RSS

Jak wybrać skuteczny antyperspirant? Praktyczny przewodnik dla każdego

Codzienna pielęgnacja ciała to nie tylko kwestia estetyki, ale także komfortu i zdrowia. Jednym z…

Zamień tradycyjne biuro na wirtualne – kompletny przewodnik

W dobie pracy zdalnej oraz rosnącej mobilności przedsiębiorców, coraz więcej firm decyduje się na porzucenie…

Księgowość dla e-commerce – jak wybrać najlepsze biuro…

Prowadzenie biznesu online wiąże się z wieloma wyzwaniami – logistyka, marketing, obsługa klienta… i oczywiście…

Księgowość online w 2025 – czy to bezpieczne…

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na księgowość online, co pozwala zaoszczędzić im czas i ograniczyć…

«
»

Dlaczego nauka języka mówionego jest tak ważna?

  • Napisany przez:

Wiele osób rozpoczynających lub też kontynuujących swoją edukację językową zastanawia się nad tym, jaki aspekt związany z nią jest najważniejszy: szeroki zasób słownictwa, perfekcyjna znajomość zagadnień gramatycznych czy może wysokie kompetencje jeśli chodzi o wymowę oraz interakcję z drugim człowiekiem. Choć wszystkie z wymienionych kwestii są niezwykle istotne, należy stwierdzić że zdolność posługiwania się językiem w mowie jest elementem, który trzeba obligatoryjnie opanować jeżeli chcemy skutecznie i na optymalnym poziomie funkcjonować w międzynarodowym środowisku – bez względu na to, czy pracujemy w wielkiej korporacji z licznymi oddziałami zagranicznymi, czy też po prostu naszym hobby jest podróżowanie. Z czego dokładnie to wynika?

Mowa ważniejsza od pisma

Nie da się ukryć, że w codziennym życiu o wiele częściej komunikujemy się z innymi ludźmi werbalnie niż pisemnie. Języka mówionego używamy zarówno w domu, jak i w sklepie, pracy, szkole, rozmaitych instytucjach, a także podczas interakcji z przypadkowymi osobami (na przykład z przechodniami) lub w sytuacjach awaryjnych. Dlatego też tak ważne jest, by nauczyć się swobodnie i płynnie porozumiewać w języku obcym, zwłaszcza w przypadku gdy chcemy wyprowadzić się za granicę; nie ma przy tym znaczenia planowany okres naszego pobytu. Posiadając odpowiednie kompetencje związane z obcą mową będziemy czuli się w nowym państwie o wiele pewniej i bezpieczniej, mając świadomość że w razie nagłej potrzeby poproszenie o pomoc nie będzie się wiązało z koniecznością szukania i wzywania tłumacza.

Również w sprawach zawodowych biegła znajomość języka obcego mówionego może okazać się niezwykle przydatna, chociażby w trakcie negocjacji biznesowych czy konferencji branżowych, na których przyjdzie nam reprezentować firmę. Wówczas nasi kontrahenci/słuchacze będą bowiem zwracali szczególną uwagę na płynność i precyzyjność przekazywania przez nas swoich myśli – zaawansowane zagadnienia związane ściśle z gramatyką schodzą w takim wypadku na nieco dalszy plan; bardziej liczy się zaś ogólna logika wypowiedzi i prawidłowa wymowa, dzięki którym nasz komunikat dotrze do odbiorców bez zniekształceń mogących prowadzić do nieporozumień.

Poprawna artykulacja kluczem do sukcesu

Powszechnym problemem, z którym zmaga się większość osób uczących się języków obcych, jest błędna wymowa wyrazów i zwrotów. Choć w przeważającej części przypadków obcokrajowiec jest w stanie domyślić się z kontekstu o co dokładnie nam chodzi, to czasem bywa to bardzo trudne lub prowadzi do mniej albo bardziej poważnych w skutkach nieporozumień. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których użyjemy w swojej wypowiedzi słowa posiadającego w danym języku zbliżoną (bądź niemal identyczną) wymowę do innego, będącego wulgaryzmem czy obelgą. Czasami różnice w artykulacji są praktycznie niedostrzegalne dla ludzi spoza danego kręgu kulturowego i polegają choćby na odmiennym sposobie akcentowania. Jeżeli niewłaściwie wymówiony wyraz pasuje w dodatku do ogólnego kontekstu naszej wypowiedzi, możemy nieświadomie sprowokować nieprzyjemną sytuację i zrazić do siebie swoich rozmówców. Z tego właśnie powodu tak istotne jest, by prawidłowej wymowy uczyć się od samego początku naszej przygody z językiem – im później zaczniemy przykładać do niej wagę, tym trudniej będzie nam wyzbyć się przyswojonych wcześniej złych wzorców i zastąpić je poprawnymi. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych – jeżeli zależy nam na tym, by nauczyć się właściwego posługiwania się obcą mową, warto zapisać się na kurs konwersacyjny w szkole językowej kładącej szczególny nacisk na edukację w zakresie użytkowania żywego języka. Do grona tego typu placówek zalicza się między innymi wrocławska http://gerelis.pl, opierająca się na wiedzy i kompetencjach zatrudnianych native speakerów. Nie od dziś wiadomo, że przebywanie oraz interakcja z osobą, dla której dany język jest ojczystym, znacznie ułatwia zapamiętywanie prawidłowych sposobów artykulacji, w tym akcentowania. Ponadto, pomaga ona w oswojeniu się z praktycznym wykorzystaniem języka – wielu uczniów odczuwa obawę przed prowadzeniem nawet krótkiego dialogu w obcej mowie, tak więc przełamanie tej bariery na jak najwcześniejszym etapie nauki jest jak najbardziej wskazane.

Edukacja językowa jest niezmiernie ważnym aspektem, jeśli chodzi o przygotowanie do funkcjonowania w dzisiejszym świecie, gdzie na przedstawicieli innych narodowości można natknąć się niemal wszędzie i o każdej porze, podróże stanowią hobby coraz większej liczby osób, a podczas rekrutacji na dobrze płatne stanowiska pracy bierze się pod uwagę poziom naszych kompetencji w zakresie znajomości obcych mów. Nie należy zaniedbywać nauki prowadzenia poprawnej konwersacji i skupiać się jedynie na zapamiętywaniu słówek oraz sztywnych reguł, gdyż mimo posiadania rozbudowanej wiedzy leksykalnej i gramatycznej, która jest efektem takiego podejścia, trudno będzie nam dać wyraz nabytym przez siebie umiejętnościom, jeżeli nie będziemy umieli płynnie odpowiedzieć na najprostsze zadane nam pytanie.

Artykuł dostraczył Gerelis

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu