RSS

Dlaczego Europa Wschodnia jest popularnym miejscem outsourcingu tworzenia…

Outsourcing IT to dość powszechne rozwiązanie dla firm z różnych części świata, od startupów po…

Dlaczego Warto Wybrać Pawilon z Płyty Warstwowej? Kluczowe…

Płyta warstwowa to nowoczesny materiał budowlany, który zdobywa coraz większą popularność wśród inwestorów i architektów.…

Artykuły biurowe niezbędne w każdej firmie

Kompletujesz wyposażenie biura? W takim razie sprawdź ten artykuł i zobacz, jakie akcesoria są niezbędne…

Z dala od ekranów: Korzyści z aktywnego spędzania…

Wakacje to czas, kiedy dzieci spędzają więcej czasu przed ekranem, co może prowadzić do wielu…

«
»

Ojczyzna sera i czekolady? Chętnie!

  • Napisany przez:

Z czym kojarzy się Szwajcaria? Oczywiście, z Alpami, fondue i czekoladą. Szwajcaria – piękny kraj, historycznie zamieszkały głównie przez rolników, dzięki swemu krajobrazowi, historii, a także kuchni wart jest poznania. Nie ma on dostępu do morza, ale z pewnością fakt ten wynagradza niezliczoną ilością jezior, uzdrowisk, pyszną kuchnią czy, wreszcie, górami. Szwajcaria jest państwem federacyjnym, położonym w Europie Zachodniej. Bez wątpienia, jest jednym z niewielu państw na świecie, w których obowiązują szeroko pojęte formy demokracji bezpośredniej. Szwajcaria od 1815 roku, kiedy to miał miejsce kongres wiedeński, stała się państwem neutralnym. Ciekawostką jest fakt, że do Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), Szwajcaria przystąpiła dopiero 10 września 2002, dzięki referendum z wygraną minimalną większością 52% głosów. Warto pamiętać, że kraj ten nie jest częścią Unii Europejskiej, jednak ma specjalne, dwustronne stosunki z UE, jak, na przykład układ z Schengen. Formalnie nie ma stolicy, jednak jej funkcję de facto pełni jednak Berno, które jest siedzibą rządu.

Kilka istotnych informacji

Szwajcaria należy do grupy krajów nazywanych alpejskimi (oznacza to, że na ich obszarze znajdują się Alpy) oraz graniczy z Niemcami, Austrią, Liechtensteinem, Włochami, a także z Francją. W ojczyźnie Fondue dominującymi religiami są katolicyzm oraz protestantyzm. Wybierając się na wycieczkę do Szwajcarii, warto wiedzieć, w jakim języku można porozumieć się z jego mieszkańcami. W szwajcarskich instytucjach federalnych urzędowymi są cztery języki, kolejno niemiecki, francuski, włoski, a także romansz, znany również jako retoromański. Przez dużą autonomię poszczególnych szwajcarskich kantonów, to właśni ich konstytucje określają jaki język lub języki są urzędowe na obszarze kantonu. Nawet nauczanie odbywa się w jednym z tych języków, w zależności od kantonu. W szkolnictwie wyższym, na uniwersytetach studiuje się po francusku bądź niemiecku. Absolwent wyższej uczelni powinien móc porozumiewać się minimalnie w trzech językach. Także język angielski, mimo że nie należy do języków urzędowych, staje się coraz bardziej popularny, przede wszystkim w środowisku przemysłowym oraz w świecie reklamy. Warto jednak wziąć także pod uwagę i pamiętać o tym – że językiem codziennym w wielu kantonach niemieckojęzycznych jest dialekt alemański. Ciekawostką jest fakt, że dialekty używane są tam przez wszystkie warstwy społeczne, bez względu na wykształcenie czy pochodzenie, nawet w dużych miastach, mimo, że pisze się prawie zawsze po niemiecku. W Szwajcarii języki francuski i włoski, mimo drobnych różnic, między innymi w niektórych liczebnikach, a także w wymowie, nie różnią się od języka standardowego, jakiego możemy nauczyć się także my, w Polsce. Język romansz jest używany tylko w niektórych gminach kantonu Gryzonia, gdzie dominuje Schwyzerdütsch. Wycieczka do Szwajcarii, dzięki temu, że możemy tam porozumieć się w kilku językach nie będzie stanowiła wyzwania i powodowała bariery językowej.

Oczywiste i nieoczywiste atrakcje

Dzięki niesamowitym krajobrazom, jakie oferuje Szwajcaria wycieczki tam, czy pobyt w tym kraju nabiera nowego, niesamowitego znaczenia. Warto wiedzieć, że w Szwajcarii funkcjonuje około dwustu kąpielisk, które zostały wyznaczone zgodnie z europejską dyrektywą kąpieliskową. Najbardziej znana miejscowość szwajcarska w Polsce Zurych, to raj nie tylko dla miłośników gór, ale również wody. Jest to miasto, które szczeci się bowiem mianem miasta, które posiada największą liczbę kąpielisk w Europie.

Wycieczka do Szwajcarii to także niesamowita okazja do skosztowania specjalności kuchni szwajcarskiej. Szwajcaria oprócz serów może pochwalić się doskonałą czekoladą oraz piwem czy winem. Zapewne każdy wie, że tradycyjnym specjałem szwajcarskim jest fondue, które robione jest z roztopionego sera. Podawane jest przede wszystkim w większym gronie i jadane bezpośrednio z garnka poprzez zanurzenie bezpośrednio w masie nabitego na widelec kawałka pieczywa bądź jakiegoś warzywa. Podobnie jak w przypadku większości potraw, zależnie od regionu istnieją różne przepisy dotyczące dodawanych przypraw czy dodatków. Sery szwajcarskie, najczęściej gruyere czy ementaler podgrzewane są w specjalnym kociołku z dodatkiem pieprzu, czosnku, białego wina i kirchu.  Typowymi, innymi używanymi przyprawami do fondue są gałka muszkatołowa i pieprz biały. Warto pamiętać, że do nabierania roztopionego sera używa się świeżego chleba. Znane oraz coraz bardziej popularne jest mięsne fondue, w którym masa serowa zastępowana jest gorącym olejem, w którym macza się kawałeczki wołowiny, a także fondue czekoladowe, gdzie owoce  (kawałki banana, winogrona, melona czy truskawki) zostają zanurzone w kąpieli czekoladowej. Z biegiem czasu powstał również pewien rytuał jadania tej potrawy.

Kuchnia szwajcarska powstała poprzez przenikanie się kuchni regionalnych, przede wszystkim kuchni francuskiej, niemieckiej oraz włoskiej. Jednak warto pamiętać również o tym, zwłaszcza będąc na wycieczce we Szwajcarii, że istnieje również wiele potraw charakterystycznych tylko dla Szwajcarii. Zwiedzając ten piękny kraj warto spróbować takich dań jak, np.: Raclette, czyli gorący ser, skrobany bezpośrednio na ziemniaki, podawany w towarzystwie marynowanej cebulki i z korniszonami. Kolejną, godną polecenia potrawą jest Alpenmagronen (makaron alpejskiego pasterza). Potrawa składa się z makaronu, ziemniaków, boczku, cebuli i topionego sera. Połączenie to brzmi nieco oryginalnie, jednak smak dania zachwyci niejednego konesera. Z zakąsek warto przede wszystkim skosztować Landjager. To półwytrawna kiełbasa, w smaku podobna do salami, wytwarzana między innymi w Szwajcarii. Dawniej używana była jako żywność żołnierska, może bowiem długo być przechowywana bez chłodzenia.

Bez względu od pory roku wycieczka do Szwajcarii jest absolutnie zawsze świetnym pomysłem. Przed wyjazdem, warto zaplanować nie tylko aktywności fizyczne związane z górami, czy kąpieliskami, ale również czas wolny, który można z powodzeniem spędzić w restauracjach na próbowaniu nowych smakołyków, czy zwiedzając muzea, których, jak wszędzie, również w Szwajcarii jest pod dostatkiem.

Artykuł partnera

https://www.mistrzu.com/gofrownica-przemyslowa-jaka-wybrac-i-na-co-zwrocic-uwage/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu