RSS

Jak wybrać skuteczny antyperspirant? Praktyczny przewodnik dla każdego

Codzienna pielęgnacja ciała to nie tylko kwestia estetyki, ale także komfortu i zdrowia. Jednym z…

Zamień tradycyjne biuro na wirtualne – kompletny przewodnik

W dobie pracy zdalnej oraz rosnącej mobilności przedsiębiorców, coraz więcej firm decyduje się na porzucenie…

Księgowość dla e-commerce – jak wybrać najlepsze biuro…

Prowadzenie biznesu online wiąże się z wieloma wyzwaniami – logistyka, marketing, obsługa klienta… i oczywiście…

Księgowość online w 2025 – czy to bezpieczne…

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na księgowość online, co pozwala zaoszczędzić im czas i ograniczyć…

«
»

Jakie są rodzaje drabin ewakuacyjnych?

  • Napisany przez:

Drabina ewakuacyjna jest bardzo istotnym, a w wielu przypadkach obowiązkowym elementem wyposażenia wielu budynków. W zależności od potrzeb i wymogów dostępne są różne rodzaje tego sprzętu, a także dodatkowe elementy do drabin, takie jak balustrady.

Drabina wysuwana i ewakuacyjna przymocowana jest na stałe do budynku. Służy bezpiecznemu i wygodnemu dostawaniu się na dach w celu wykonania tam niezbędnych prac serwisowych czy porządkowych, jak również ewakuacji z budynku w sytuacji zagrożenia. Specjalny mechanizm pomaga w odblokowaniu drabiny i wysunięciu jej w dół. Można ją odblokować od dołu – przy wchodzeniu na drabinę, lub od góry – przy schodzeniu z niej.

Drabiny ewaluacyjne – obowiązek montażu

Polskie prawo stanowi, że drabinę ewakuacyjną zainstalować trzeba w budynku, który ma co najmniej dwie kondygnacje. Jak określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania, w budynkach zaklasyfikowanych do kategorii zagrożenia PM (budynki magazynowe i produkcyjne), w których wymagana jest droga ewakuacyjna dla ludzi z wyższych kondygnacji, dopuszczalne jest stosowanie na tejże drodze drabiny ewakuacyjnej. Powinna ona prowadzić na dach nad niższym piętrem bądź na poziom terenu, jeśli liczba osób przebywających jednocześnie na wyższej kondygnacji nie przekracza pięćdziesięciu, natomiast w budynku z pomieszczeniem zagrożonym wybuchem – piętnastu. Przepis ten nie dotyczy jednak zakładów pracy chronionej.

Drabina ewakuacyjna powinna zostać umieszczona w łatwo dostępnym miejscu, przy czym zabronione jest instalowanie jej naprzeciw świetlików oraz okien. Odległość między szczeblami drabiny ewakuacyjnej nie powinna przekraczać 30 cm, zaś szerokość samych szczebli wynosić musi przynajmniej 50 cm.

Drabiny ewakuacyjne – rodzaje

Drabiny ewakuacyjne dzieją się na dwa główne rodzaje:

1) Zestawy bez kosza ochronnego – krótsze niż 3 metry lub instalowane, gdy stosowane są mechaniczne systemy zabezpieczenia przed upadkiem, w wąskich szybach czy kanałach technicznych. Wyposażone są w szczeble z antypoślizgową powierzchnią, które podnoszą poziom bezpieczeństwa oraz zwiększają komfort użytkowania drabiny.

2) Zestawy z koszem ochronnym – wymagane, gdy różnica poziomów przekracza 3 metry. Kosz ma za zadanie chronić użytkownika drabiny przed upadkiem z dużej wysokości, pozwala również na przytrzymanie się go i ulżenie w ten sposób kończynom podczas wykonywania pracy na wysokości. Jego szerokość wynosić powinna 70-80 cm, co pozwoli na zapewnienie zarówno swobody ruchu, jak i bezpieczeństwa.

Balustrada do drabiny

Drabinę ewakuacyjną wyposażyć można w element podnoszący poziom bezpieczeństwa użytkowania, czyli balustradę. Sprawdźmy, jakie są zalety balustrad ze stali nierdzewnej? Jest ich całkiem sporo.

Stal nierdzewna cechuje się wysoką wytrzymałością oraz odporność, w tym na korozję. Wykonana z niej balustrada przez długi czas zachowuje dobry stan techniczny. Nie szkodzą jej zmienne warunki atmosferyczne, jest też odporna na uszkodzenia mechaniczne. Wolno się więc zużywa i można z niej bezpiecznie korzystać przez wiele lat. Nie odkształca się nawet pod wpływem dużych obciążeń.

Balustrada powinna również stanowić element architektoniczny ubogacający wygląd budynku – w tym zakresie stal nierdzewna sprawdza się świetnie. Materiał ten zapewnia balustradzie przyjemny wygląd i doskonałe wpasowanie się w architekturę większości budynków. Pasuje do szkła, naturalnego drewna, kamieni i cegieł, odznacza się bardzo ładnym połyskiem. Balustradzie ze stali nierdzewnej można przy tym nadać praktycznie dowolny kształt. Jest ona też łatwa w utrzymaniu – nie wymaga dodatkowej konserwacji, a czyszczenie jest bezproblemowe.

Artykuł zewnętrzny

Źródło zdjęć: envato

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu