RSS

Jak wybrać najlepszego dostawcę rozwiązań dla sieci trakcyjnych?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że praktycznie nikt z nas na co dzień nie docenia istnienia…

Jak rozliczyć PIT-36 za 2022 rok?

Rozliczenie PIT-36 2022 warto zrobić za pomocą specjalnego programu do rozliczania PIT. Dzięki temu unikniemy…

Fachowe doradztwo energetyczne dla twojej firmy

Zmiana polityki energetycznej w firmie może przyczynić się do uzyskania sporych oszczędności w skali roku.…

Do jakich krajów wymagana jest Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę i będziesz poruszał się własnym samochodem? W niektórych krajach wystarczy, że…

«
»

Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów – czy to przyszłość pracy?

  • Napisany przez:
Firmy, które chcą odnieść sukces we współczesnym świecie, muszą inwestować w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Stosowanie technologii cyfrowych jest dziś elementem, który pozwala wzbudzić zainteresowanie wśród potencjalnych klientów a także zmniejszyć koszty operacyjne. W ostatnim czasie obserwuje się coraz większą popularność zrobotyzowanej automatyzacji procesów – dzięki niej osiąganie wytyczonych celów biznesowych organizacji jest znacznie prostsze i mniej czasochłonne.

RPA – definicja pojęcia

RPA, czyli Robotic Process Automation, czyli robotyzacja procesów biznesowych, to określenie dla wyspecjalizowanej technologii, która służy do usprawnienia wykonywania powtarzalnych zadań w danej firmie. Dzięki temu rozwiązaniu czynności, które do tej pory były wykonywane przez ludzi, są wykonywane przez roboty, boty bądź wirtualnych asystentów.

W ramach RPA mogą być wykonywane dowolne procesy oparte na powtarzalnych sekwencjach. Stosowane w ramach RPA roboty są w odpowiedni sposób programowane. Urządzenia te wykonują niezbędne obliczenia, realizują wytyczone zadania.

Jakie są korzyści wynikające z inwestycji w RPA?

Inwestycja w RPA przynosi firmie szereg wymiernych korzyści. Mowa tutaj w szczególności o przyspieszeniu tempa realizacji poszczególnych procesów. Roboty są w stanie wykonywać powierzone im zadania zdecydowanie szybciej niż człowiek, co ma ogromne znaczenie także dla klientów. Konsumenci, którzy są obsługiwani szybko i wydajnie, z pewnością to docenią.

Zobacz też: Czy Twoja firma potrzebuje Cloud Native? 

Jednocześnie pracownicy odciążeni przez roboty mogą zająć się innymi, bardziej ambitnymi czynnościami, które przyniosą im większą satysfakcję i spełnienie zawodowe.

Ograniczenie błędów ludzkich i redukcja kosztów

Do korzyści wynikających z inwestycji w RPA zalicza się także:

  • znaczne ograniczenie bądź wyeliminowanie zjawiska błędów popełnianych przez pracowników – roboty pracują z bardzo wysoką precyzją,
  • możliwość realizacji pracy przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku,
  • wzrost wydajności,
  • redukcja kosztów,
  • możliwość bieżącego monitorowania i kontroli pracy robotów.

Więcej informacji na temat korzyści oraz zasad implementacji RPA w firmie można przeczytać na stronie https://mindbox.pl/pl/intelligent-processes/#rpa.

W których procesach biznesowych można wdrożyć RPA?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wdrożenie RPA jest możliwe tylko w wybranej grupie procesów biznesowych. Jest to uwarunkowane tym, iż wiele czynności mogą wykonywać tylko ludzie, a zastąpienie ich robotami najprawdopodobniej nigdy nie będzie możliwe w 100%.

Do procesów biznesowych, które mogłyby zostać objęte robotyzacją, specjaliści zaliczają przede wszystkim te wyróżniające się sporą powtarzalnością oraz czasochłonnością. Optymalnie zaprogramowany robot będzie mógł wykonywać te czynności o wiele szybciej niż nawet doświadczony pracownik zatrudniony w danej firmie od wielu lat. Robotyzacja może być również wprowadzona w procesach, w których porównywane są różne dane, np. dotyczące zysków firmy na przestrzeni ostatnich lat czy miesięcy.

Wdrożenie RPA w firmie – o czym należy pamiętać?

Zanim wprowadzimy w firmie rozwiązania w zakresie robotyzacji, powinniśmy najpierw przeprowadzić wszechstronną analizę potrzeb poszczególnych działów przedsiębiorstwa. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzję, w których obszarach zastąpienie pracy ludzi robotami będzie dobrym rozwiązaniem.

Aby automatyzacja była zaimplementowana właściwie, trzeba również posiadać odpowiednie technologie. Firmowe systemy muszą być właściwie zintegrowane z RPA. Przed wprowadzeniem robotyzacji w przedsiębiorstwie warto także upewnić się, czy pozwala na to aktualna sytuacja materialna.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu