Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów – czy to przyszłość pracy?
RPA – definicja pojęcia
RPA, czyli Robotic Process Automation, czyli robotyzacja procesów biznesowych, to określenie dla wyspecjalizowanej technologii, która służy do usprawnienia wykonywania powtarzalnych zadań w danej firmie. Dzięki temu rozwiązaniu czynności, które do tej pory były wykonywane przez ludzi, są wykonywane przez roboty, boty bądź wirtualnych asystentów.
W ramach RPA mogą być wykonywane dowolne procesy oparte na powtarzalnych sekwencjach. Stosowane w ramach RPA roboty są w odpowiedni sposób programowane. Urządzenia te wykonują niezbędne obliczenia, realizują wytyczone zadania.
Jakie są korzyści wynikające z inwestycji w RPA?
Inwestycja w RPA przynosi firmie szereg wymiernych korzyści. Mowa tutaj w szczególności o przyspieszeniu tempa realizacji poszczególnych procesów. Roboty są w stanie wykonywać powierzone im zadania zdecydowanie szybciej niż człowiek, co ma ogromne znaczenie także dla klientów. Konsumenci, którzy są obsługiwani szybko i wydajnie, z pewnością to docenią.
Zobacz też: Czy Twoja firma potrzebuje Cloud Native?
Jednocześnie pracownicy odciążeni przez roboty mogą zająć się innymi, bardziej ambitnymi czynnościami, które przyniosą im większą satysfakcję i spełnienie zawodowe.
Ograniczenie błędów ludzkich i redukcja kosztów
Do korzyści wynikających z inwestycji w RPA zalicza się także:
- znaczne ograniczenie bądź wyeliminowanie zjawiska błędów popełnianych przez pracowników – roboty pracują z bardzo wysoką precyzją,
- możliwość realizacji pracy przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku,
- wzrost wydajności,
- redukcja kosztów,
- możliwość bieżącego monitorowania i kontroli pracy robotów.
Więcej informacji na temat korzyści oraz zasad implementacji RPA w firmie można przeczytać na stronie https://mindbox.pl/pl/intelligent-processes/#rpa.
W których procesach biznesowych można wdrożyć RPA?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wdrożenie RPA jest możliwe tylko w wybranej grupie procesów biznesowych. Jest to uwarunkowane tym, iż wiele czynności mogą wykonywać tylko ludzie, a zastąpienie ich robotami najprawdopodobniej nigdy nie będzie możliwe w 100%.
Do procesów biznesowych, które mogłyby zostać objęte robotyzacją, specjaliści zaliczają przede wszystkim te wyróżniające się sporą powtarzalnością oraz czasochłonnością. Optymalnie zaprogramowany robot będzie mógł wykonywać te czynności o wiele szybciej niż nawet doświadczony pracownik zatrudniony w danej firmie od wielu lat. Robotyzacja może być również wprowadzona w procesach, w których porównywane są różne dane, np. dotyczące zysków firmy na przestrzeni ostatnich lat czy miesięcy.
Wdrożenie RPA w firmie – o czym należy pamiętać?
Zanim wprowadzimy w firmie rozwiązania w zakresie robotyzacji, powinniśmy najpierw przeprowadzić wszechstronną analizę potrzeb poszczególnych działów przedsiębiorstwa. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzję, w których obszarach zastąpienie pracy ludzi robotami będzie dobrym rozwiązaniem.
Aby automatyzacja była zaimplementowana właściwie, trzeba również posiadać odpowiednie technologie. Firmowe systemy muszą być właściwie zintegrowane z RPA. Przed wprowadzeniem robotyzacji w przedsiębiorstwie warto także upewnić się, czy pozwala na to aktualna sytuacja materialna.
Artykuł partnera