Interesują Cię kupno i sprzedaż złota? Sprawdź, czy nie zapłacisz podatku!
Inwestowanie w złoto cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic dziwnego, w końcu złoto to pewna, choć długoletnia inwestycja. Ale zanim sięgniemy do portfela, aby zakupić sztabkę bądź dwie, sprawdźmy, o czym warto pamiętać w przypadku kupna lub sprzedaży złota. Tym razem poruszymy kwestię opodatkowania złota. Jaka jest stawka VAT na złoto? Jak wygląda kwestia zakupu złota, a jak kwestia kosztów uzyskania przychodu? Jak opodatkowana jest sprzedaż złota? Na te wszystkie pytania odpowiadamy poniżej.
Kupno złota, sprzedaż złota i te straszne podatki – podstawowa wiedza
Zanim zaczniemy martwic się kwestią podatków, upewnijmy się, że złoto inwestycyjne i monety bulionowe, które chcemy zakupić, pochodzą z odpowiedniego źródła. Cena złota jest dość stała, dlatego od razu odrzućmy wszystkie niesamowite oferty z niewiarygodnie niską ceną. Są to najprawdopodobniej próby oszustwa. – Kurs złota, powoli, acz stale rosnący, sprawia, że cena u zaufanych dilerów jest dość podobna, a różnica w cenie złota pomiędzy poszczególnymi ofertami niewielka – tłumaczy ekspert portalu skup.zlota.pl.
Złoto inwestycyjnie możemy kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i przez internet. To drugie rozwiązanie gwarantuje nam większą anonimowość. Dlaczego zakup złota anonimowo ma sens? Ponieważ państwo w każdej chwili może nakazać swoim obywatelom zwrot zakupionego złota. Co więcej, takie przypadki zdarzały się już w przeszłości i to także w Polsce, chociażby w 1950 roku. Ale czy mamy w ogóle możliwość zakupu złota anonimowo? Teoretycznie – nie. Dlaczego? Ponieważ złoto objęte jest podatkiem. Dlatego też dilerzy muszą spisać nasze dane, czyli imię, nazwisko i numer pesel. Faktem pozostaje jednak to, że nie maja jak tych informacji zweryfikować – żaden diler nie ma prawa wymagać od nas okazania dowodu osobistego.
Opodatkowanie kupna złota – kiedy zapłacisz państwu?
Podobnie jak pełna paradoksów jest kwestia anonimowego zakupu złota, kiedy to teoretycznie jest to niemożliwe, ale praktycznie jak najbardziej, tak samo pełne sprzeczności i różnego rodzaju luk jest opodatkowanie sprzedaży złota. Pozostańmy jednak na razie przy zakupie. Mamy obowiązek podać nasze dane dilerowi, ponieważ, jak wspomnieliśmy, zakup złota inwestycyjnego czy monet bulionowych objęty jest podatkiem. Ale już inną kwestią jest wysokość tego podatku – bowiem stawka VAT na złoto to 0%. Czyli z jednej strony nie musimy nic płacić, ale jednocześnie złoto pozostaje objęte podatkiem. Podatek w wysokości 2% (podatek od czynności cywilnoprawnych) zapłacimy wtedy, gdy dokonamy zakupu od osoby fizycznej na kwotę wyższą niż 1000 zł. Tak wyglądają przepisy handlu złotem. Można więc zadać teraz pytanie – czy zakup złota na firmę, mając w myślach możliwość odliczenia podatku, ma jakikolwiek sens?
Zakup złota na firmę – czy ma to sens?
Jeśli dla kogoś sam koncept zakupu i inwestowania w złoto wydaje się skomplikowany, to zdecydowanie odradzamy zakup złota na firmę (jak i dalszą jego sprzedaż). Przede wszystkim dlatego, że aby móc kupować złoto na firmę i dalej nim obracać, musimy spełnić szereg wymogów. – Po pierwsze, musimy posiadać pozwolenie kantorowe. Jest ono wydawane przez NBP. Po drugie, w myśl art. 12 prawa dewizowego, pozwolenia takiego nie otrzyma osoba, która została skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo skarbowe albo za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. W końcu, po trzecie, art. 13 ust. 1 stanowi, że aby móc prowadzić taką działalność, osoba musi posiadać fachowe przygotowanie. Czym ono jest, definiuje dalej ten sam artykuł. Wymogów jest więc wiele – komentuje specjalista portalu skup.zlota.pl.
Jest jeszcze jedna ważna kwestia, o której musimy pamiętać. Nawet jeśli kupujemy i sprzedajemy złoto inwestycyjne jako osoba fizyczna i nie mamy zarejestrowanej żadnej działalności gospodarczej, to możemy zostać potraktowani przez Urząd Skarbowy jak firma, a więc będziemy musieli spełnić wszystkie powyższe wymagania – i garść innych. Kiedy tak może się stać? Kiedy urząd stwierdzi, że częstotliwość naszych transakcji jest tak duża, że wyczerpuje znamiona sprzedaży okazjonalnej i jest już sprzedażą powtarzalną. Oczywiście kilka takich transakcji w roku jeszcze nie czyni z nas przedsiębiorców, ale wiele powtarzających się transakcji może wzbudzić wątpliwości urzędników.
Opodatkowanie sprzedaży złota, czyli dlaczego lepiej poczekać
Jeśli udało nam się uniknąć opodatkowania podczas zakupu złota, to pamiętajmy, że sztabki złota i monety podlegają także opodatkowaniu w chwili sprzedaży. Na szczęście – nie zawsze. Podatek dochodowy zapłacimy tylko wtedy, gdy sprzedajemy złoto inwestycyjne, które posiadamy przez krócej niż 6 miesięcy. W takich przypadkach stawka podatku dochodowego wynosić będzie 18% lub 32%. Wtedy też taka sprzedaż powinna znaleźć się w naszych rocznym zeznaniu podatkowym (kosztem będzie cena zakupu złota, a przychodem cena sprzedaży).
Jeśli jednak poczekamy 6 miesięcy, to sprzedaż złota nie będzie objęta podatkiem dochodowym. A biorąc pod uwagę fakt, że inwestycja w złoto jest zazwyczaj pomysłem na długoterminowe oszczędzanie, taki pośpiech w sprzedaży jest po prostu niewskazany. Czy warto więc poczekać? Jak najbardziej!
W przypadku zakupu i sprzedaży złota jako osoba fizyczna, kwestia podatków i regulacji jest dość prosta i przyjazna dla nabywcy. Sprawa zaczyna się nieco komplikować w momencie, gdy planujemy zakup złota na firmę. Jednak w innych przypadkach jest to niezwykle przejrzysty i, co najważniejsze, pewny sposób na oszczędzanie.
Jeśli udało nam się uniknąć opodatkowania podczas zakupu złota, to pamiętajmy, że sztabki złota i monety podlegają także opodatkowaniu w chwili sprzedaży. W następnym artykule omówimy możliwość kupna i sprzedaży sztabek złota z certyfikatem. Omówiony zostanie także sposób ich certyfikacji i próby.
Artykuł zewnętrzny