RSS

Kredyt gotówkowy na wakacje? Tak, ale warto pamiętać…

Marzy ci się egzotyczny urlop, ale brak oszczędności zawsze „sprowadza cię na ziemię”? Wcale nie…

Pożyczki za 0 złotych – czy to możliwe?

Pożyczki o wysokim oprocentowaniu niejednokrotnie budzą przerażenie i są powodem, dla którego potencjalni pożyczkobiorcy nie…

Żabka – opinie o franczyzie

Franczyza opinie w naszym kraju ma coraz lepsze. Ten model biznesowy – choć wydaje się…

Konto osobiste bez opłat - o czym pamiętać?

Konto osobiste, zwane inaczej rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, posiada obecnie niemalże każdy Polak. Nie ma w tym…

«
»

Windykacja sądowa a polubowna – poznaj różnice

Ponad 2 miliony Polaków nie radzi sobie z długami. Nasze zaległości opiewają na łączną kwotę ponad 53 miliardów złotych. W tej sytuacji wierzyciele coraz częściej ratują się współpracą z firmami windykacyjnymi. I trzeba przyznać, że z korzystnymi efektami. Działania windykacyjne przeważnie dają pożądany efekt – wierzyciel odzyskuje swoją należność, a dłużnik pozbywa się zadłużenia. Warto poznać najczęściej stosowane techniki odzyskiwania długów.

Polacy wstydzą się swoich długów

Nie da się ukryć, że długi nadal są powodem do wstydu. Dla Polaków przeterminowane zobowiązania są nierzadko tematem tabu. Właśnie dlatego profesjonalne zarządzanie wierzytelnościami przez firmy windykacyjne przynoszą tak pozytywne rezultaty. Polacy nie uciekają od spłaty zaległości. Jeśli tylko ta następuje na dogodnych dla nich warunkach i zgodnie z ich finansowymi możliwościami, chętnie podejmujemy współpracę.

Warto przy tym dodać, że długi Polaków i tak się są kolosalnie wysokie. Posiadamy ich mniej niż na przykład Niemcy czy Francuzi. Nieco dziwi ten fakt, jeśli pod uwagę weźmiemy statystyki dotyczące posiadanych oszczędności – nasi zachodni sąsiedzi mają ich przecież o wiele więcej.

Negocjacje i dojście do ugody

Wierzyciele, którzy zgłaszają się do firmy windykacyjnej w ramach współpracy celem odzyskania należności, muszą wiedzieć, że najskuteczniejszą formą współpracy z dłużnikiem, są działania w ramach windykacji polubownej. Ich istotą są negocjacje z dłużnikiem i dojście do ugody.

Windykacja polubowna zakłada pójście na kompromis, zarówno wierzyciela, jak i dłużnika. Pod uwagę bierze się interesy obu stron, chociaż finałem ma być oczywiście odzyskanie długu. Ponieważ wierzycielowi zależy na odzyskaniu swojej należności, jest skłonny zgodzić się na indywidualne warunki spłaty. Dłużnik może na przykład wnioskować o rozłożenie zobowiązania na raty lub zaprzestanie naliczania karnych odsetek.

Kiedy dłużnik nie chce współpracować

Jeśli zarządzanie wierzytelnościami w ramach windykacji polubownej nie spotyka się z zainteresowaniem dłużnika, w grę wchodzi jedynie wprowadzenie działań z zakresu windykacji twardej. To windykacja sądowa, w przypadku której nie ma już szansy na negocjacje i dojście do porozumienia.

Do sądu wpływa pismo procesowe z wnioskiem o wydanie werdyktu natychmiastowej wykonalności w kwestii odzyskania należności. Jeśli sąd taki wyda, swoje działania rozpoczyna komornik.

Postępowanie komornicze 

Egzekucja komornicza ma na celu zadbanie o interesy wierzyciela. Komornik ma doprowadzić do oddania przeterminowanej należności. Najczęściej następuje to poprzez zajęcie środków dłużnika – na przykład na koncie bankowym, na którym lokowane są stałe dochody. Jeśli dłużnik takowych nie posiada, komornik zajmuje jego mienie materialne o wartości, która może pokryć przeterminowane zobowiązania.

Warto wiedzieć, że egzekucja komornicza nie jest dla dłużnika korzystna. Nie tylko nie ma on szans na ugodę, ale zostaje obciążony dodatkowymi kosztami, w tym postępowania sądowego oraz pracy komornika.

Artykuł dostarczył: Getbacksa

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu