RSS

Profesjonalne buty zapaśnicze to lepszy trening — zobacz…

Zapasy to jeden ze sportów walki znany od setek lat. Polega na fizycznym zmaganiu się…

Badania NDT - metody, zastosowanie, specyfikacja

Badania NDT - co to takiego? Gdzie znajdują zastosowanie? Dlaczego są tak istotne? O tym…

Planujesz eksport do Chin? Na to musisz zwrócić…

Państwo Środka ze swoim gigantycznym potencjałem zakupowym okazuje się jednym z najnowocześniejszych i najbardziej nienasyconych…

Alkoholizm: czym jest i jak może wpłynąć na…

Alkoholizm jest poważnym problemem, który może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i społecznych. Jeśli Ty…

«
»

W jaki sposób działa trutka na myszy?

  • Napisany przez:
Myszy, szczury i nornice to gryzonie, których fizyczne usunięcie jest priorytetem dla wielu – zwłaszcza wiejskich – gospodarstw domowych. Zwierzęta te szybko się rozmnażają i jednocześnie doprowadzają do powstania znacznych szkód i strat. Ich eliminacja za pomocą trutek wydaje się więc jedynym, sensownym rozwiązaniem.

Którą trutkę wybrać?

Zwykle preparaty na myszy mają bardzo złożony i specyficzny skład. Naturalnie najważniejszą rolę odgrywa w nich zabijająca zwierzęta substancja czynna, ale ta na nic by się nie zdała, gdyby nie substancje dodatkowe. Większość trutek na gryzonie wyróżnia się specyficznym zapachem a nawet… smakiem. Dzięki nim przyciągają one zwierzęta, które – niczego nie świadome – wprowadzają do swych organizmów truciznę i to w bardzo wysokim stężeniu. Co ciekawe, jeśli chodzi o skuteczność preparatów na myszy, to większość z nich prezentuje dokładnie ten sam poziom. Warto jednak podkreślić, że różnią się one między sobą pod wieloma względami, a zwłaszcza sposobem użycia i właściwościami fizykochemicznymi.

Płyn i granulki

Standardowa trutka na myszy może mieć dwojaką postać. Większość z nich to substancje dostępne w postaci granulek. Ich stosowanie jest bardzo proste, gdyż ogranicza się do rozsypania preparatu w miejscu uczęszczanym przez myszy. Substancja ta ma zwykle przyciągający zwierzęta aromat, dzięki czemu jej skuteczność jest zdecydowanie wyższa. Alternatywą dla trutek w postaci granulek są płynne preparaty na myszy, które dodaje się np. do poidełek. Skuteczność tych produktów jest największa w okresie letnim, gdyż to właśnie wtedy gryzonie przyjmują najwięcej wody (wraz z trującą substancją).

Specyficzne właściwości niespecyficznych produktów

Niektóre preparaty na myszy mają właściwości wysuszające. Oznacza to, że ich stosowanie nie tylko doprowadzi do śmierci zwierząt, ale też wysusza ich szczątki. Mało tego – większość trutek ma właściwości mumifikujące, dzięki czemu zabite zwierzęta nie rozkładają się i nie wydzielają charakterystycznego zapachu padliny. Atutem tych substancji jest również to, że prowadzą one do mumifikacji zwierzęcia, dzięki czemu jego późniejsze usunięcie jest dużo prostsze. Co ważne – dotyczy to nawet tych zwierząt, które padły stosunkowo dawno temu!

Jak działa preparat na myszy?

Działanie preparatu na myszy jest bardzo proste, aczkolwiek wydłużone w czasie. Zwykle trutka na myszy zabija je w czasie od 48 godzin do nawet tygodnia. Wszystko po to, by gryzonie nie zorientowały się co do działania podawanego im specyfiku. W przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że pozostała część stada nie tknie trutki. Warto też zaznaczyć, że zawarte w trutkach substancje czynne są niebezpieczne również dla dużych zwierząt, a nawet ludzi. Dlatego stosowanie trujących preparatów na gryzonie musi wiązać się z odpowiednią dozą ostrożności.

Podsumowując, preparaty na myszy różnią się od siebie składem, konsystencją, a nawet sposobem podawania. Mimo to, ich ostateczna skuteczność zależy od zdolności do wytępienia całego stada i to w dość krótkim czasie.

Artykuł zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu