RSS

Stal Nierdzewna Vs Aluminium

Porównanie stali nierdzewnej z aluminium to temat często poruszany przy wyborze materiałów w projektowaniu produktów,…

Czym jest krykiet?

Krykiet jest jedną z najstarszych i najbardziej złożonych gier zespołowych, których korzenie sięgają Anglii w…

Prop trading kontra inwestycje długoterminowe: zalety i wady…

Prop trading to strategia, w ramach której firmy inwestycyjne (lub indywidualni traderzy zawodowi) wykorzystują własny…

Dobroczynna moc kosmetyków naturalnych

Konsumenci mają coraz większą świadomość na temat kupowanych kosmetyków i ich składu. Interesują się również…

«
»

Wszystko, co musisz wiedzieć o antyoksydantach

  • Napisany przez:
Termin “antyoksydanty” pojawia się zarówno w dietetyce, jak i kosmetyce. Przeciwutleniacze, bo tak inaczej nazywamy te związki, pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Jedną z najważniejszych jest zapobieganie procesom starzenia komórek. Sprawdź, na co jeszcze mają wpływ przeciwutleniacze i jak wprowadzić naturalne antyoksydanty do codziennej diety.

Rola antyoksydantów w organizmie

Antyoksydanty (przeciwutleniacze) to związki chemiczne, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Wolne rodniki przyspieszają procesy starzenia, zwiększają ryzyko powstawania wielu chorób (między innymi cukrzycy, miażdżycy, nowotworów, astmy, zaćmy), a ich duże nagromadzenie się prowadzi do stresu oksydacyjnego. W stanie stresu oksydacyjnego równowaga między wolnymi rodnikami a antyoksydantami jest zachwiana, co znacznie obniża odporność organizmu. Duży wpływ na powstawanie wolnych rodników ma niezdrowy styl życia. Palenie tytoniu, przewlekły stres, przyjmowanie niektórych leków, nieprawidłowa dieta – to wszystko sprawia, że jesteśmy osłabieni oraz podatni na choroby i infekcje.

Dieta antyoksydacyjna

Rozwiązaniem powyższych problemów jest dieta antyoksydacyjna, czyli jadłospis pełen naturalnych przeciwutleniaczy. Właściwości antyoksydacyjne wykazują niektóre witaminy (witamina A, E i C), składniki mineralne (cynk, mangan) oraz inne związki (flawonoidy, koenzym Q10 i luteina).

Źródła naturalnych antyoksydantów w diecie:

  • Witamina A – w postaci prowitaminy A (beta-karoten) występuje głównie w marchewce, szpinaku, dyni, papryce czerwonej, brokułach, mango, brzoskwiniach i morelach. W formie retinolu znajdziesz ją w produktach zwierzęcych, czyli w wątróbce, margarynie, jajach i rybach.
  • Witamina E – jej źródłem są oleje roślinne, orzechy, kiełki pszenicy i nasiona zbóż.
  • Witamina C – występuje w natce pietruszki, czerwonej papryce, kapuście, aronii oraz owocach cytrusowych.
  • Cynk – jego źródłem są orzechy, nasiona roślin strączkowych, kasze i inne produkty zbożowe, ryby, owoce morza i mięso.
  • Mangan – ten składnik mineralny znajdziesz głównie w orzechach laskowych i włoskich, produktach zbożowych (kasza gryczana, ryż brązowy) i gorzkiej czekoladzie.
  • Flawonoidy – związki organiczne, które występują w grejpfrutach, arbuzach, pomidorach, brokułach, zielonej herbacie i czerwonym winie.
  • Koenzym Q10 – inaczej ubichinon, znajdziesz go w produktach zwierzęcych, takich jak makrela, łosoś, sardynki, wątroba i serce.
  • Luteina – składnik zielonych warzyw liściastych oraz pomarańczowych warzyw i owoców.

Szukasz diety bogatej w antyoksydanty? Chcesz zwiększyć ilość warzyw i owoców w codziennym menu? Sprawdź ofertę cateringu dietetycznego na stronie: https://www.maczfit.pl/trojmiasto.

Antyoksydanty w kosmetykach

Przeciwutleniacze są składnikiem wielu preparatów opóźniających procesy starzenia skóry. W kosmetykach występują w niewielkich stężeniach. Nie wykazują właściwości toksycznych i są dobrze tolerowane przez skórę. Antyoksydanty w kosmetykach skutecznie nawilżają naskórek, regenerują go i chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Artykuł przygotowano przy współpracy z klientem https://nabea.pl/pl/menu/zywnosc-4131.html

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu