RSS

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

Wycena działalności gospodarczej. Wpływ typu ewidencji.

Wycena jednoosobowej działalności gospodarczej (firmy jednoosobowej) jest dokonywana w dużej mierze na podstawie dokumentów finansowych…

Jak adaptogeny mogą wspierać odchudzanie?

W obliczu rosnącego problemu otyłości, wiele osób szuka skutecznych i bezpiecznych metod wspierających utratę wagi.…

Rola naturalnych emulgatorów w poprawie jakości produktów spożywczych

Świadomość zdrowego odżywiania rośnie, społeczeństwo zaczyna przyglądać się składnikom, które znajdują się w produktach spożywczych…

«
»

Plusy i minusy listwy przypodłogowej ukrytej

 • Napisany przez:

Nowoczesne technologie pozwalają doskonalić nawet takie proste elementy wykończenia jak listwy przypodłogowe. Oprócz licznych wariantów zwykłych listew przypodłogowych, na rynku dostępna jest także innowacyjna propozycja – wysokotechnologiczna listwa przypodłogowa ukryta, która całkowicie scalona jest ze ścianą. Teoretycznie można znaleźć rzemieślnika zdolnego doskonale złączyć podłogę i ściany – kwestia precyzji. Jednak ukryty profil ma swoje zalety.

Cechy listwy ukrytej montażu

Głównym zadaniem każdej listwy przypodłogowej jest ukrycie połączenia dekoracyjnych pokryć na ścianach i podłodze. Jednak dzięki geometrii profilu modele ukryte wykonują kilka dodatkowych funkcji:

 1. Ukrywają przewody i instalacje wodno-kanalizacyjne.
 2. Pozwalają na tworzenie nietypowych efektów oświetleniowych.
 3. Stanowią podporę dla płyt gipsowo-kartonowych i paneli ściennej.
 4. Umożliwiają poprawny montaż ukrytych drzwi.
 5. Przy tym rodzaj listwy nie zajmuje ani milimetra powierzchni pomieszczenia i minimalizuje obszar „martwych stref”.

Gotowy produkt składa się z dwóch głównych elementów: aluminium bazowego profilu i wkładki dekoracyjnej. Wkładki są wykonane z aluminium, HDF, tworzywa sztucznego lub naturalnego drewna. Po zakończeniu montażu wkładka jest zamocowana w rowku profilu i znajduje się w jednej płaszczyźnie z powierzchnią ściany.

Głębokość bazowego profilu wynosi zazwyczaj około 15 mm, przy czym jego przekrój nie jest uniwersalny. W profilu mogą być przewidziane kanały kablowe, rowek do ukrytego oświetlenia i płaszczyzna pod montaż płyt gipsowo-kartonowych lub paneli ściennej. Różne połączenia elementów konstrukcji pozwalają uzyskać kilka wersji listew przypodłogowych o różnym zastosowaniu. Innymi słowy, model przeznaczony do montażu pod tynkiem różni się od modelu przeznaczonego pod płytę gipsowo-kartonową. Odpowiednio, profile cieni tynkowych i do montażu ukrytego oświetlenia również nieco się od siebie różnią.

Zazwyczaj tego typu listwę montuje się na etapie robót wykończeniowych na ścianach, tak aby krawędzie pokrycia podłogowego sięgały pod nią o 3-5 mm. Następnie ściany są wyrównywane tynkowaniem, a krawędź profilu służy jako punkt odniesienia lub pokrywana jest arkuszowymi materiałami dekoracyjnymi, a ich dolne krawędzie opierają się na bazowym profilu listwy, a miejsca styku między arkuszami ukrywane są pod krawędzią.

Nierówności połączenia płyt gipsowo-kartonowych i profilu wyrównuje się szpachlowaniem i przystępuje do końcowego wykończenia ścian.

Co jeszcze warto wiedzieć o tej konstrukcji

Można dobrać lub pomalować listwę przypodłogową na kolor wykończenia ścian lub podłogi, niezależnie od jej konstrukcji. Do maskowania przewodów i sieci niskoprądowych można zakupić nowoczesny model nakładkowy z kanałami kablowymi. Jednak sens każdej innowacji polega na tym, że zwykły element otoczenia zyskuje dodatkowe funkcje. Wśród niezaprzeczalnych zalet ukrytego profilu wymienia się:

 1. Wygodę rozmieszczania mebli. Brak wystających elementów wokół ściany ułatwia montaż mebli wbudowanych i rozmieszczenie wolnostojących przedmiotów. Każdą szafę lub sofę można przylegającą do ściany, maksymalnie wykorzystując przydatną przestrzeń w pomieszczeniu.
 2. Ułatwienie utrzymania czystości. Na listwie przypodłogowej nie gromadzi się kurz, więc nie trzeba się martwić, jak oczyścić przestrzeń między ścianą a tylną ścianą szafy.
 3. Oszczędność miejsca. Jeśli musisz wykończyć ściany płytami gipsowo-kartonowymi, grubość płyty „zjada” kilka centymetrów wokół pomieszczenia. Instalując ukryty profil, ograniczasz nieuniknioną utratę przestrzeni na grubość płyty.
 4. Możliwość tworzenia nietypowych efektów. Wmontowane oświetlenie w profilu tworzy iluzję „lewitujących” ścian, popularną w nowoczesnych stylach wnętrzarskich.

Dla sprawiedliwości warto również zauważyć minusy:

 1. Ze względu na techniczne szczegóły montażu profil ukryty instaluje się tylko podczas remontu kapitalnego.
 2. Montaż profilu wymaga dużą precyzję.
 3. Wysoki koszt materiału.
 4. Relatywnie mały wybór wysokości profilu.

Czy zainstalować tego rodzaju listwę przypodłogową, czy jednak wybrać klasyczną model nakładkową – to kwestia gustu. A niech Twój dom zawsze będzie najbardziej komfortowym i bezpiecznym miejscem na ziemi.

Artykuł sponsorowany

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu