RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Covidowe możliwości w Twój e-PIT, czyli szczególne rozwiązania w trakcie pandemii

Epidemia Covid-19 trwa już ponad rok. Efekty odnosi nie tylko w zdrowiu i życiu społeczeństw, ale szerokim echem odbija się również w zakresie gospodarek i finansów. Ustawodawca też to zauważa, między innymi w zwolnieniach od podatku świadczeń przyznanych w związku z COVID-19. W zakresie rozliczenia Twój e-PIT, warto więc odpowiedzieć na pięć podstawowych pytań z tego zakresu w usłudze, w której deklarację podatkową przygotowuje dla podatnika Krajowa Administracja Skarbowa.

Pytanie numer 1: W 2020 roku podatnik otrzymał bon turystyczny o wartości 500 zł. Czy jego wartość powinna zostać wykazana w PIT za 2020 rok?

Ustawodawca stwierdza, że nie. Tak zwany bon turystyczny, o wartości 500 zł nie jest opodatkowany, a więc jego wartości nie wykazuje się w PIT za 2020 rok, zarówno w przypadku rozliczenia PIT tradycyjnie jak i w usłudze Twój e-PIT.

 

Pytanie numer 2: W 2020 roku podatnik otrzymał tak zwane świadczenie postojowe, związane z przerwą w prowadzeniu działalności gospodarczej spowodowanej pandemią COVID-19. Czy takie świadczenie jest przychodem w PIT?

Ustawodawca ponownie stwierdza, że nie. Świadczenie postojowe w zakresie związanym z przerwą w prowadzeniu działalności gospodarczej spowodowaną COVID-19, nie jest wykazywane w zeznaniu PIT 2021 – również w Twój e-PIT oraz PIT online. Takie świadczenie jest zwolnione z opodatkowania.

 

Pytanie numer 3: W 2020 roku ubezpieczony e KRUS rolnik otrzymał zasiłek w związku z objęciem obowiązkową kwarantanną z powodu COVID-19. Czy tego rodzaju przychód należy opodatkować?

Po raz trzeci, ustawodawca odpowiada nie. Zasiłek w związku z objęciem obowiązkową kwarantanną rolnika, nie jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych – a co za tym idzie podatnik nie wykazuje go w PIT za 2020 rok.

 

Pytanie numer 4: W związku z epidemią COVID-19 mój pracodawca musiał wyznaczyć odpowiednie dyżury i wydłużyć czas pracy. Zapewnia jednak pracownikom w związku z tym wyżywienie i nocleg. Czy takie świadczenia doliczone są do przychodu i należy je odpowiednio opodatkować?

Ustawodawca już 4 raz stwierdza – nie. W Twój e-PIT nie znajdą się wartości tych świadczeń, ponieważ wyżywienie i zakwaterowanie pracownika w takiej sytuacji jest zwolnione od podatku dochodowego. Co za tym idzie – pracodawca nie ma obowiązku pobrania zaliczki na podatek, gdyż wartości tych nie uwzględnia się w rozliczeniu PIT.

 

Pytanie numer 5: Tym razem osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą zadaje pytanie dotyczące świadczenia postojowego. W związku z przestojem w prowadzeniu działalności spowodowanym COVID-19 otrzymał takie pieniądze i spożytkował je na wydatki związane ze swoją działalnością gospodarczą. Czy takie wydatki można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu?

Tak – ustawodawca zdecydował, że wydatki opłacone ze świadczenia postojowego, można z zasady uwzględniać w kosztach uzyskania przychodu na zasadach ogólnych. Wydatki zostały wymienione w art. 23 ustawy o PIT (negatywny katalog kosztów podatkowych) i należy stosować je również w takim wypadku.

Materiał zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/pit-37-rozne-formy-znanej-deklaracji/

https://www.mistrzu.com/danina-solidarnosciowa-cel-i-podstawowe-zasady-podatkowe/

https://www.mistrzu.com/ulga-na-dziecko-2022-jak-rozliczyc/

https://www.mistrzu.com/jak-rozliczyc-pit-36-za-2022-rok/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu