RSS

Jak wybrać najlepszego dostawcę rozwiązań dla sieci trakcyjnych?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że praktycznie nikt z nas na co dzień nie docenia istnienia…

Jak rozliczyć PIT-36 za 2022 rok?

Rozliczenie PIT-36 2022 warto zrobić za pomocą specjalnego programu do rozliczania PIT. Dzięki temu unikniemy…

Fachowe doradztwo energetyczne dla twojej firmy

Zmiana polityki energetycznej w firmie może przyczynić się do uzyskania sporych oszczędności w skali roku.…

Do jakich krajów wymagana jest Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę i będziesz poruszał się własnym samochodem? W niektórych krajach wystarczy, że…

«
»

Dokonania rządu Prawa i Sprawiedliwości

  • Napisany przez:

Nieco ponad rok temu Polacy przy urnach wyborczych zadecydowali, iż partią, która poprowadzi Polskę przez kolejne cztery lata będzie Prawo i Sprawiedliwość. Na decyzję Polaków wpłynęło przede wszystkim zmęczenie i rozczarowanie rządami Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Rządy tej koalicji charakteryzowały się wieloma wpadkami i aferami – niemal każdego roku wypływał na światło dzienne jakiś news, który kładł się cieniem na partię rządzącą. W kampanii wyborczej liderzy Prawa i Sprawiedliwości obiecywali zmianę i wiele reform ułatwiających życie zwykłych obywateli. Politycy PIS-u mówili o zwiększeniu znaczenia Polski na arenie międzynarodowej oraz rozprawieniu się z patologiami życia politycznego, które według nich były na porządku dziennym. Co dotychczas udało się osiągnąć rządowi Prawa i Sprawiedliwości?

Program 500+

Według wielu polityków program 500+ to najlepsza polska inwestycja od 26 lat. Program ten był kartą przetargową w kampanii wyborczej i jedną z tych obietnic wyborczych, której wprowadzenie PiS przyjęło jako punkt honoru. Pomimo wielu kontrowersji, jakie wzbudzał program (zwłaszcza sposoby przyznawania środków finansowych), zaczął on obowiązywać z dniem 1 kwietnia 2016 roku. W ramach tego programu każda polska rodzina otrzymuje na drugie i kolejne dziecko 500 zł pomocy od państwa (wypłata środków na pierwsze dziecko uzależniona jest od dochodu w rodzinie). Program 500+ niewątpliwie poprawił byt wielu polskich rodzin. Zyskuje też gospodarka, gdyż dzięki konkretnej pomocy finansowej wzrasta konsumpcja oraz wydatki na towary i usługi.

Obniżenie wieku emerytalnego

Obniżenie wieku emerytalnego to jedna z podstawowych obietnic polityków Prawa i Sprawiedliwości. W kampanii wyborczej pojawiały się argumenty, iż ujednolicenie wieku emerytalnego dla wszystkich Polaków i podniesienie go do 67 roku życia jest niesprawiedliwe i zmuszające Polaków do pracy w starszym wieku. Zgodnie z obietnicami rząd PiS-u uchwalił ustawę, według której zasady przechodzenia na emeryturę powracają do tych sprzed reformy koalicji PO i PSL. Od 2017 roku kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni pięć lat później. Jednocześnie rząd podkreśla, iż przygotuje pakiet ustaw, który zachęci Polaków do dłuższej pracy i gromadzenia większych środków na przyszłą emeryturę.

Podwyżki w zakresie płac

Rząd Prawa i Sprawiedliwości już kilka tygodni po objęciu władzy obiecał Polakom podniesienie minimalnych wynagrodzeń. I słowa dotrzymał – od 2017 roku o 8% wzrasta płaca minimalna (do 2000 zł brutto), zostaje wprowadzona minimalna stawka godzinowa (do 13 zł brutto), a najniższe emerytury i renty osiągną pułap 1000 zł. Jednocześnie ustawa wprowadza przepis zabraniający wypłacania osobom podejmującym pierwszą pracę 80% płacy minimalnej. Jak podkreśla minister Elżbieta Rafalska zagwarantuje to zarabianie na umowie o pracę co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

Darmowe leki dla seniorów

Osoby, które ukończyły 75 rok życia mogą liczyć na pomoc państwa w zakresie darmowych leków. Oczywiście nie wszystkie leki są darmowe, jednak – jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia – największe zniżki dla seniorów obejmą farmaceutyki charakterystyczne dla ich wieku. W ten sposób osoby starsze będą mogły zminimalizować comiesięczne wydatki na leki.

Wymienione wyżej osiągnięcia rządu Prawa i Sprawiedliwości wiążą się ściśle z obietnicami wyborczymi, jakie partia złożyła Polakom podczas kampanii wyborczej. Wielu polityków podkreśla, iż rząd Beaty Szydło wprowadził wiele innych reform, które chronią interes Polski i ułatwiają życie zwykłych obywatelom – między innymi program Mieszkanie Plus, reforma armii, ochrona przed wykupieniem ziemi przez spekulantów czy reforma wymiaru sprawiedliwości. Rządzący podkreślają, iż to dopiero początek zmian, a kolejne ustawy są przygotowywane.

Artykuł: Mistrzu

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu