Jak uszczelnić okna? Po jakie rozwiązania sięgnąć?
Sezon jesienny to ostatni moment na to, aby dokładnie sprawdzić szczelność okien i ewentualnie ją poprawić. Pamiętaj, że od szczelności okien zależy nie tylko ciepło w mieszkaniu, lecz także opłaty za ogrzewanie, które trzeba ponieść w sezonie. Im mniejsza termoizolacyjność okna, tym wyższe rachunki za ciepło.
Po czym poznać, że okna są nieszczelne?
Jak prawidłowo uszczelnić okna?
Czym uszczelnić okna?
Jak wyglÄ…da uszczelnianie okien?
O czym należy pamiętać przy uszczelnianiu okien?
Po czym poznać, że okna są nieszczelne?
Nieszczelne okna dają o sobie bardzo szybko znać. Świst powietrza, który pojawi się nawet, gdy są zamknięte, to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. Poruszające się przy zamkniętych oknach firanki także powinny zwrócić twoją uwagę. Pojawiające się wokół ram okiennych większe zabrudzenia to kolejny sygnał, że do domu dociera świeże (niestety również zanieczyszczone) powietrze.
Wszystkie te wskazówki powinny cię skłonić do dokładnego oglądu okien. Paradoksalnie z pozoru niewielki przeciąg może być objawem bardzo poważnej wady okna. Trzeba więc mu się bardzo dokładnie przyjrzeć. Koniecznie zwróć uwagę, czy ościeżnica nie jest wypaczona, szukaj widocznych uszkodzeń, koniecznie zwróć uwagę na stan uszczelek. Pamiętaj, że przyczyną problemu może być także zła jakość tynku między skrzydłem a ościeżnicą. Każda z tych wad wymagać będzie od ciebie nieco innego działania, dlaczego warto dokładnie zdiagnozować źródło problemu i dopiero potem rozważyć zakup odpowiednich środków uszczelniających.
Jak prawidłowo uszczelnić okna?
Prawidłowe uszczelnianie okien wymaga przede wszystkim dopasowania materiału do typu izolacji, jaką chcesz wykonać. Od wewnątrz pomieszczeń możesz izolować ościeżnice i ramy. W takim przypadku sięga się przede wszystkim po różnego rodzaju silikony i folie paroszczelne. Jeśli chcesz wykonać izolację od zewnątrz, koniecznie musisz sięgnąć po materiały paroprzepuszczalne (specjalne folie i taśmy z pianki). Jeśli zastosujesz od zewnątrz izolację paroszczelną, skraplająca się para z pomieszczeń będzie powodować zawilgocenie.
Czym uszczelnić okna?
Do uszczelniania okien stosuje się pianki, silikony, a także uszczelki. Wszystkie znajdziesz bez problemu w marketach budowlanych takich jak https://www.castorama.pl/. Wybór między nimi zależy przede wszystkim od rodzaju usterki (wypaczenia ościeżnicy, nieszczelność tynku itp). Dzięki odpowiednio dobranym rozwiązaniom można błyskawicznie rozwiązać problem. Warto się tym zająć, ponieważ nieszczelność okien to utrata nawet 30% ciepła, co oznacza o tyle większe jego użycie, przekładające się na realną wysokość rachunku za CO. Zaleca się, aby:
- piankę poliuretanową stosować w przypadku pojawienia się szpar między ścianą a ościeżnicą; dzięki piance idealnie można wypełnić luki, pianka cechuje się dobrym poziomem izolacyjności nie tylko termicznej, lecz także akustycznej;
- uszczelnienie produktami silikonowymi stosować w przypadku rozszczelnień między szybą a ramą, ramą a parapetem, ramą a ścianą; silikon najczęściej sprzedaje się w specjalnych tubach do profesjonalnych pistoletów umożliwiających bardzo precyzyjne nakładanie;
- po uszczelki sięgać jedynie w przypadku okien drewnianych ilu plastikowych; to najtańsze i najprostsze rozwiązanie uszczelniające; materiał przykleja się na łączeniu ramy i ościeżnicy; na rynku dostępne są różne typy uszczelek natomiast najwyżej oceniane są te silikonowe lub gumowo-silikonowe.
Jak wyglÄ…da uszczelnianie okien?
Uszczelnianie okien wygląda inaczej w zależności od materiału, jakim poprawia się termoizolacyjność całej konstrukcji. Inaczej montuje się uszczelki do okien, pianki poliuretanowe, jak również silikony.
- Pianki poliuretanowe służą zarówno do mocowania jak uszczelniania drzwi i okien. Pianki do uszczelniania okien sprzedaje się w pojemnikach razem ze specjalnymi pistoletami do precyzyjnego nakładania materiału. Trzeba pamiętać, że pianka do otwarciu powinna zostać zużyta w całości, ponieważ bardzo szybko zasycha ona i twardnieje, więc użycie jej kolejny raz jest po prostu niemożliwe. Do wyboru masz pianki jedno- i dwuskładnikowe. Te drugie wysychają szybciej od jednoskładnikowych, są od nich również bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Przed nałożeniem pianki okno trzeba dokładnie oczyścić i odpylić. Preparat aplikujesz do środka szczeliny, natomiast robisz to tylko do połowy, ponieważ pianka wysychając, będzie zwiększać swoją objętość nawet trzykrotnie. Po jej wyschnięciu usuwasz wystające fragmenty pianki i całość pokrywasz tynkiem.
- Jeśli sięgasz po silikon, najczęściej wybierasz produkty w tzw. kartuszach, a więc specjalnych wyciskarkach do silikonu. W zależności od tego, w którym miejscu czubka stożkowej dyszy wykonasz nacięcie, strumień silikonu będzie szerszy lub węższy. Nie powinien on być mniejszy niż 3 mm, czasami jednak może wynosić nawet 30 mm. Samo nakładanie silikonu wygląda bardzo podobnie jak w przypadku pianki. Silikon wysycha jednak nieco wolniej, trwa to z reguły dobę. W tym czasie lepiej powstrzymać się od otwierania okna.
- Zanim zaczniesz przyklejać nową uszczelkę do okna, koniecznie dokładnie wyczyść powierzchnię ramy i ościeżnicy. Usuń resztki farby i ewentualne pozostałości po starej uszczelce. Możesz wszystko odtłuścić. Pamiętaj, aby dobrać odpowiedni rozmiar uszczelki, nie może ona blokować możliwości dokładne domknięcia okna. Uszczelkę należy nałożyć na całkowicie suchą powierzchnię. Najłatwiej montuje się uszczelki samoprzylepne.
O czym należy pamiętać przy uszczelnianiu okien?
Zarówno pianki poliuretanowe, jak i silikon czy uszczelki samoprzylepne nie sprawiają większych problemów podczas montażu. Z zadaniem tym jest w stanie poradzić sobie większość osób. Trzeba natomiast pamiętać o dokładnym dopasowaniu materiału do rodzaju nieszczelności, dokładnym oczyszczeniu ramy i ościeżnicy. W przypadku pianki i silikonu koniecznie trzeba dać materiałowi czas na wyschnięcie. W przypadku uszczelek natomiast kluczowe jest dopasowanie rozmiaru do wymiarów okna.
Materiał zewnętrzny