RSS

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać?

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać? Planując podróż na Gran Canarię, ważnym elementem wyprawy…

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

Wycena działalności gospodarczej. Wpływ typu ewidencji.

Wycena jednoosobowej działalności gospodarczej (firmy jednoosobowej) jest dokonywana w dużej mierze na podstawie dokumentów finansowych…

Jak adaptogeny mogą wspierać odchudzanie?

W obliczu rosnącego problemu otyłości, wiele osób szuka skutecznych i bezpiecznych metod wspierających utratę wagi.…

«
»

Kontaktron – jak działa i do czego służy?

  • Napisany przez:

Większość z nas ma w domu prawdopodobnie przynajmniej chociaż jeden kontaktron, choć możliwe, że określa go inną nazwą. Czym są? Jak działają oraz gdzie się je stosuje? W tym artykule poznasz odpowiedzi.

Czym jest kontaktron?

Kontaktrony pojawiły się już w latach 30. XX wieku. Ich nazwa odnosi się do hermetycznie zamkniętych łączników sterowanych polem magnetycznym. Stąd też kontaktron nazywa się niekiedy czujką magnetyczną.

Te niewielkie elementy stanowią jedne z najważniejszych urządzeń do zabezpieczania okien i drzwi. Z powodzeniem stosuje się je również w układach sprawdzających, napędowych czy silnikowych.

Dlaczego?

Kontaktron – jak jest zbudowany?

Czujki magnetyczne mają prostą konstrukcję składająca się z dwóch bazowych elementów:

  1. Kontraktronu.
  2. Aktuatora.

O pierwszym z nich nieco już wspomnieliśmy. Należy dodać, że kontaktron hermetycznie zamknięta, wodoodporna rurka najczęściej zbudowana jest ze szkła. W jej środku umieszcza się dwa styki wykonane z materiału ferromagnetycznego, czyli wytwarzającego wokół siebie pole elektromagnetyczne.

Na zewnątrz urządzenia wyprowadza się kable służące do umieszczania kontaktronu bezpośrednio w obwodzie elektrycznym. Aby wzmocnić działanie,  styki pokrywa się z zewnątrz metalem szlachetnym . Najczęściej są to złoto, ruten lub wolfram.

Drugi element czujki stanowi aktuator, czyli część wytwarzająca pole elektromagnetyczne. Najczęściej jest to zwykły magnes, choć w niektórych urządzeniach montuje się także cewki elektromagnetyczne.

Jak działa kontaktron?

Zasada działania czujki magnetycznej jest równie prosta jak jej budowa i zależy od współpracy kontaktronu z aktuatorem. Jeśli ten drugi wytwarza pole elektromagnetyczne, wówczas styk kontaktronu zwierają się, a urządzenie zaczyna „pracować”. Jeśli natomiast kontaktron nie znajduje się w polu elektromagnetycznym, wtedy układ pozostaje nieaktywny.

Rodzaje kontaktronów

Czujki magnetyczne dzielą się ze względu na sposób montażu aktuatora na dwa rodzaje:

  • wpuszczane,
  • nawierzchniowe.

Pierwszy rodzaj montowany jest wewnątrz konstrukcji – w przypadku drzwi lub okien magnesy znajdują się w ościeżnicach lub futrynach. Kontaktrony nawierzchniowe osadza się natomiast na zewnętrznych elementach konstrukcji. Wówczas, w przypadku okien i drzwi, aktuator znajduje się na skrzydle.

Innym rodzajem kontaktronu jest m.in. czujka garażowa montowana najczęściej na posadzce i służąca do monitorowania bram. Na rynku znaleźć można również inne nietypowe rodzaje wykorzystywane m.in. w zakładach produkcyjnych, układach elektrycznych, alarmowych czy specjalistycznych urządzeniach – również użytku domowego.

Zalety zastosowania czujki magnetycznej

Tego rodzaju urządzenia od dekad sprawdzają się zarówno w zakładach przemysłowych, jak i gospodarstwach domowych. Wynika to z ich niezawodności oraz prostego sposobu działania. Kontaktron doskonale sprawdza się w systemach antywłamaniowych, rozmaitych układach sterowania czy na liniach produkcyjnych.

Najważniejsza rzeczą, o której należy pamiętać jest to, by nie umieszczać kontraktronu w miejscu, gdzie może on być narażony na zakłócenia pola magnetycznego. Wówczas może działać niepoprawnie lub w ogóle przestać pracować.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu