Jak zaplanować oświetlenie do domu – najważniejsze elementy
Właściwe oświetlenie domu to wyzwanie, które trzeba podjąć, jeśli chcemy stworzyć komfortową, funkcjonalną i przytulną przestrzeń do życia. Nie ma chyba drugiego tak kluczowego elementu, wpływającego bezpośrednio na możliwość wykonywania wszelkich czynności, na bezpieczeństwo oraz dekoracyjność przestrzeni. Wybór stylu lamp pozostaje kwestią mocno indywidualną, a elektyczność współczesnych trendów sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Istnieje jednak szereg kwestii, o których nie wolno zapomnieć, planując system oświetleniowy do domu.Co się do nich zalicza? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.
Oświetlenie do domu – podstawowe funkcje
W domu czy w biurze – lampa lampie nie jest równa. Wybór modeli musi być zatem w pełni dostosowany do potrzeb danej przestrzeni.
Produkty oświetleniowe dzieli się na trzy główne kategorie. Możemy bowiem mówić o lampach:
• głównych,
• zadaniowych,
• dekoracyjnych.
Do pierwszej kategorii zalicza się wszystkie produkty pozwalające na bezpieczne przemieszczanie się w danym pomieszczeniu lub jego wybranej części. Lampy główne najczęściej dają wystarczającą ilość światła, żeby swobodnie chodzić między elementami wyposażenia, wspinać się po schodach lub prowadzić rozmowę w salonie po zapadnięciu zmroku. Ich zadaniem jest również umożliwienie bezproblemowego wykonywania prostych, manualnych czynności. Zazwyczaj natężenie źródeł światła w lampach głównych nie przekracza 100 lx.
Zupełnie inne wymagania stawia się przed lampami zadaniowymi. Przy nich wykonujemy najbardziej precyzyjne czynności. Dlatego muszą dawać mocny, skoncentrowany strumień światła, o natężeniu dopasowanym do konkretnego zadania. Może ono wynosić 500 a nawet 1000 lx. Tego typu produkty ustawia się na biurkach do pracy, a także w kącikach rekreacyjnych, aby móc bez przeszkód zająć się wciągającą lekturą.
Na koniec pozostawiliśmy lampy dekoracyjne, które znaleźć można na stronie https://Azzardo.com.pl . Stanowią najbardziej zróżnicowaną kategorię. Przy ich pomocy podświetla się ciekawe elementy architektoniczne lub dzieła sztuki. Przydają się również do budowania ciekawej atmosfery oraz gry świateł i cieni w przestrzeni rekreacyjnej. W tej roli sprawdzają się kinkiety, oczka wpustowe lub taśmy LED. Te ostatnie są o tyle ciekawym rozwiązaniem, że można je niemal dowolnie ukształtować, dopasowując do elementów architektonicznych lub mebli. Występują również w niemal nieograniczonej ilości kolorów.
Budowanie systemów oświetleniowych – nie jedną lampą żyje domownik
Choć wiele osób nie zastanawia się nad tym na samym początku, to warto jednak kompleksowo zaplanować cały system oświetleniowy już na etapie projektu.
Dzięki temu wnętrze wygląda spójnie, gdyż możemy wybrać lampy w zbliżonym stylu. Równocześnie umieszczamy poszczególne punkty świetlne dokładnie tam, gdzie są potrzebne. A to wpływa na komfort użytkowania wnętrz oraz oczywiście na całościową estetykę i odbiór przestrzeni.
Dopasowanie natężenia – różne funkcje, różna ilość światła
Każda czynność wykonywana w domowych przestrzeniach wymaga nieco innego natężenia światła. Warto również nad tym się zastanowić, wybierając źródła światła.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, znacznie więcej światła potrzeba do wykonywania precyzyjnych zadań niż zwykłego przemieszczania się lub odpoczynku. Jeżeli zatem dany punkt świetlny ma pełnić kilka funkcji, można wybrać rozwiązania pozwalające na regulowanie natężenia światła.
Dzięki temu zawsze uzyskamy dokładnie tyle światła, ile potrzebujemy, a przy tym zmniejszymy wysokość domowych rachunków za energię elektryczną.
Właściwe sterowanie oświetleniem w domu
Gdy mowa o sterowaniu oświetleniem w domu, większość z nas kojarzy przede wszystkim standardowe włączniki. Występują one w różnych wersjach stylistycznych, wykonuje się je z rozmaitych materiałów.
Warto także dobierać włączniki światła do konkretnych funkcji. Nieco innych rozwiązań potrzebujemy bowiem w salonach i kuchniach, w których najczęściej stawia się na modele jedno lub dwuprzyciskowe, niż na klatkach schodowych, wymagających modeli krzyżowych.
Kolejną kwestią są włączniki i gniazda elektryczne montowane w łazienkach lub innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności oraz takich, w których występuje bezpośrednie ryzyko zachlapania ramek wodą. W takich miejscach niezbędne są włączniki i gniazda hermetyczne – ze specjalną klapką i uszczelką.
Wiele osób decyduje się obecnie także na sterowanie zdalne. Może ono wykorzystywać dedykowane piloty lub specjalne aplikacje, chętnie wykorzystywane w przypadku zarządzania oświetleniem w ramach systemu Smart House.
Oświetlenie do domu – spójny i praktyczny system
O oświetleniu do domu trzeba myśleć od samego początku kompleksowo. Dzięki temu zwiększamy funkcjonalność przestrzeni, obniżamy rachunki za prąd oraz budujemy przyjemną przestrzeń do życia dla wszystkich domowników.
Materiał zewnętrzny
https://www.mistrzu.com/jak-uszczelnic-okna-po-jakie-rozwiazania-siegnac/
https://www.mistrzu.com/piekarniki-do-zabudowy-pomysl-nad-ktorym-warto-sie-zastanowic/
https://www.mistrzu.com/czarna-lazienka-jak-ja-urzadzic/
https://www.mistrzu.com/jak-wybrac-lampy-stolowe/
https://www.mistrzu.com/jakie-oswietlenie-wybrac-do-nowoczesnego-wnetrza/