RSS

Jak wybrać najlepsze darmowe kon…

Jak wybrać najlepsze i da…

Przedłużenie sankcji gospodarczy…

Zgodnie z przewidywaniami…

Parapetówkę czas zacząć! Tylko ……

Parapetówka to nic innego…

Nowelizacja ustawy o VAT, czyli …

Nie ulega wątpliwości, iż…

Budżet na 2017 rok z rekordowym …

Rząd zaprezentował projek…

Miejmy się na baczności przed za…

Okres letni w pełni, a wr…

Która platforma Forex jest najle…

Wybór dobrej platformy tr…

Czechy i Słowacja na narty – bli…

Sezon narciarski w pełni,…

Zmiany, na które tyle lat wszysc…

Rząd Prawa i Sprawiedliwo…

Znaczące podwyżki prądu już na h…

Od lat uskarżamy się na c…

«
»

Dlaczego nauka języka mówionego jest tak ważna?

Wiele osób rozpoczynających lub też kontynuujących swoją edukację językową zastanawia się nad tym, jaki aspekt związany z nią jest najważniejszy: szeroki zasób słownictwa, perfekcyjna znajomość zagadnień gramatycznych czy może wysokie kompetencje jeśli chodzi o wymowę oraz interakcję z drugim człowiekiem. Choć wszystkie z wymienionych kwestii są niezwykle istotne, należy stwierdzić że zdolność posługiwania się językiem w mowie jest elementem, który trzeba obligatoryjnie opanować jeżeli chcemy skutecznie i na optymalnym poziomie funkcjonować w międzynarodowym środowisku – bez względu na to, czy pracujemy w wielkiej korporacji z licznymi oddziałami zagranicznymi, czy też po prostu naszym hobby jest podróżowanie. Z czego dokładnie to wynika?

Mowa ważniejsza od pisma

Nie da się ukryć, że w codziennym życiu o wiele częściej komunikujemy się z innymi ludźmi werbalnie niż pisemnie. Języka mówionego używamy zarówno w domu, jak i w sklepie, pracy, szkole, rozmaitych instytucjach, a także podczas interakcji z przypadkowymi osobami (na przykład z przechodniami) lub w sytuacjach awaryjnych. Dlatego też tak ważne jest, by nauczyć się swobodnie i płynnie porozumiewać w języku obcym, zwłaszcza w przypadku gdy chcemy wyprowadzić się za granicę; nie ma przy tym znaczenia planowany okres naszego pobytu. Posiadając odpowiednie kompetencje związane z obcą mową będziemy czuli się w nowym państwie o wiele pewniej i bezpieczniej, mając świadomość że w razie nagłej potrzeby poproszenie o pomoc nie będzie się wiązało z koniecznością szukania i wzywania tłumacza.

Również w sprawach zawodowych biegła znajomość języka obcego mówionego może okazać się niezwykle przydatna, chociażby w trakcie negocjacji biznesowych czy konferencji branżowych, na których przyjdzie nam reprezentować firmę. Wówczas nasi kontrahenci/słuchacze będą bowiem zwracali szczególną uwagę na płynność i precyzyjność przekazywania przez nas swoich myśli – zaawansowane zagadnienia związane ściśle z gramatyką schodzą w takim wypadku na nieco dalszy plan; bardziej liczy się zaś ogólna logika wypowiedzi i prawidłowa wymowa, dzięki którym nasz komunikat dotrze do odbiorców bez zniekształceń mogących prowadzić do nieporozumień.

Poprawna artykulacja kluczem do sukcesu

Powszechnym problemem, z którym zmaga się większość osób uczących się języków obcych, jest błędna wymowa wyrazów i zwrotów. Choć w przeważającej części przypadków obcokrajowiec jest w stanie domyślić się z kontekstu o co dokładnie nam chodzi, to czasem bywa to bardzo trudne lub prowadzi do mniej albo bardziej poważnych w skutkach nieporozumień. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których użyjemy w swojej wypowiedzi słowa posiadającego w danym języku zbliżoną (bądź niemal identyczną) wymowę do innego, będącego wulgaryzmem czy obelgą. Czasami różnice w artykulacji są praktycznie niedostrzegalne dla ludzi spoza danego kręgu kulturowego i polegają choćby na odmiennym sposobie akcentowania. Jeżeli niewłaściwie wymówiony wyraz pasuje w dodatku do ogólnego kontekstu naszej wypowiedzi, możemy nieświadomie sprowokować nieprzyjemną sytuację i zrazić do siebie swoich rozmówców. Z tego właśnie powodu tak istotne jest, by prawidłowej wymowy uczyć się od samego początku naszej przygody z językiem – im później zaczniemy przykładać do niej wagę, tym trudniej będzie nam wyzbyć się przyswojonych wcześniej złych wzorców i zastąpić je poprawnymi. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych – jeżeli zależy nam na tym, by nauczyć się właściwego posługiwania się obcą mową, warto zapisać się na kurs konwersacyjny w szkole językowej kładącej szczególny nacisk na edukację w zakresie użytkowania żywego języka. Do grona tego typu placówek zalicza się między innymi wrocławska http://gerelis.pl, opierająca się na wiedzy i kompetencjach zatrudnianych native speakerów. Nie od dziś wiadomo, że przebywanie oraz interakcja z osobą, dla której dany język jest ojczystym, znacznie ułatwia zapamiętywanie prawidłowych sposobów artykulacji, w tym akcentowania. Ponadto, pomaga ona w oswojeniu się z praktycznym wykorzystaniem języka – wielu uczniów odczuwa obawę przed prowadzeniem nawet krótkiego dialogu w obcej mowie, tak więc przełamanie tej bariery na jak najwcześniejszym etapie nauki jest jak najbardziej wskazane.

Edukacja językowa jest niezmiernie ważnym aspektem, jeśli chodzi o przygotowanie do funkcjonowania w dzisiejszym świecie, gdzie na przedstawicieli innych narodowości można natknąć się niemal wszędzie i o każdej porze, podróże stanowią hobby coraz większej liczby osób, a podczas rekrutacji na dobrze płatne stanowiska pracy bierze się pod uwagę poziom naszych kompetencji w zakresie znajomości obcych mów. Nie należy zaniedbywać nauki prowadzenia poprawnej konwersacji i skupiać się jedynie na zapamiętywaniu słówek oraz sztywnych reguł, gdyż mimo posiadania rozbudowanej wiedzy leksykalnej i gramatycznej, która jest efektem takiego podejścia, trudno będzie nam dać wyraz nabytym przez siebie umiejętnościom, jeżeli nie będziemy umieli płynnie odpowiedzieć na najprostsze zadane nam pytanie.

Artykuł dostraczył Gerelis

 

<div style=Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
0

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu