Jaki słuchawki do Ciebie pasują? Wybierz najlepsze
Na pewno choć raz zastanawiałeś/aś się skąd wzięło się to małe urządzenie, które trzymasz w dłoni – jaka jest jego historia i kto je wymyślił. Jednym z „cudów” technologicznych są słuchawki, których używamy na co dzień – w domu, pracy, na uczelni, w drodze do sklepu i w autobusie miejskim. Jednak czy zdajesz sobie sprawę, że istnieje kilka rodzajów słuchawek, a każdy z nich ma swoje wady i zalety? Jeśli nie, to przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się, jakie słuchawki najbardziej do Ciebie pasują.
Sposób przesyłu dźwięku
Pierwszym rozróżnieniem, które należy poczynić, jest sposób, w jaki dźwięk trafia do naszych uszu. Zapewne nie będzie niespodzianką, że dzieje się ta za sprawą kabla lub bezprzewodowo (np. przez bluetooth).
Plusem używania przewodowych słuchawek jest zdecydowanie lepsza jakość dźwięku i fakt, że o wiele trudniej je zgubić. Do minusów należy zaliczyć ciągłą walkę z plączącym się kablem i skłonność kabla do zaczepiania się o różne rzeczy, np. elementy odzieży.
Użytkownicy słuchawek bezprzewodowych cenią sobie przede wszystkim wygodę użytkowania i swobodę w ruchach. Minusem tych słuchawek jest niższa jakość dźwięku, skłonność do wypadania z ucha czy potrzeba regularnego ich ładowania.
Różna budowa słuchawek
Słuchawki to akcesoria GSM, które dzielą się na cztery główne typy budowy:
- otwarte,
- zamknięte,
- półotwarte,
- kanałowe.
Słuchawki otwarte
W tego rodzaju słuchawkach głośniki są umieszczone blisko uszu, dzięki czemu cyrkulacja powietrza jest lepsza, a użytkownik nie ma poczucia „odcięcia” od tego, co go otacza. Wentylację zapewniają specjalne otwory. Do plusów tych słuchawek należy wysoka jakość dźwięku, który cechuje się przestrzennością i naturalnością. Minusem może być słabe wytłumienie odgłosów z zewnątrz, co może przeszkadzać w odbiorze dźwięku ze słuchawek.
Słuchawki zamknięte
Słuchawki zamknięte (inaczej zwane nausznymi) posiadają nauszniki, które szczelnie pokrywają małżowinę uszną. W tego typu słuchawkach w odbiorze dźwięku bierze układ słuchowy w całości. Słuchawki zamknięte zapewniają liniowe przenoszenie wysokich i niskich tonów, a także bardzo dobrą dynamikę. Co więcej, bas w tych słuchawkach jest bardzo dobrze odczuwalny, a nauszniki odcinają użytkownika od otoczenia, gwarantując skupienie się tylko na dźwiękach ze słuchawki. Do minusów słuchawek należy słaba cyrkulacja powietrza. Słuchawki nie są rekomendowane do używania ich w miejscach, gdzie należy zachować czujność, np. na ulicy.
Słuchawki półotwarte
Te słuchawki można nazwać hybrydą dwóch poprzednich typów, z których biorą one to, co najlepsze. Słuchawki tego typu zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, dźwięk jest bardzo dobrej jakości i jest słabo słyszalny osób wokół. Słuchawki gwarantują przenoszenie niskich, średnich i wysokich tonów w dobrej jakości. Nie odcinają one użytkownika w całości od dźwięków z otoczenia.
Słuchawki kanałowe
Ostatni rodzaj słuchawek to tzw. słuchawki douszne (czyli kanałowe). Są one o wiele mniejsze i łatwiej je chować i przenosić. Są najpopularniejszym rodzajem słuchawek, które producenci często dołączają do sprzętu elektronicznego. Do ich plusów należy dobra słyszalność dźwięków z otoczenia, co zapewnia większe bezpieczeństwo podczas przemieszczania się. Wadą jest zdecydowanie gorsza jakość dźwięku i słaby bas.
źródło zdjęć: freepik com
Artykuł zewnętrzny