Covidowe możliwości w Twój e-PIT, czyli szczególne rozwiązania w trakcie pandemii
Epidemia Covid-19 trwa już ponad rok. Efekty odnosi nie tylko w zdrowiu i życiu społeczeństw, ale szerokim echem odbija się również w zakresie gospodarek i finansów. Ustawodawca też to zauważa, między innymi w zwolnieniach od podatku świadczeń przyznanych w związku z COVID-19. W zakresie rozliczenia Twój e-PIT, warto więc odpowiedzieć na pięć podstawowych pytań z tego zakresu w usłudze, w której deklarację podatkową przygotowuje dla podatnika Krajowa Administracja Skarbowa.
Pytanie numer 1: W 2020 roku podatnik otrzymał bon turystyczny o wartości 500 zł. Czy jego wartość powinna zostać wykazana w PIT za 2020 rok?
Ustawodawca stwierdza, że nie. Tak zwany bon turystyczny, o wartości 500 zł nie jest opodatkowany, a więc jego wartości nie wykazuje się w PIT za 2020 rok, zarówno w przypadku rozliczenia PIT tradycyjnie jak i w usłudze Twój e-PIT.
Pytanie numer 2: W 2020 roku podatnik otrzymał tak zwane świadczenie postojowe, związane z przerwą w prowadzeniu działalności gospodarczej spowodowanej pandemią COVID-19. Czy takie świadczenie jest przychodem w PIT?
Ustawodawca ponownie stwierdza, że nie. Åšwiadczenie postojowe w zakresie zwiÄ…zanym z przerwÄ… w prowadzeniu dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej spowodowanÄ… COVID-19, nie jest wykazywane w zeznaniu PIT 2021 – również w Twój e-PIT oraz PIT online. Takie Å›wiadczenie jest zwolnione z opodatkowania.
Pytanie numer 3: W 2020 roku ubezpieczony e KRUS rolnik otrzymał zasiłek w związku z objęciem obowiązkową kwarantanną z powodu COVID-19. Czy tego rodzaju przychód należy opodatkować?
Po raz trzeci, ustawodawca odpowiada nie. ZasiÅ‚ek w zwiÄ…zku z objÄ™ciem obowiÄ…zkowÄ… kwarantannÄ… rolnika, nie jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych – a co za tym idzie podatnik nie wykazuje go w PIT za 2020 rok.
Pytanie numer 4: W związku z epidemią COVID-19 mój pracodawca musiał wyznaczyć odpowiednie dyżury i wydłużyć czas pracy. Zapewnia jednak pracownikom w związku z tym wyżywienie i nocleg. Czy takie świadczenia doliczone są do przychodu i należy je odpowiednio opodatkować?
Ustawodawca już 4 raz stwierdza – nie. W Twój e-PIT nie znajdÄ… siÄ™ wartoÅ›ci tych Å›wiadczeÅ„, ponieważ wyżywienie i zakwaterowanie pracownika w takiej sytuacji jest zwolnione od podatku dochodowego. Co za tym idzie – pracodawca nie ma obowiÄ…zku pobrania zaliczki na podatek, gdyż wartoÅ›ci tych nie uwzglÄ™dnia siÄ™ w rozliczeniu PIT.
Pytanie numer 5: Tym razem osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zadaje pytanie dotyczące świadczenia postojowego. W związku z przestojem w prowadzeniu działalności spowodowanym COVID-19 otrzymał takie pieniądze i spożytkował je na wydatki związane ze swoją działalnością gospodarczą. Czy takie wydatki można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu?
Tak – ustawodawca zdecydowaÅ‚, że wydatki opÅ‚acone ze Å›wiadczenia postojowego, można z zasady uwzglÄ™dniać w kosztach uzyskania przychodu na zasadach ogólnych. Wydatki zostaÅ‚y wymienione w art. 23 ustawy o PIT (negatywny katalog kosztów podatkowych) i należy stosować je również w takim wypadku.
Materiał zewnętrzny
https://www.mistrzu.com/pit-37-rozne-formy-znanej-deklaracji/
https://www.mistrzu.com/danina-solidarnosciowa-cel-i-podstawowe-zasady-podatkowe/
https://www.mistrzu.com/ulga-na-dziecko-2022-jak-rozliczyc/
https://www.mistrzu.com/jak-rozliczyc-pit-36-za-2022-rok/