RSS

Kompletujemy garderobę sportową od zera - co warto…

Dobrze dobrana odzież sportowa to klucz do wygody i efektywności podczas treningu. Jeśli dopiero zaczynasz…

Rola windykacji w gospodarce

Windykacja odgrywa kluczową rolę w gospodarce, wpływając na jej stabilność i płynność finansową. Na co…

Roller Shop – Twój zaufany internetowy sklep z…

W dzisiejszych czasach aktywny styl życia zyskuje coraz większą popularność. Jednym z ulubionych sposobów na…

Jak używać kalkulatora akcyzy za samochód: Kompletny Przewodnik

Prawidłowe obliczenie akcyzy za samochód stanowi kluczowy element procesu zakupu pojazdu z zagranicy lub rejestracji…

«
»

Czy Gazprom należy do OPEC?

  • Napisany przez:
W dobie kryzysu energetycznego narodziło się wiele pytań, na które niestety nie każdy zna odpowiedź. Większość niepewności dotyczy dwóch organizacji, a konkretnie Gazprom oraz OPEC. Czy są one w jakikolwiek sposób powiązane? W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czym jest OPEC?

OPEC  to inaczej Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową, która powstała w roku 1960 w Bagdadzie. Jej utworzenie możliwe było dzięki współpracy pięciu krajów, a konkretnie Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Wenezueli, Iranu oraz Iraku. Początkowym przeznaczeniem organizacji było ograniczenie wpływów kartelu Siedem Sióstr oraz zwiększenie korzyści finansowych państw członkowskich wynikających z wydobycia, produkcji i dystrybucji ropy. Za podstawowe cele uznano ochronę wspólnych interesów poprzez prowadzenie spójnej polityki naftowej oraz ujednolicenie strategii handlowej/decydowanie o cenie ropy.

Ogromne znacznie organizacji dało się zauważyć na przełomie 1983 i 1974, kiedy na świecie zapanował wielki kryzys naftowy, który objął niemal wszystkie gospodarki o charakterze przemysłowym. Za główny powód trudnej sytuacji uznaje się nagły wzrost cen ropy naftowej, należy podkreślić, że odpowiedzialne za to były kraje OPEC (biznesalert.pl/tag/opec), które zadecydowały o nałożeniu embarga wobec Stanów Zjednoczonych.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową ma ogromny wpływ na cenę paliwa kopalnego, co realnie wpływa na kontrolowanie kondycji światowej gospodarki. Najlepszym przykładem może okazać się okres pandemii, gdzie ceny ropy drastycznie spadały, ponieważ popyt nie był wystarczający.

OPEC+

W mediach coraz częściej można usłyszeć o OPEC+. Skrót ten oznacza Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową wraz z jej sojusznikami, gdzie najlepszym przykładem może okazać się Rosja. Należy podkreślić, że federacja rosyjska zajmuje 2 miejsce w rankingu producentów paliw kopalnych, co przyczyniło się do połączenia interesów z krajami arabskimi.

Czym jest Gazprom?

Gazprom (biznesalert.pl/tag/gazprom) jest rosyjskim koncernem państwowym, uznawanym za największego na świecie wydobywcę gazu ziemnego. Przedsiębiorstwo kontroluje ponad 16 procent wszystkich rezerw gazu na świecie, a zatrudnia 437800 osób. Pozycja firmy jest niepodważalna, ponieważ zajmuje się ona dostawą energetyki dla odbiorców na terenie całej Europy Wschodniej oraz Środkowej.

Warto podkreślić, że znaczny wpływ na koncern ten mają najwyżsi urzędnicy rosyjscy. Gazprom podczas swojego działania wszedł w skład konsorcjum Nord Stream budującego Gazociąg Północny.

Czy Gazprom należy do OPEC?

Czas teraz odpowiedzieć na najtrudniejsze pytanie – czy Gazprom tak naprawdę należy do OPEC? Na samym początku należy podkreślić, że OPC jest organizacją odpowiedzialną za Eksport Ropy Naftowej, a co za tym idzie – ropa naftowa nie jest ich obiektem zainteresowania.

Na sprawę można spojrzeć jednak z drugiej strony. Rosja jest państwem sojuszniczym OPEC+, a to właśnie Rosja odpowiada za funkcjonowanie spółki Gazprom. Wielokrotnie poruszano temat utworzenia instytucji zrzeszającej kraje zajmujące się eksportem ropy naftowej, jednak idea pozostała jedynie tematem licznych dyskusji.

Niemniej jednak warto pamiętać, że Rosja ma realny wpływ na funkcjonowanie OPEC+ posiadając wysoką pozycję w rankingu wydobycia oraz produkcji ropy naftowej. Nie jesteśmy w stanie określić, jak obecna sytuacja konfliktu na Ukrainie może wpłynąć na powiązania Gazpromu i OPEC. Sytuacja jest na tyle dynamiczna, że wszystko może się zmienić w przeciągu kilku dni. W sieci można znaleźć wiele niepewnych danych, które w dzisiejszych czasach można określić jako fake newsy. Z tego właśnie powodu warto śledzić najnowsze informacje dotyczące spółki Gazprom, aby mieć pełną świadomość wydarzeń, które mogą nas czekać w niedalekiej przyszłości. Jeżeli chciałbyś uzyskać dostęp do najnowszych wiadomości z kraju i ze świata, to powinieneś zdecydować się na odwiedzenie strony biznesalert.pl. Bądź na bieżąco!

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu