Wszystko, co musisz wiedzieć o antyoksydantach
Rola antyoksydantów w organizmie
Antyoksydanty (przeciwutleniacze) to związki chemiczne, które chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Wolne rodniki przyspieszają procesy starzenia, zwiększają ryzyko powstawania wielu chorób (między innymi cukrzycy, miażdżycy, nowotworów, astmy, zaćmy), a ich duże nagromadzenie się prowadzi do stresu oksydacyjnego. W stanie stresu oksydacyjnego równowaga między wolnymi rodnikami a antyoksydantami jest zachwiana, co znacznie obniża odporność organizmu. Duży wpływ na powstawanie wolnych rodników ma niezdrowy styl życia. Palenie tytoniu, przewlekły stres, przyjmowanie niektórych leków, nieprawidłowa dieta – to wszystko sprawia, że jesteśmy osłabieni oraz podatni na choroby i infekcje.
Dieta antyoksydacyjna
Rozwiązaniem powyższych problemów jest dieta antyoksydacyjna, czyli jadłospis pełen naturalnych przeciwutleniaczy. Właściwości antyoksydacyjne wykazują niektóre witaminy (witamina A, E i C), składniki mineralne (cynk, mangan) oraz inne związki (flawonoidy, koenzym Q10 i luteina).
Źródła naturalnych antyoksydantów w diecie:
- Witamina A – w postaci prowitaminy A (beta-karoten) występuje głównie w marchewce, szpinaku, dyni, papryce czerwonej, brokułach, mango, brzoskwiniach i morelach. W formie retinolu znajdziesz ją w produktach zwierzęcych, czyli w wątróbce, margarynie, jajach i rybach.
- Witamina E – jej źródłem są oleje roślinne, orzechy, kiełki pszenicy i nasiona zbóż.
- Witamina C – występuje w natce pietruszki, czerwonej papryce, kapuście, aronii oraz owocach cytrusowych.
- Cynk – jego źródłem są orzechy, nasiona roślin strączkowych, kasze i inne produkty zbożowe, ryby, owoce morza i mięso.
- Mangan – ten składnik mineralny znajdziesz głównie w orzechach laskowych i włoskich, produktach zbożowych (kasza gryczana, ryż brązowy) i gorzkiej czekoladzie.
- Flawonoidy – związki organiczne, które występują w grejpfrutach, arbuzach, pomidorach, brokułach, zielonej herbacie i czerwonym winie.
- Koenzym Q10 – inaczej ubichinon, znajdziesz go w produktach zwierzęcych, takich jak makrela, łosoś, sardynki, wątroba i serce.
- Luteina – składnik zielonych warzyw liściastych oraz pomarańczowych warzyw i owoców.
Szukasz diety bogatej w antyoksydanty? Chcesz zwiększyć ilość warzyw i owoców w codziennym menu? Sprawdź ofertę cateringu dietetycznego na stronie: https://www.maczfit.pl/trojmiasto.
Antyoksydanty w kosmetykach
Przeciwutleniacze są składnikiem wielu preparatów opóźniających procesy starzenia skóry. W kosmetykach występują w niewielkich stężeniach. Nie wykazują właściwości toksycznych i są dobrze tolerowane przez skórę. Antyoksydanty w kosmetykach skutecznie nawilżają naskórek, regenerują go i chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Artykuł przygotowano przy współpracy z klientem https://nabea.pl/pl/menu/zywnosc-4131.html