Kontaktron – jak działa i do czego służy?
Większość z nas ma w domu prawdopodobnie przynajmniej chociaż jeden kontaktron, choć możliwe, że określa go inną nazwą. Czym są? Jak działają oraz gdzie się je stosuje? W tym artykule poznasz odpowiedzi.
Czym jest kontaktron?
Kontaktrony pojawiły się już w latach 30. XX wieku. Ich nazwa odnosi się do hermetycznie zamkniętych łączników sterowanych polem magnetycznym. Stąd też kontaktron nazywa się niekiedy czujką magnetyczną.
Te niewielkie elementy stanowią jedne z najważniejszych urządzeń do zabezpieczania okien i drzwi. Z powodzeniem stosuje się je również w układach sprawdzających, napędowych czy silnikowych.
Dlaczego?
Kontaktron – jak jest zbudowany?
Czujki magnetyczne mają prostą konstrukcję składająca się z dwóch bazowych elementów:
- Kontraktronu.
- Aktuatora.
O pierwszym z nich nieco już wspomnieliśmy. Należy dodać, że kontaktron hermetycznie zamknięta, wodoodporna rurka najczęściej zbudowana jest ze szkła. W jej środku umieszcza się dwa styki wykonane z materiału ferromagnetycznego, czyli wytwarzającego wokół siebie pole elektromagnetyczne.
Na zewnątrz urządzenia wyprowadza się kable służące do umieszczania kontaktronu bezpośrednio w obwodzie elektrycznym. Aby wzmocnić działanie, styki pokrywa się z zewnątrz metalem szlachetnym . Najczęściej są to złoto, ruten lub wolfram.
Drugi element czujki stanowi aktuator, czyli część wytwarzająca pole elektromagnetyczne. Najczęściej jest to zwykły magnes, choć w niektórych urządzeniach montuje się także cewki elektromagnetyczne.
Jak działa kontaktron?
Zasada działania czujki magnetycznej jest równie prosta jak jej budowa i zależy od współpracy kontaktronu z aktuatorem. Jeśli ten drugi wytwarza pole elektromagnetyczne, wówczas styk kontaktronu zwierają się, a urządzenie zaczyna „pracować”. Jeśli natomiast kontaktron nie znajduje się w polu elektromagnetycznym, wtedy układ pozostaje nieaktywny.
Rodzaje kontaktronów
Czujki magnetyczne dzielą się ze względu na sposób montażu aktuatora na dwa rodzaje:
- wpuszczane,
- nawierzchniowe.
Pierwszy rodzaj montowany jest wewnątrz konstrukcji – w przypadku drzwi lub okien magnesy znajdują się w ościeżnicach lub futrynach. Kontaktrony nawierzchniowe osadza się natomiast na zewnętrznych elementach konstrukcji. Wówczas, w przypadku okien i drzwi, aktuator znajduje się na skrzydle.
Innym rodzajem kontaktronu jest m.in. czujka garażowa montowana najczęściej na posadzce i służąca do monitorowania bram. Na rynku znaleźć można również inne nietypowe rodzaje wykorzystywane m.in. w zakładach produkcyjnych, układach elektrycznych, alarmowych czy specjalistycznych urządzeniach – również użytku domowego.
Zalety zastosowania czujki magnetycznej
Tego rodzaju urządzenia od dekad sprawdzają się zarówno w zakładach przemysłowych, jak i gospodarstwach domowych. Wynika to z ich niezawodności oraz prostego sposobu działania. Kontaktron doskonale sprawdza się w systemach antywłamaniowych, rozmaitych układach sterowania czy na liniach produkcyjnych.
Najważniejsza rzeczą, o której należy pamiętać jest to, by nie umieszczać kontraktronu w miejscu, gdzie może on być narażony na zakłócenia pola magnetycznego. Wówczas może działać niepoprawnie lub w ogóle przestać pracować.
Artykuł partnera