Do czego wykorzystuje się wkrętarkę?
Do czego można używać wkrętarki?
Wkrętarka może z powodzeniem zastąpić nam wszelkie śrubokręty, a nawet posłużyć do wykonywania nawierceń w miękkich materiałach. Wkrętarką udarową można nawet wiercić w cegle czy betonie. Jest to więc elektronarzędzie niezbędne przy naprawdę wielu codziennych zadaniach. Przyda się do różnych, drobnych napraw, skręcania mebli czy nawet do zrobienia otworów do powieszenia obrazu czy lustra na ścianie. Wkrętarka znacznie przyspiesza wiele prac. Nietrudno sobie wyobrazić, jak długo może potrwać skręcanie szafy ręcznym śrubokrętem. Do tego stosując wkrętarkę, mamy pewność prawidłowego przykręcenia śrub, gdyż ręcznie możemy nie być w stanie włożyć w to odpowiedniej siły.
Jaką wkrętarkę wybrać?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje wkrętarek – akumulatorowe oraz sieciowe. Chcąc kupić wkrętarkę należy więc dokonać wyboru, która będzie dla nas lepsza. Obie mają swoje zalety i wady. Akumulator sprawia, że nie musimy znajdować się w zasięgu gniazdka elektrycznego oraz daje pełną swobodę użytkowania wkrętarki, to jednak może rozładować się w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego zawsze przed dłuższą pracą z wkrętarką trzeba ją najpierw naładować. Wybierając wkrętarkę akumulatorową, warto zdecydować się na model z dwoma dołączonymi bateriami albo wybrać taką, która będzie należała do serii korzystających z tego samego akumulatora, co jest niezwykle ekonomiczne.
Wkrętarka sieciowa będzie dobrym wyborem wtedy, gdy często majsterkujemy w warsztacie przy domu i korzystamy z niej intensywnie. Nawet kilka godzin ciągiem można pracować bez przerywania pracy. Akumulatorowa wkrętarka zdążyłaby się w takiej sytuacji rozładować, przez co trzeba by było przerwać pracę.
Wkrętarki wysokiej klasy można kupić na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/elektronarzedzia-akumulatorowe/wiertarko-wkretarki
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wkrętarki – parametry
Przy wyborze wkrętarki trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jej moc. Ta zależy od napięcia urządzenia. Wkrętarki mające napięcie 10 V wystarczą do prostych prac typu skręcanie mebli, a te z napięciem powyżej 10 V mogą posłużyć do wiercenia. W przypadku wkrętarki udarowej o dużej mocy napięcie powinno wynosić nawet 18 V lub więcej. Jednym z najważniejszych parametrów wkrętarek jest również moment obrotowy. Oznaczany symbolem Nm pozwala określić siłę, z jaką będą wkręcane i jak głęboko będą osadzane wkręty. Im wyższy, tym więcej narzędzie potrafi i może być używane do prac bardziej zaawansowanych.
W przypadku wkrętarek akumulatorowych bardzo ważnym parametrem jest pojemność baterii, bo od niej będzie zależał czas pracy bez konieczności wymiany baterii czy jej ładowania. Trzeba jednak wiedzieć, że im większa pojemność baterii, tym większa jej waga i cięższe narzędzie, co wpływa na komfort operowania wkrętarką.
Marka też ma znaczenie
Wybierając wkrętarkę, warto zwrócić uwagę także na jej markę. Najlepiej wybierać narzędzia od znanych i sprawdzonych producentów. Tylko wtedy można mieć pewność ich trwałości, a także łatwej dostępności serwisu, gdyby doszło do awarii. Większość popularnych marek wykorzystuje system jednego akumulatora, co doceni każdy majsterkowicz, wyposażając swój warsztat. Ceny wkrętarek wahają się od 100 do kilkuset złotych. Nie warto wybierać najtańszych, bo mogą okazać się nieodpowiednie do naszych potrzeb. To właśnie one powinny być podstawowym kryterium wyboru wkrętarki, która należycie będzie spełniała swoje zadania i naprawdę ułatwi nam życie.
Artykuł partnera