RSS

Życie po wypaleniu zawodowym

Wypalenie zawodowe to stan skrajnego wyczerpania emocjonalnego, fizycznego i umysłowego, zasadniczo wpływający na jakość życia…

Podróże pełne wygody: Kiedy i dlaczego warto wynająć…

W dzisiejszych czasach, kiedy mobilność i elastyczność są kluczowe, wynajem busa lub kampera staje się…

Regeneracja i odnowa: Dlaczego warto zainwestować w tajski…

Tajski masaż sportowy: Czym jest i dla kogo jest przeznaczony? Tajski masaż sportowy to unikalna forma…

Dlaczego Europa Wschodnia jest popularnym miejscem outsourcingu tworzenia…

Outsourcing IT to dość powszechne rozwiązanie dla firm z różnych części świata, od startupów po…

«
»

Konto osobiste – czym jest? Z jakimi kosztami się wiąże?

  • Napisany przez:

Konto osobiste to najczęściej otwierany rachunek bankowy na świecie. Posiadanie go jest wymagane przez większość pracodawców, ponieważ to na jego numer zwykle przelewane jest wynagrodzenie. Konto osobiste wymaga opłacania kosztów obsługi, ale w określonych przypadkach mogą one być anulowane.

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, czyli popularne konto osobiste, posiada niemal każdy pełnoletni Polak. Dzięki niemu możliwe są między innymi bezgotówkowe zakupy przy użyciu karty debetowej oraz przelewy elektroniczne. Dowiedz się, ile kosztuje prowadzenie konta osobistego w banku.

Konto osobiste – podstawowe informacje

Konto osobiste, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), to produkt bankowy umożliwiający obsługę transakcji finansowych. Za pośrednictwem ROR można dokonać bezgotówkowego zakupu – w sklepie stacjonarnym przy pomocy karty debetowej wydanej do konta lub przez internet, korzystając z płatności elektronicznej. Bankowość elektroniczna zapewnia także możliwość opłacania rachunków, takich jak abonament telefoniczny czy czynsz za mieszkanie, bez konieczności wizyty w placówce banku.

Wybór kont osobistych jest duży i zróżnicowany. Banki posiadają w swojej ofercie nawet po kilka produktów tego typu, np. dla osób niepełnoletnich, studentów czy seniorów. Pomimo tego, że wszystkie z nich to rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, mogą one znacznie się od siebie różnić, przez co wybór najlepszego konta osobistego nie należy do najłatwiejszych. Ranking kont osobistych skutecznie skraca czas poszukiwań, dzięki temu, że jest w stanie w krótkim czasie zestawić wiele ofert najpopularniejszych banków w Polsce.

Koszty prowadzenia konta osobistego – za co trzeba zapłacić?

Posiadanie konta osobistego, a także korzystanie z dodatkowych usług w ramach rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, wiąże się z konkretnymi kosztami. Są to:

  • opłata za prowadzenie konta – jest to opłata cykliczna, potrącana co miesiąc ze środków dostępnych na rachunku bankowym. Można jej uniknąć, spełniając pewne warunki, które różnią się w zależności od banku. Czasem wystarczy zapewnić regularny wpływ środków na ROR, a innym razem konieczne będzie zamówienie karty debetowej do konta;
  • opłata za kartę debetową – z reguły naliczana jest w każdym okresie rozliczeniowym. Najczęściej klient może być z niej zwolniony, jeśli przy pomocy karty debetowej w danym miesiącu dokona transakcji na określoną w regulaminie kwotę;
  • opłata za przelew – standardowe przelewy z kont osobistych zwykle są darmowe. Jednak gdy klient będzie chciał dokonać np. przelewu natychmiastowego, bank prawdopodobnie naliczy opłatę za jego wykonanie;

opłata za przewalutowanie – gdy właściciel konta, będąc poza granicami kraju, zechce skorzystać z karty debetowej przypisanej do rachunku służącego do obsługi transakcji w złotówkach, bank naliczy mu opłatę za przewalutowanie. Może być ona całkiem spora. Dlatego warto przed wyjazdem za granicę założyć konto walutowe, aby ograniczyć wspomniane koszty.

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu