RSS

Kompletujemy garderobę sportową od zera - co warto…

Dobrze dobrana odzież sportowa to klucz do wygody i efektywności podczas treningu. Jeśli dopiero zaczynasz…

Rola windykacji w gospodarce

Windykacja odgrywa kluczową rolę w gospodarce, wpływając na jej stabilność i płynność finansową. Na co…

Roller Shop – Twój zaufany internetowy sklep z…

W dzisiejszych czasach aktywny styl życia zyskuje coraz większą popularność. Jednym z ulubionych sposobów na…

Jak używać kalkulatora akcyzy za samochód: Kompletny Przewodnik

Prawidłowe obliczenie akcyzy za samochód stanowi kluczowy element procesu zakupu pojazdu z zagranicy lub rejestracji…

«
»

Magazyn czasowego składowania – na co pozwala przedsiębiorcy?

  • Napisany przez:

Magazyn czasowego składowania umożliwia przechowywanie przesyłek, towarów lub produktów, w przypadku których odprawa celna nie może zostać przeprowadzona.

Przyczyny niemożności dokonania zgłoszenia celnego towarów

Brak możliwości natychmiastowego objęcia towarów czy produktów procedurami celnymi najczęściej związany jest z pewnymi nieprawidłowościami w kwestii dokumentów. Mogą one dotyczyć:

  • braku etykiet, które umożliwiają dopuszczenie produktu do obrotu na terenie Unii Europejskiej,
  • nieprawidłowości lub braków w dokumentacji umożliwiającej dokonanie skutecznego zgłoszenia celnego – na przykład nieobecność niektórych niezbędnych dokumentów.

Istnieje także możliwość przechowywania towarów w magazynie czasowego składowania, gdy znajduje się on obecnie w kraju, który nie jest jego ostatecznym celem. Może się tak stać na przykład gdy łańcuch logistyczny zostaje zaburzony z przyczyn niezależnych od przedsiębiorcy. Warto jednak pamiętać, że umieszczenie produktów w magazynie czasowego składowania sprawia, że nie można w niego ingerować (w jakikolwiek sposób zmieniać jego właściwości). Z tego względu to rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie gdy nie zachodzi konieczność zmieniania towaru.

Warunki funkcjonowania magazynów czasowego składowania

Agencja celna lub inny podmiot prowadzący taki magazyn ma obowiązek zapewnić warunki, które umożliwią przechowywanie przedmiotów w niezmienionym stanie. To oznacza nie tylko brak ingerencji w ich właściwości fizyczne, ale również – na przykład – zapewnienie chłodni dla towarów, które tego wymagają czy bezpiecznych warunków przedmiotom, które zagrażają wybuchem czy skażeniem środowiska.

Aby przechowywać przedmioty w magazynie, należy przedstawić w odpowiednim urzędzie deklarację czasowego składowania. To dokument, na podstawie którego możliwe jest umieszczenie towarów na czas nie dłuższy niż 90 dni w magazynie. W tym czasie właściciel towarów ma obowiązek załatwić wszelkie dokumenty umożliwiające przeprowadzenie skutecznych czynności celnych. W razie niedopełnienia tego obowiązku, właściciel towaru musi wywieźć go z powrotem poza teren UE.

Korzyści dla przedsiębiorcy

Magazyn czasowego składania daje właścicielowi towaru możliwość uzupełnienia braków w dokumentach bez konieczności ponownego wywozu towarów poza Unię Europejską. To oznacza dużą oszczędność czasu, a także środków pieniężnych.

Przedsiębiorca ma dostęp do swoich towarów, jednak nie może w żaden sposób ingerować w ich stan techniczny oraz wygląd. Niezamierzone uchybienia i braki w dokumentach należy uzupełnić w określonym prawem terminie. Niezwłocznie po ich uzyskaniu, należy złożyć wniosek o rozpoczęcie skutecznego zgłoszenia celnego.

Materiał zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/hale-przemyslowe-opolskie-jak-przebiega-montaz-konstrukcji-stalowej/

https://www.mistrzu.com/duzy-popyt-na-magazyny-mimo-pandemii/

https://www.mistrzu.com/polski-producent-kontenerow-oferuje-rozwiazania-dla-kazdej-firmy/

https://www.mistrzu.com/odprawa-celna-towaru-z-chin/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu