Jak spłacać raty przez internet?
Raty kredytu lub pożyczki możesz spłacać jednorazowymi albo cyklicznymi przelewami w bankowości elektronicznej. Często masz też do wyboru inne opcje, takie jak automatyczne pobieranie pieniędzy z konta lub polecenie zapłaty za rzecz kredytodawcy. Sprawdź, jak zapłacić ratę przez internet oraz co warto wiedzieć o spłacaniu zobowiązania z opóźnieniem lub przed terminem.
Jak spłacać raty przez internet przelewem lub zleceniem stałym?
Przelew na rachunek banku lub firmy pożyczkowej to obecnie najczęstszy sposób spłaty rat kredytu/pożyczki. Dzięki bankowości elektronicznej i mobilnej możesz go wykonać praktycznie w każdej chwili, pod warunkiem, że zrobisz to odpowiednio wcześniej przed terminem spłaty. Warto bowiem pamiętać, że wiążący jest moment, w którym pieniądze wpłyną na konto kredytodawcy, a nie zlecenia przelewu.
Jeśli nie chcesz pamiętać, żeby co miesiąc robić przelewy, możesz skorzystać ze zlecenia stałego. Jest to automatyczny przelew wykonywany cyklicznie, za który w większości banków nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Definiując zlecenie stałe, musisz jednak podać kwotę przelewu, więc rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku zobowiązań o równej racie kredytowo-odsetkowej, ale już nie przy ratach malejących.
Jak zapłacić ratę przez internet automatycznie? Pobranie z konta lub polecenie zapłaty
Jeśli masz kredyt i konto osobiste w tym samym banku, niektórzy kredytodawcy oferują opcję automatycznego pobierania środków z konta na rzecz spłaty zobowiązania. Jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie – bo w ogóle nie musisz robić nic, oprócz upewnienia się, że masz wystarczające środki na koncie . Nie zawsze będzie to jednak możliwe.
Często bank może natomiast utworzyć dla Ciebie osobny rachunek techniczny do spłaty kredytu, z którego będzie automatycznie pobierał środki określonego dnia miesiąca. Wystarczy więc, że wcześniej wpłacisz na ten rachunek pieniądze – na przykład zleceniem stałym na kwotę minimalnie wyższą niż wysokość raty. Pod koniec okresu kredytowanie upewnij się, że środki na rachunku technicznym nie przekraczają kwoty pozostałej do spłaty, bo nie można ich z powrotem wypłacić na zwykłe konto osobiste.
Ostatnie rozwiązanie – czyli polecenie zapłaty na rzecz pożyczkodawcy – działa podobnie, lecz jest możliwe także wtedy, gdy zaciągasz zobowiązanie w innej instytucji niż bank, w którym masz konto. Bank również zakłada Ci więc dodatkowy rachunek techniczny i na Twoją prośbę upoważnia firmę, która pożyczyła Ci pieniądze do automatycznego pobierania środków na spłatę raty (bez względu na to, czy ma ona stałą, czy zmienną wysokość).
Przekroczenie terminu oraz wcześniejsza spłata kredytu lub pożyczki
Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, pamiętaj, żeby spłacać raty to w terminie. Jeśli go przekroczysz, bank lub firma pożyczkowa może bowiem naliczyć Ci karne odsetki. A jak to wygląda w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu i pożyczki? Czy to się opłaca?
Najczęściej zdecydowanie tak, choć zależy to od konkretnej oferty i danego kredytodawcy. Zwykle zmniejszysz w ten sposób koszty zobowiązania tym bardziej, im większa jest jego kwota. Wcześniejsza spłata może być więc szczególnie opłacalna w przypadku kredytu hipotecznego.
Więcej informacji na temat spłaty kredytu lub pożyczki przed czasem znajdziesz w poradniku przygotowanym przez Smartney: https://www.smartney.pl/blog/finanse/wczesniejsza-splata-kredytu-lub-pozyczki-co-warto-wiedziec/1959. Smartney to fintech pożyczkowy, który jest częścią francuskiej Grupy Oney Bank. Oferuje szybkie i wygodne pożyczki na atrakcyjnych warunkach aż do 60 tys. zł, bez zaświadczeń o dochodach.
Artykuł sponsorowany