RSS

Dobroczynna moc kosmetyków naturalnych

Konsumenci mają coraz większą świadomość na temat kupowanych kosmetyków i ich składu. Interesują się również…

Czy lokata długoterminowa to dobre narzędzie do oszczędzania…

Oszczędzanie na emeryturę jest bardzo dobrym pomysłem. Przyszli emeryci z pewnością nie będą mogli liczyć…

Modna spódniczka dla dziewczynki - jak znaleźć najlepszą?

Spódniczka tiulowa dla dziewczynki to wyjątkowa cześć garderoby. Ta dziewczęca tutu sprawia, że każda mała…

Nowoczesne technologie spawania - czy warto zainwestować w…

Nowoczesne technologie spawania, takie jak spawarki laserowe, stają się coraz popularniejsze w przemyśle. Dzięki ich…

«
»

Innowacyjność siłą polskiej gospodarki

  • Napisany przez:

Przy ciągłym wzroście światowej gospodarki, inwestycje w badania i rozwój firm wydają się być koniecznością. Nic dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorstw w Polsce również decyduje się na takie rozwiązanie – jak pokazują wyniki raportu niedawno sporządzonego przez Deutsche Bank Polska.

Polska wcale nie taka zacofana
Choć wydaje się, że Polska pozostaje w tyle za innymi, bogatszymi krajami europejskimi, wcale tak nie jest. Polacy w ostatnich latach opracowali innowacyjne rozwiązania, które przyczyniły się do rozwoju wielu badań czy pozwoliły unowocześnić niektóre urządzenia funkcjonujące we współczesnym świecie. Problem polega na tym, że zagraniczne firmy wciąż traktują Polskę raczej jak zaplecze produkcyjne, a więc kupują projekty we wczesnej fazie komercjalizacji, co znacznie utrudnia rozwój polskiej gospodarki i nie wpływa dobrze na kształtujące się o Polsce opinie. Gospodarka powinna opierać się raczej na innowacyjności tworzonej w kraju już w zaawansowanej formie i dopiero w tej postaci być sprzedawana jako produkt eksportowy.

Optymistyczne perspektywy na przyszłość
Jak podaje Newsweek, Deutsche Bank Polska przygotował specjalny raport dotyczący planów i wyzwań stojących przed polskimi firmami. Już co piąte przedsiębiorstwo zgłosiło gotowość do inwestowania w badania i rozwój. A jak wiadomo, to właśnie innowacyjność ma pozytywny wpływ na gospodarkę kraju. W Polsce znajdziemy wielu dobrze wykształconych inżynierów, programistów czy biotechnologów, którzy mają doskonałe predyspozycje do dalszego rozwoju innowacyjności pod warunkiem, że ich talenty zostaną właściwie wykorzystane.

Niezbędne działania, które trzeba podjąć
Najlepszym bodźcem do zwiększenia innowacyjności jest edukacja przedsiębiorców odnośnie korzyści, jakie niesie ze sobą inwestowanie w rozwój i badania. Czynnikami takimi mogą być korzystniejsze przepisy prawne, szczególne ulgi podatkowe czy możliwość pozyskiwania bezzwrotnych dotacji na projekty badawczo rozwojowe. Najbardziej motywująca jest jednak perspektywa szybkiego zwrotu zainwestowanych środków. Rząd planuje przeznaczyć na rozwój technologiczny firm aż 16 miliardów złotych – innowacyjność ma stać się strategicznym celem krajowej gospodarki.

Artykuł przygotowano przy współpracy z klientem https://www.sekwencja.eu/

Foto: insights

https://www.mistrzu.com/kto-moze-starac-sie-o-dotacje-unijne/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu