Jednolity podatek?

Rząd wciąż planuje ujednolicenie podatku. Kwota wolna na poziomie 8 tysięcy złotych ma obowiązywać wszystkich, a w przypadku przedsiębiorców o najniższych dochodach, składka ZUS-u zostanie obniżona o połowę. Do końca roku przedstawiona zostanie ostateczna decyzja, rząd zapewnia jednak, że jednolity podatek zostanie wprowadzony tylko, jeśli będzie „prosty, sprawiedliwy i nie uderzy w przedsiębiorców”.
Słuszna idea
Sama myśl jest jak najbardziej prawidłowa – dzięki połączeniu podatków każdy będzie mógł z łatwością obliczyć, jaką dokładnie część dochodów będzie musiał oddać państwu. Teraz część składki ukryta jest również w kosztach pracodawcy, przez co trudno obliczyć właściwą kwotę podatku. Problem w tym, że choć o jednolitym podatku jest coraz głośniej, tak naprawdę wciąż nie wiadomo, co z kwotą wolną czy z ulgami oraz jakie będą nowe progi podatkowe.
Kto najwięcej straci?
News o jednolitym podatku na pewno najmniej ucieszył przedsiębiorców i samozatrudnionych. Takie osoby prawdopodobnie będą płacić aż 40% od całości dochodu podatkowego. Wiąże się to z ogromnymi obciążeniami w porównaniu do obowiązującej do tej pory liniowej stawki 19%, która ma zostać zlikwidowana. Zmiany będą też niekorzystne dla osób zarabiających powyżej 100 tysięcy zł. rocznie. Związane jest to przede wszystkim z obejściem limitu odprowadzanych składek na emeryturę.
Brak ubezpieczeń zdrowotnych
Choć obecnie składka na ubezpieczenie jest obowiązkowa przy umowach o pracę, sytuacja wygląda inaczej w przypadku umów cywilnoprawnych. Dzięki wprowadzeniu jednolitej stawki podatku, zmienią się zasady korzystania z opieki zdrowotnej – w przypadku udania się do szpitala czy przychodni, nie będzie już wymagane ubezpieczenie zdrowotne.
Dobra czy zła zmiana?
Obecnie nie sposób jednoznacznie określić, czy jest to zmiana na lepsze, czy może na gorsze. Niektórzy są zadowoleni z perspektywy wprowadzenia jednolitego podatku, inni twierdzą, że ucierpi na tym gospodarka. Cała sprawa jest kwestią indywidualną – zależy czy prowadzi się małe, czy duże przedsiębiorstwa i czy do tej pory korzystało się z ulg lub zarabiało się najniższą krajową. Jedni na jednolitym podatku mogą zyskać naprawdę wiele, inni będą musieli pogodzić się z dodatkowymi obciążeniami, które te zmiany ze sobą pociągną.
Artykuł: Mistrzu
Foto: agatronic