Męski wypad w góry latem – co musisz ze sobą zabrać?
Wypad w góry to doskonały pomysł na spędzenie wolnych od obowiązków dni. Piesze wędrówki poprawiają samopoczucie, zwłaszcza, jeśli jesteśmy w grupie znajomych. Pamiętaj jednak, że góry i pogoda tam panująca, mogą stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia, jeśli się odpowiednio nie przygotujesz do wyjazdu. Pojemny plecak, do którego zmieścisz prowiant i niezbędne akcesoria, to konieczność. Co musisz spakować do bagażu?
Odpowiednie buty i ubranie
Bez wygodnego obuwia piesze wędrówki po górach są nie tylko mało komfortowe, ale i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Nawet jeśli wybierasz się w góry w środku słonecznego lata, to nie zwalnia Cię to z obowiązku zaopatrzenia się w odpowiednie buty trekkingowe. Popularnością cieszą się buty męskie Salomon, które doskonale spełnią swoje zadanie na górskich szlakach: zabezpieczają skórę przed obtarciami, gwarantują dobrą przyczepność do podłoża i amortyzację. Zaopatrz się także w wodoodporne klapki, których będziesz mógł użyć nawet w czasie nieplanowanego noclegu w schronisku.
Niezbędnym elementem przygotowania się do wyjazdu jest także odpowiednio skompletowana odzież: wiadomo, że upalny dzień skłania do lekkiego ubioru, dlatego nie można się dziwić, że turyści o tej porze roku wybierają się w górskie szlaki w szortach i krótkich t-shirtach. Bezwzględnie musisz się jednak zaopatrzyć w ciepłą bluzę oraz nieprzemakalną kurtkę, ponieważ w górach pogoda może zmienić się diametralnie w krótkim czasie. Weź ze sobą też czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne, żeby uchronić się przed słońcem.
Gadżety
Skoro męski wypad, to i gadżety muszą się znaleźć w bagażu turystycznym. Prawdziwym niezbędnikiem w surowych górskich terenach może się okazać multitool, czyli scyzoryk i otwieracz w jednym. Jeśli planujesz wielogodzinne piesze wędrówki, powinieneś zaopatrzyć się także w powerbank, który przyda się, gdy rozładuje Ci się telefon, aparat, czy zegarek.
Bezpieczeństwo to priorytet
Wiele mówi się o turystach, którzy o zmierzchu gubią orientację w górskim terenie. Zabranie ze sobą mapy i kompasu potraktuj jako absolutną konieczność, by uniknąć tego mało przyjemnego doświadczenia. Spakuj do plecaka także apteczkę – o kontuzję w górach łatwo, więc pierwsza pomoc może się przydać Tobie lub któremuś z kolegów. Warto wziąć ze sobą także latarkę – najlepiej czołówkę, by mieć wolne ręce.
Jeśli planujesz wyjazd w góry, bezwzględnie musisz zaopatrzyć się w dobrej jakości buty trekkingowe. Szybko zmieniające się w górskich warunkach warunki pogodowe wymuszają zabranie ze sobą ciepłej i przeciwdeszczowej odzieży, nawet w środku upalnego lata. Ważne jest także zaopatrzenie się w mapę i kompas, aby nie zgubić orientacji w terenie i bezpiecznie wrócić do hotelu.
Punkty widokowe w Karkonoszach – pomysł na wycieczkę
Jeśli chcielibyście uciec od zgiełku i pędu życia w dużym mieście – koniecznie zorganizujcie weekendową wycieczkę w Karkonosze. Na miejscu będziecie mieli okazję podziwiać ogrom i piękno Gór, a obcowanie z naturą sprawi, że odzyskacie spokój ducha i zregenerujecie siły do następnych odwiedzin Karkonoszy, które z pewnością nastąpią po obejrzeniu widoków na miejscu. Poniżej przedstawiamy punkty widokowe, które warto odwiedzić będąc na miejscu.
Złoty widok
Pierwszy punkt widokowy zlokalizowany jest na progu skalnym nad doliną Kamienną, dotrzeć do niego można udając się szlakiem niebieskim od strony parkingu prowadzącego również do wodospadu Szklarki (Uwaga: ścieżka do punktu widokowego znajduje się po drugiej stronie ulicy – zalecamy maksimum ostrożności przy przekraczaniu jezdni). Miejsce docelowe ukaże się Waszym oczom po około 20 minutach lekkiego marszu pod niewielkie wzniesienie. Gdy już postawicie swoje stopy na tej półce skalnej, będziecie mieli okazję zobaczyć Śnieżkę, Śnieżne Kotły oraz Szrenicę – oczywiście zakładając, że trafiliście na pogodę zapewniającą dużą przejrzystość powietrza.
Ścieżka w Koronach Drzew
Ta propozycja jest dość unikatowa – nie jest to stricte tylko punkt widokowy, a cały kompleks rozrywkowy z niespotykaną wieżą widokową oraz ścieżką edukacyjną. Atrakcja mieści się w Jańskich Łaźniach, po Czeskiej stronie Karkonoszy. Przez polskich turystów znana jest jako ścieżka w chmurach. Czechy bardzo się postarały, aby tak właśnie postrzegać ich wieżę widokową – a to dlatego, że część trasy do wieży prowadzi ścieżka zawieszona wysoko nad ziemią, niemalże w koronach drzew. Sama wieża wysoka jest na 45 metrów, a na jej szczyt prowadzi zakręcona, szeroka kładka. Gdy już będziecie nasyceni widokami krajobrazu rozpościerającego się z samej góry – możecie zjechać na sam dół, okrągłą rynną! Warto odwiedzić to miejsce zarówno latem, jak i zimą – śniegowy krajobraz Karkonoszy z pewnością zapadnie Wam na długo w pamięci.
Śnieżka
Tej góry chyba nie trzeba przedstawiać żadnemu turyście, jest to królowa pośród całego pasma Karkonoszy. Jej szczyt wznosi się na 1602 m n.p.m. Na sam szczyt możecie dostać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to na piechotę z Karpacza – trasa nie jest trudna, ale czas wejścia może niejednego turystę zmęczyć. Drugim sposobem jest wjechanie pod szczyt kolejką krzesełkową, z której już tylko będzie czekało na Was samo wejście na szczyt – i tu znowu pojawiają się dwie możliwości. Pierwszy trudniejszy, ale też najszybszy – szlakiem czerwonym, trzymając się łańcuchów. Drugi sposób, nieco dłuższy sposób to szeroka ścieżka wokół góry – idealna dla rodzin z dziećmi. Już z samego szczytu będziecie mieli okazję zobaczyć panoramę Karkonoszy – z każdej możliwej strony. Wrażenia gwarantowane!
Punktów widokowych w Karkonoszach jest oczywiście dużo więcej, jeśli macie ochotę zwiedzić wszystkie, koniecznie sprawdźcie mapy i zaplanujcie wcześniej swój wyjazd. Z pewnością uraczy Was krajobraz i będziecie chcieli wracać do niego co roku.
Przygotowano przy współpracy z klientem https://oddechcynamonu.pl/
https://www.mistrzu.com/domowa-stacja-pogody-co-to-jest/
https://www.mistrzu.com/moda-meska-na-jesien-zime-2020/
https://www.mistrzu.com/jak-wybrac-dobre-okulary-przeciwsloneczne-meskie/
https://www.mistrzu.com/w-podroz-z-soczewkami-kontaktowymi-jak-dobrac-zestaw-podrozny/