Urolog – kto to jest? Kiedy należy wybrać się do urologa?
Czym dokładnie zajmuje się urolog, co leczy i kiedy iść do urologa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Urologia – czym się zajmuje?
Układ moczowy pełni kluczową rolę w usuwaniu toksyn, zbędnych substancji i szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu człowieka. Na układ moczowy składają się:
- nerki,
- pęcherz moczowy,
- moczowody,
- cewka moczowa,
- naczynia nerkowe.
U mężczyzn układ moczowy połączony jest z narządami płciowymi (prostata, jądra, prącie), dlatego w tym przypadku mówimy o układzie moczowo-płciowym.
Urologia jest dziedziną medycyny, a dokładniej chirurgii, i zajmuje się wszelkimi kwestiami związanymi z budową, fizjologią i schorzeniami układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz układu moczowego u kobiet. Obejmuje zarówno diagnostykę i leczenie, jak i profilaktykę.
Urolog – czym się zajmuje i jakie choroby leczy?
Urolog diagnozuje oraz leczy, farmakologicznie oraz operacyjnie, u dorosłych i u dzieci, schorzenia, wady, zaburzenia i nieprawidłowości układu moczowo-płciowego, między innymi takie jak:
- zaburzenia czynności pęcherza,
- nietrzymanie moczu,
- kamicę nerkową,
- stany zapalne dróg moczowych i narządów płciowych,
- torbiele nerek,
- wady anatomiczne i urazy mechaniczne układu moczowo-płciowego,
- nowotwory.
Urolog zajmuje się również leczeniem chorób męskich narządów płciowych (wodniak jądra, stulejka, wnętrostwo, załupek, przerost prostaty i inne).
Urolog – co robi?
Wiele osób, powodowanych lękiem przed badaniem czy wstydem, niesłusznie obawia się wizyty u urologa i zwleka z umówieniem się na konsultację do ostatniej chwili, gdy choroba jest już mocno zaawansowana, a ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Dla własnego zdrowia warto jednak przełamać te bariery, zanim będzie za późno, pamiętając o tym, że urolog jest doświadczonym i wykwalifikowanym specjalistą, który zadba o to, aby wizyta i badanie odbyły się w jak najbardziej komfortowych warunkach dla obu stron.
W poradni urologicznej Salve https://salve.pl/przychodnie/oferta/poradnie-specjalistyczne-salve/poradnia-urologiczna/ skorzystasz z pomocy doświadczonego specjalisty urologa, który przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad lekarski, a następnie zleci konieczne badania.
Urolog – kiedy pierwsza wizyta?
Do urologa należy się zgłosić przede wszystkim w przypadku zauważenia wszelkich niepokojących objawów w obrębie układu moczowo-płciowego, takich jak:
- nietrzymanie moczu,
- ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu,
- krew lub ropa w moczu,
- częstomocz i parcie na pęcherz,
- bezmocz,
- ból, pieczenie, obrzęk w okolicach narządów płciowych,
- ból podczas stosunku i wytrysku,
- zaburzenia erekcji,
- zmiany w wyglądzie narządów płciowych,
- ból w dolnej części pleców i/lub w podbrzuszu.
Warto wiedzieć, że każdy mężczyzna po ukończeniu 45. roku życia obowiązkowo raz w roku powinien udać się do urologa w celu wykonania badań profilaktycznych.
Urolog – jak się przygotować do badania?
Zgłaszając się na wizytę do urologa należy przede wszystkim przygotować wszystkie wyniki badań, listę zażywanych leków oraz opis dolegliwości i objawów.
Przed badaniem należy zadbać o higienę osobistą ze szczególnym uwzględnieniem okolic intymnych.
Urolog – jak wygląda wizyta?
Lekarz zaczyna wizytę od dokładnego wywiadu medycznego, a następnie ogląda i palpacyjnie bada miejsca objęte procesem chorobowym. Bardzo często wykonywane jest również badanie ultrasonograficzne. W zależności od zgłaszanych objawów oraz potrzeb diagnostycznych, urolog może zlecić dodatkowe badania, takie jak:
- urografia,
- cystoskopia,
- badanie per rectum,
- badanie urodynamiczne,
- tomografia komputerowa,
- rezonans magnetyczny.
Nigdy nie należy ignorować i bagatelizować dolegliwości ze strony układu moczowego i sygnałów ostrzegawczych płynących z naszego ciała. Szybka reakcja na niepokojące objawy, wizyta u specjalisty z dziedziny urologii, regularne badania kontrolne pozwalają wykryć ewentualne zmiany we wczesnym stadium i uratować nam zdrowie, a nawet życie.
Artykuł sponsorowany