RSS

Prop trading kontra inwestycje długoterminowe: zalety i wady…

Prop trading to strategia, w ramach której firmy inwestycyjne (lub indywidualni traderzy zawodowi) wykorzystują własny…

Dobroczynna moc kosmetyków naturalnych

Konsumenci mają coraz większą świadomość na temat kupowanych kosmetyków i ich składu. Interesują się również…

Czy lokata długoterminowa to dobre narzędzie do oszczędzania…

Oszczędzanie na emeryturę jest bardzo dobrym pomysłem. Przyszli emeryci z pewnością nie będą mogli liczyć…

Modna spódniczka dla dziewczynki - jak znaleźć najlepszą?

Spódniczka tiulowa dla dziewczynki to wyjątkowa cześć garderoby. Ta dziewczęca tutu sprawia, że każda mała…

«
»

Czym w zasadzie jest oprogramowanie komputerowe i jakie są jego rodzaje?

  • Napisany przez:

Wszyscy intuicyjnie wiemy, czym jest oprogramowanie komputerowe, ale czy faktycznie potrafimy je odpowiednio podzielić na kategorie? Czy znamy rodzaje programów, których używamy na co dzień i potrafimy przypisać konkretną aplikację do danego zbioru programów? Zwykle się nad tym zastanawiamy, ale warto posiąść choć podstawową wiedzę, która może się przydać choćby podczas przeglądania katalogów sklepów online.

Systemy operacyjne

Systemy operacyjne to nic innego, jak programy będące środowiskiem do uruchamiania innych aplikacji zainstalowanych na komputerze lub innych urządzeniach, jak smartfony czy tablety. Dziś w zasadzie nawet urządzenia AGD mają własne systemy operacyjne. Innymi słowy, bez systemu operacyjnego komputer byłby zwyczajnie zbędny, a w zasadzie wręcz nieużywalny. Najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie jest Windows opracowany przed laty przez Microsoft i rozwijany do dziś. Co ważne, należy pamiętać, że jest to najpopularniejszy OS na komputerach klasy PC, ale ustępuje systemowi Google Android jeśli chodzi o obecność na urządzeniach mobilnych.

Oprogramowanie biurowe i programy użytkowe

Oprogramowanie komputerowe do pracy można podzielić na programy biurowe oraz użytkowe. Do tej pierwszej grupy zaliczymy pakiety takie, jak Microsoft Office z takimi programami, jak Word czy PowerPoint lub Excel czy ich odpowiednik: Dokumenty Google, pakiet biurowy od Adobe lub darmowe LibreOffice. Są to aplikacje niezbędne do pracy biurowej, czyli edytory tekstu, aplikacje do tworzenia prezentacji czy arkusze kalkulacyjne. Do tej grupy zaliczyć można również programy do komunikacji, czyli aplikacje do poczty e-mail oraz wszelkiego rodzaju komunikatory internetowe.

Przez programy użytkowe należy z kolei rozumieć wszelkiego rodzaju pakiety aplikacji graficznych, jak popularny Photoshop czy CorelDRAW oraz programy do montażu filmów lub projektowania CAD. Również służą one do pracy przy komputerze, ale są bardziej zaawansowane i wysoce bardziej specjalistyczne niż podstawowe pakiety biurowe. Innymi słowy, jest to oprogramowanie komputerowe, które tworzy z każdego komputera PC narzędzie do pracy.

Oprogramowanie zabezpieczające i narzędzia

Sprawność komputera wynika z mocy obliczeniowej zapewnianej przez podzespoły oraz z responsywności systemu operacyjnego, ale programy zabezpieczające oraz narzędziowe służą do utrzymania sprzętu w możliwie najlepszej kondycji. Programy antywirusowe na bieżąco monitorują aktywność komputera w sieci i zabezpieczają go przed ingerencją osób trzecich – cyberprzestępców oraz złośliwym i szkodliwym oprogramowaniem, które może wykradać dane użytkowników lub trwale uszkodzić system operacyjny komputera. Oprogramowanie komputerowe tego rodzaju, czyli aplikacje takich firm, jak Norton, AVG, Avast etc. to konieczność w czasach niezwykle aktywnego ruchu sieciowego, kiedy to Internet jest powszechnie wykorzystywany przez nas wszystkich do pracy i rozrywki.

W kategorii narzędzi znajdziemy przede wszystkim specjalistyczne aplikacje, które służą do zarządzania przestrzenią dyskową, czyszczenia dysków twardych z niepotrzebnych i nieużywanych plików, tym samym optymalizując pracę systemu operacyjnego. Poza specjalistycznymi programami, narzędzia to też konwertery plików czy aplikacje służące do kompresji i tworzenia archiwów w popularnych formatach .rar lub .zip. Są to programy, z których korzystamy na co dzień, ale nigdy nie zadajemy sobie trudu, by poznać ich klasyfikacje w rozbudowanym zbiorze oprogramowania komputerowego.

Multimedia i gry

Programy służące do obsługi multimediów oraz gier to osobna kategoria, którą określić możemy także aplikacjami rozrywkowymi. Znajdziemy w tym gronie programy do odtwarzania filmów na komputerze, przeglądania zdjęć, a także słuchania muzyki. Osobną grupę stanowią gry, czyli samodzielne aplikacje rozrywkowe oraz rozrywkowo-edukacyjne, jeśli chcemy określić je w sposób formalny.

Materiał zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/co-to-jest-workflow-na-czym-polega-i-dlaczego-warto-go-stosowac/

https://www.mistrzu.com/apple-mac-mini-m1-2020-piekielnie-szybki-kompaktowy-komputer-czy-warto-go-kupic/

https://www.mistrzu.com/jak-system-crm-wspiera-rozwoj-firmy/

https://www.mistrzu.com/klucz-do-windows-10-zakup-ktorego-trzeba-dokonac/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu