RSS

Profesjonalne buty zapaśnicze to lepszy trening — zobacz…

Zapasy to jeden ze sportów walki znany od setek lat. Polega na fizycznym zmaganiu się…

Badania NDT - metody, zastosowanie, specyfikacja

Badania NDT - co to takiego? Gdzie znajdują zastosowanie? Dlaczego są tak istotne? O tym…

Planujesz eksport do Chin? Na to musisz zwrócić…

Państwo Środka ze swoim gigantycznym potencjałem zakupowym okazuje się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej nienasyconych…

Alkoholizm: czym jest i jak może wpłynąć na…

Alkoholizm jest poważnym problemem, który może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i społecznych. Jeśli Ty…

«
»

Konto osobiste – czym jest? Z jakimi kosztami się wiąże?

  • Napisany przez:

Konto osobiste to najczęściej otwierany rachunek bankowy na świecie. Posiadanie go jest wymagane przez większość pracodawców, ponieważ to na jego numer zwykle przelewane jest wynagrodzenie. Konto osobiste wymaga opłacania kosztów obsługi, ale w określonych przypadkach mogą one być anulowane.

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, czyli popularne konto osobiste, posiada niemal każdy pełnoletni Polak. Dzięki niemu możliwe są między innymi bezgotówkowe zakupy przy użyciu karty debetowej oraz przelewy elektroniczne. Dowiedz się, ile kosztuje prowadzenie konta osobistego w banku.

Konto osobiste – podstawowe informacje

Konto osobiste, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), to produkt bankowy umożliwiający obsługę transakcji finansowych. Za pośrednictwem ROR można dokonać bezgotówkowego zakupu – w sklepie stacjonarnym przy pomocy karty debetowej wydanej do konta lub przez internet, korzystając z płatności elektronicznej. Bankowość elektroniczna zapewnia także możliwość opłacania rachunków, takich jak abonament telefoniczny czy czynsz za mieszkanie, bez konieczności wizyty w placówce banku.

Wybór kont osobistych jest duży i zróżnicowany. Banki posiadają w swojej ofercie nawet po kilka produktów tego typu, np. dla osób niepełnoletnich, studentów czy seniorów. Pomimo tego, że wszystkie z nich to rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, mogą one znacznie się od siebie różnić, przez co wybór najlepszego konta osobistego nie należy do najłatwiejszych. Ranking kont osobistych skutecznie skraca czas poszukiwań, dzięki temu, że jest w stanie w krótkim czasie zestawić wiele ofert najpopularniejszych banków w Polsce.

Koszty prowadzenia konta osobistego – za co trzeba zapłacić?

Posiadanie konta osobistego, a także korzystanie z dodatkowych usług w ramach rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, wiąże się z konkretnymi kosztami. Są to:

  • opłata za prowadzenie konta – jest to opłata cykliczna, potrącana co miesiąc ze środków dostępnych na rachunku bankowym. Można jej uniknąć, spełniając pewne warunki, które różnią się w zależności od banku. Czasem wystarczy zapewnić regularny wpływ środków na ROR, a innym razem konieczne będzie zamówienie karty debetowej do konta;
  • opłata za kartę debetową – z reguły naliczana jest w każdym okresie rozliczeniowym. Najczęściej klient może być z niej zwolniony, jeśli przy pomocy karty debetowej w danym miesiącu dokona transakcji na określoną w regulaminie kwotę;
  • opłata za przelew – standardowe przelewy z kont osobistych zwykle są darmowe. Jednak gdy klient będzie chciał dokonać np. przelewu natychmiastowego, bank prawdopodobnie naliczy opłatę za jego wykonanie;

opłata za przewalutowanie – gdy właściciel konta, będąc poza granicami kraju, zechce skorzystać z karty debetowej przypisanej do rachunku służącego do obsługi transakcji w złotówkach, bank naliczy mu opłatę za przewalutowanie. Może być ona całkiem spora. Dlatego warto przed wyjazdem za granicę założyć konto walutowe, aby ograniczyć wspomniane koszty.

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu