Granit i nagrobki
Granit i jego zastosowanie
Granit to jeden z lepszych materiałów budowlanych. Cechuje się nie tylko eleganckim wyglądem, ale i doskonałymi właściwościami. Nie bez powodu stosuje się ten kamień w budownictwie oraz kamieniarstwie. Bardzo często wykonuje się z tego surowca nagrobki granitowe. Granit jest o wiele bardziej wytrzymały niż marmury i piaskowce. Doskonale znosi niekorzystne warunki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne. Warto poważnie zastanowić się nad wyborem tego surowca do prac kamieniarskich. Jego ceny są dość zróżnicowane i zależne od koloru oraz dostępności granitu.
Nagrobki z granitu
Granit wykorzystywany jest przede wszystkim przy budowie dużych elementów konstrukcyjnych, takich jak elewacje, chodniki, podłogi, schody. Ze względu na długą żywotność oraz doskonałą trwałość cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Z granitu bardzo często wykonuje się również pomniki cmentarne. Nagrobki granitowe cechują się nie tylko bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Można je wykonać w wielu kolorach, ponieważ na światowych rynkach istnieje wiele ciekawych kolorów granitu. Najczęściej produkuje się nagrobki z czarnego granitu, ale klienci bardzo często decydują się na połączenia kontrastowe, na przykład czerń i biel, czerń i beż. Doskonałym uzupełnieniem takiego pomnika jest okładzina granitowa zamiast wszechobecnej kostki polbrukowej.
Grobowce z granitu
Z granitu wykonuje się nie tylko nagrobki pojedyncze, czy niewielkie pomniki urnowe. Ten kamień to idealny surowiec na grobowce. Do budowy grobowca potrzebujemy całkiem sporo materiału budowlanego. Jego montaż jest zazwyczaj dość skomplikowany, jednak efekt końcowy potrafi zachwycić każdego klienta. Przy wyborze surowca na grobowiec warto zdecydować się na granit, ponieważ jest on bardzo odporny na czynniki zewnętrzne i niepogodę. Szczególnie gustownie wyglądają pomniki rodzinne wykonane z Czarnego Szweda.
Czyszczenie granitu
Nagrobki z granitu nie wymagają impregnacji. Wręcz przeciwnie – tłuste impregnaty zatykają pory kamienia, przez co nie może on oddychać. Powoduje to liczne przebarwienia i odbarwienia w kolorystyce granitu. Najlepszym sposobem na pielęgnację granitu jest jego regularne czyszczenie za pomocą ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Potrzebna też będzie miękka ściereczka, która skutecznie pozwoli usunąć zabrudzenia. Czyszczenie granitu nie nastręcza większych trudności, a zabrudzenia z wosku i mchu można delikatnie usunąć drewnianą szpatułką, aby nie uszkodzić kamienia.
Materiał zewnętrzny