RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

O tych zmianach w kodeksie drogowym należy wiedzieć

  • Napisany przez:

Prawo drogowe zmienia się cały czas, a nieznajomość kodeksu nie zwalnia z jego przestrzegania. Kierowcy próbujący uniknąć mandatu za zdjęcie z fotoradaru, mogą teraz dostać sporo wyższą karę administracyjną. Osoby jeżdżące sporo nocną porą, będą musiały zdjąć nogę z gazu. Zakazane będzie również egzekwowanie prawa przez nadgorliwych uczestników ruchu drogowego.

Lepiej przyznać się do winy

Kierowcy od dawna żartowali, że zdjęcia z fotoradaru są najdroższymi pamiątkami z wakacyjnych wyjazdów. Teraz mogą być jeszcze droższe. Nowe przepisy mają zwiększyć ściągalność kar za przekroczenie prędkości. Do tej pory właściciel pojazdu mógł twierdzić, że to nie on prowadził samochód w dniu zarejestrowania wykroczenia przez fotoradar. Ustalanie winnego często nie przynosiło efektu, aż policjanci się poddawali. W tej chwili, za niewskazanie kierującego, można otrzymać karę administracyjną w wysokości dwa razy wyższej od mandatu, który został nałożony. Więcej o tym zostało napisane na stronie https://carsio.pl/.

Dozwolona prędkość: koniec taryfy nocnej

Nocą ulice miast wydają się puste. Można spotkać pojedyncze samochody i samotnych przechodniów. Z tego powodu jeszcze niedawno kodeks drogowy zezwalał na jazdę 60 km/h w terenie zabudowanym w godzinach od 23:00 do 5:00. Jak można dowiedzieć się z informacji na stronie https://motole.pl/, niedawno uchwalona nowelizacja zrównuje ograniczenia nocne z tymi obowiązującymi w dzień. Od teraz przez całą dobę można jeździć z prędkością 50 km/h.

Sąd nad samosądami

Do sejmu trafiła petycja związana z agresją na drodze. Poczytać można o tym na portalu https://startmoto.pl/. Sprawa dotyczy kierowców wymierzających samosąd na drodze. Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, gdy jakiś samochód zajeżdża drogę, a następnie hamuje bez widocznego powodu. Jest to popularny sposób karania za niewłaściwe zachowanie. Zarazem jednak łatwo w ten sposób doprowadzić do groźnego wypadku. Autorzy petycji żądają surowej kary dla osób postępujących w ten sposób. Chcą, aby odbierać im prawo jazdy.

Niepisane prawa?

Nie zawsze samosądy można ukrócić. Gorzej, gdy nadużycia pochodzą od funkcjonariuszy państwa. Mowa tu o sytuacji w Turkmenistanie. Od dwóch lat kobiety w tym kraju nie mają możliwości kierowania samochodami. Choć nigdzie nie ma zapisanego odpowiedniego przepisu, to policjanci bardzo dokładnie sprawdzają wszelkie uchybienia w pojazdach prowadzonych przez panie, aby znaleźć jakikolwiek powód do nałożenia kary. Więcej takich ciekawostek jest na stronie https://automission.pl/.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu