Fuzje i przejęcia to nie jest to samo! Poznaj różnice pomiędzy fuzjami i przejęciami
Rynek jest coraz bardziej wymagający, co zmusza przedsiębiorców do szukania kolejnych rozwiązań. W praktyce wiąże się to z przeprowadzanymi przedsięwzięciami, które mają na celu rozwój podmiotów gospodarczych. Ostatnimi czasy popularne się stają procesy związane z fuzjami i przejęciami (z angielskiego mergers and acquisitions). Są to czynności, w których jedna firma przejmuję kontrolę nad inną lub obie z nich łączą się w jedną całość. Choć w branży M&A te dwa pojęcia są podstawowymi typami, to różnią się od siebie wieloma względami. W niniejszym artykule zostaną przytoczone różnice pomiędzy dwoma zjawiskami.
Czym są fuzje?
Fuzja to połączenie dwóch (lub więcej) niezależnych firm, w wyniku której powstaje nowy, odrębny podmiot prawny. Oznacza to, iż każde z nich ma równe prawa i obowiązki. Celem fuzji jest zazwyczaj osiągnięcie synergii poprzez konsolidację zasobów, wiedzy i doświadczenia organizacji. Wśród nich wyróżniamy 3 rodzaje, które są zależne od obszaru działania przedsiębiorstwa, wielkości oraz pozycji na rynku:
poziomą (horyzontalną) – łączy przedsiębiorstwa wytwarzające podobne produkty i działające w tym samym sektorze;
pionową (wertykalną) – produkujące ten sam produkt, lecz zajmujące się różnymi etapami produkcji;
konglomeratową – firmy działające w różnych branżach. Pozwala to nowej jednostce na zróżnicowanie działalności i zmniejszeniu ryzyka.
Czym są przejęcia?
Przejęcie, zwane również akwizycją, jest procesem, w którym jeden podmiot gospodarczy przejmuje kontrolę nad innym. W przypadku tego zjawiska mamy do czynienia z stroną przejmującą, która dokonuje przejęcia, oraz z przejmowaną. Przejmująca firma zazwyczaj zakupuje większościowy lub całościowy pakiet kontrolny, dzięki czemu uzyskuje kontrolę nad majątkiem oraz działalnością gospodarczą przejmowanej jednostki. Przedsiębiorstwa zazwyczaj dokonują przejęć w celu zdobycia nowych zasobów lub rozszerzenia swojej działalności. W tym wątku warto także wspomnieć w jaki sposób może dojść do przejęcia:
kontrolowany – spółka przejmowana wyraża na to zgodę, zyskując różne korzyści, przykładowo pakiety socjalne dla pracowników, a cały proces ma miejsce w pokojowej atmosferze;
wrogiego przejęcia – gdy na którymś z etapów zarząd lub rada nadzorcza wyraziła sprzeciw, jednakże przejmujący nabył już wystarczającą ilość akcji. Z tej przyczyny nie można liczyć na porozumienia, które wynikają z przejęcia kontrolowanego.
Czym się różni fuzja od przejęcia?
Istnieje wiele różnic pomiędzy fuzjami a przejęciami. Jedną z najważniejszych jest fakt, iż fuzje polegają na połączeniu równorzędnych (pod pewnymi względami) firm, podczas gdy przejęcia opierają się na nabywaniu kontroli nad jednym podmiotem przez drugi. Co więcej, konsolidacje dotyczą przedsiębiorstw jednorakich o podobnym rozmiarze i zbliżonym profilu działalności. Wobec tego, są traktowane jako wspólna inwestycja, w wyniku której jednostki osiągają wspólne korzyści. Tego samego nie można powiedzieć o przejęciach, gdyż często dotyczą one biznesów, które różnią się wielkością i obszarem, w którym działają, oraz są rozpatrywane pod kątem otrzymywania benefitów ze strony przejmującego. Warto również wspomnieć o stopniu skomplikowania i czasu trwania danego procesu. Proces połączenia dwóch spółek charakteryzuje się większym stopniem skomplikowania oraz trwa relatywnie dłużej, ponieważ łączące się podmioty muszą ustalić wspólną strategię, cele i na nowo przygotować kulturę organizacyjną, która będzie odpowiadała każdej ze stron.
Proces fuzji i przejęć jest bardzo skomplikowany i nie zawsze się kończy sukcesem. Wymaga odpowiedniego przygotowania oraz dużych umiejętności biznesowych i prawnych. Pomocne może okazać się zatem zaangażowanie odpowiednich profesjonalistów, którzy poprzez fachowe doradztwo transakcyjne M&A pomogą właścicielom firm w osiągnięciu pożądanych efektów transakcji.
Więcej o doradztwie transakcyjnym przeczytamy na stronie CMT Advisory: https://cmt-advisory.pl/co-robimy/doradztwo-transakcyjne/
Materiał zewnętrzny