Nowe kontrole podatników, czyli znowelizowane zasady działania urzędów celno – skarbowych
Wszyscy ekonomiści są zgodni – polska gospodarka każdego roku traci ogromne pieniądze na skutek nieprawidłowości oraz oszustw podatkowych. Według różnych szacunków coroczne wpływy do budżetu są zmniejszone z tego tytułu o kilka bądź nawet kilkanaście miliardów złotych. Efektem tego jest wysoki deficyt budżetowy, zahamowanie wzrostu gospodarczego i mniej pieniędzy na konieczne wydatki państwa. Od początku ustroju wolnorynkowego niemal żadna władza nie miała pomysłu, jak skutecznie walczyć z nadużyciami w sferze podatkowej. Wprawdzie podejmowano różnorodne działania, ale żadne z nich nie okazały się na tyle skuteczne, aby zmniejszyć występujące nadużycia. Obecny rząd stara się walczyć z nieuczciwymi podatnikami i wprowadza szereg rozwiązań, które mają zaradzić nieszczelności systemu podatkowego. Kilka miesięcy temu pojawił się news o powołaniu nowej służby (czyli urzędów celno – skarbowych), które od 1 marca 2017 roku będą miały prawo do zupełnie nowych kontroli podatników.
Głównym zadaniem urzędów celno – skarbowych będzie wykrywanie przestępstw podatkowych oraz ściganie osób, które je popełniają. Co warte podkreślenia – nowa służba nie będzie podlegać rejonizacji, co w praktyce oznacza, iż podatnik z Krakowa może być skontrolowany przez urzędników z Warszawy. Nowe kontrole będą odbywać się w czterech podstawowych etapach.
Etap pierwszy
Pierwszym etapem nowej kontroli jest przede wszystkim przeanalizowanie ryzyka wystąpienia nadużycia oraz określenie kroków i środków, które mogą je ograniczyć. Celem tego etapu jest wyeliminowanie kontroli losowych i ograniczenie sprawdzania uczciwych podatników.
Etap drugi
Kolejnym etapem działania urzędu celno – skarbowego jest wszczęcie kontroli. Co ciekawe – podatnik nie będzie informowany o podjęciu kontroli z kilkudniowym wyprzedzeniem (tak jak to było dotychczas), a dzień doręczenia zawiadomienia będzie równoznaczny z początkiem działań kontrolnych.
Etap trzeci
Działania kontrolne w ramach czynności podejmowanych przez funkcjonariuszy służby celnej będą mogą być przeprowadzane w urzędzie, miejscu działania podatnika oraz w biurze rachunkowym (o ile księgowość podatnika jest zlecona firmie zewnętrznej). W ramach czynności kontrolnych funkcjonariusze mogą nie tylko zabezpieczyć dokumenty, próbki towarów oraz dowody, ale także mają prawo do przeszukania zarówno pomieszczeń, jak i osób, które się w nich znajdują.
Etap czwarty
Ostatnim etapem kontroli jest przedstawienie jej wyniku, do którego podatnik nie ma możliwości złożenia zastrzeżeń (z wyłączeniem kilku szczególnych sytuacji). Jest natomiast uprawniony do złożenia odwołania.
Wprowadzenie ustawy o urzędach celno – skarbowych ma na celu przede wszystkim ograniczenie przestępstw podatkowych. Niespodziewane kontrole i duże uprawnienia funkcjonariuszy mają być skutecznym sposobem na walkę z nieuczciwymi podatnikami.
Artykuł: Mistrzu