5 powodów, dla których paleciaki są najlepszym wyborem dla małej firmy
1. Wiele odmian paleciaków
Jeśli decydujemy się na wybór paleciaka należy pamiętać, że wózki te występują w wielu rodzajach, dostosowanych do innych potrzeb użytkownika. Wybierając wózek należy wziąć pod uwagę parametry takie jak:
- udźwig,
- maksymalna wysokość unoszenia ładunków,
- materiał z jakiego została wykonana konstrukcja,
- wymiary urządzenia (szerokość oraz długość warunkowaną przez widły do wózka) w porównaniu z szerokością korytarzy oraz przejazdów w miejscu, gdzie będzie poruszał się sprzęt,
- rodzaj oraz trwałość tworzywa użytego na rolki wózka,
- dodatkowe wyposażenie – m.in. w przypadku w przypadku wózków z wbudowanym prostownikiem.
Rodzaje paleciaków
Zanim staniemy przed wyborem idealnego paleciaka, to warto poznać podstawowe cechy charakterystyczne dla różnych typów tych urządzeń. Wózki paletowe możemy podzielić na elektryczne i ręczne, a każde z nich sprawdzą się w nieco innych przypadkach.
Wózek paletowy ręczny
Podstawowa odmiana, która pozwala łatwo transportować palety na krótkich dystansach oraz podnosić je na wysokość do 20cm. Ręczne paleciaki zbudowane są z korpusu wózka z widłami, pompy, dyszla, kół sterujących, rolek prowadzących oraz kół sterujących. Na rynku spotkać można wiele rodzajów standardowego paleciaka, różniących się np. długością wideł. Pomimo swojej prostoty wózki paletowe ręczne umożliwiają skuteczną pracę magazynową i są używane w większości sklepów, magazynów, hal produkcyjnych czy też hurtowi.
Wózek paletowy elektryczny
Paleciak elektryczny to rozszerzona wersja wózka paletowego ręcznego. Dzięki wdrożonym w tym sprzęcie układom elektrycznym stwarza on dodatkowe możliwości dla operatora. Podnoszenie ładunku możliwe jest przy użyciu jednego guzika, więc sprzęt może być używany przez każdego, bez większych trudności w opanowaniu sposobu jego działania. Dzięki wbudowanemu napędowi umożliwia szybszy transport towaru, co jest przydatne zwłaszcza w większych marketach. Paleciaki elektryczne dostępne są na rynku w wielu rodzajach, w obrębie następujących grup:
- Z dyszlem prowadzone – standardowa wersja paleciaka została wzbogacona o elektryczny mechanizm prowadzący, umożliwiający transportowanie produktów bez konieczności użycia siły.
- Z podestem dla operatora – świetnie sprawdzą się przy transporcie palet na większym dystansie, ponieważ dzięki wbudowanemu napędowi, osoba obsługująca taki wózek może w szybki sposób przemieścić się wraz z ładunkiem z jednego końca magazynu na drugi.
- Z masztem – dają możliwość podnoszenia palet na wysokość aż do 4 metrów, przy jednoczesnym zachowaniu stabilizacji urządzenia.
2. Paleciaki ręczne są proste w obsłudze
Paleciaki ręczne są jednymi z najprostszych urządzeń używanych do transportowania wszelkiego rodzaju towaru na małych powierzchniach, np. magazynach, sklepach, mniejszych halach produkcyjnych. Nie ma się co dziwić, gdyż wózki te są bardzo proste w obsłudze i każdy z pracowników poradzi sobie z tym zadaniem. Mechanizm ich działania oparty jest na prostym układzie hydraulicznym, dzięki któremu nie wkładając wielkiej siły jest się w stanie podnieść i przewieźć ładunek o dużej wadze, nawet do 2500 kg.
Dodatkowo warto wspomnieć, że aby obsługiwać wózek paletowy ręczny nie trzeba posiadać specjalnych uprawnień, ani imiennego zezwolenia. Jedyne co musi zrobić przyszły operator paleciaka, to przejść wstępne szkolenie w zakresie BHP jako instruktaż ogólny oraz stanowiskowy.
3. Wózki paletowe są bardzo ergonomiczne
Prace związane z załadunkiem i transportem wózka często odbywają się w ograniczonej przestrzeni. Rozwiązać ten problem mogą paleciaki. Zapewniają one bardzo dobrą zwrotność nawet w mniejszych pomieszczeniach.
Dzięki możliwości pracy w tzw. trybie żółwia, w którym dyszel znajduje się w pozycji pionowej, poradzą sobie w korytarzach, których szerokość jest dość mała. Jeśli więc twój obszar roboczy nie należy do największych, to paleciak ręczny będzie doskonałym wyborem.
4. Nie potrzeba dużego budżetu, by zakupić dobrego paleciaka
Często zdarza się, że tym, co ogranicza mniejszych przedsiębiorców jest budżet. Wózek widłowy może stanowić nieosiągalny wydatek, ale nie należy się tym przejmować – w końcu wszystkie potrzeby może spełnić paleciak, a ten można nabyć już za mniej niż 2 tysiące złotych. Rodzaj wózka, który spełni oczekiwania zależy w głównej mierze od tego, gdzie i w jakim celu będzie się go wykorzystywać, ale nie oznacza to, że w niskiej cenie nie uda się znaleźć wartego uwagi egzemplarza.
Dodatkowo wózki paletowe stanowią dużą konkurencję dla popularnych wózków widłowych, biorąc pod uwagę, że cena paleciaka może być nawet kilkanaście razy mniejsza.
5. Paleciaki ręczne – bezproblemowe i łatwe w obsłudze
Wybierając idealny sprzęt dla swojej firmy warto mieć na uwadze także to, jak często będzie trzeba podejmować w związku z nim dodatkowe działania. Czy urządzenia wymagają ładowania? Jak często należy wymieniać ich elementy? Czy konieczna jest rejestracja wózka?
Na przeciw tym wszystkim problemom wychodzi paleciak ręczny. W odróżnieniu od wózków jezdniowych, nie wymagają one rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego. Wynika to z faktu, iż nie posiadają napędu silnikowego. Z tego też powodu nie jest konieczne ich ładowanie czy też dostosowywanie systemu wentylacji w pomieszczeniu (co jest konieczne w przypadku korzystania z niektórych odmian wózka elektrycznego, w których ładujący się akumulator emituje szkodliwe związki chemiczne). Paleciaki ręczne są więc niemal bezproblemowe.
Czy na pewno moja firma potrzebuje posiadać wózek paletowy?
Jeśli w zadaniach cenisz sobie skuteczność, a transport towaru jest stałym punktem twojego planu dnia, to z całą pewnością przyda Ci się wsparcie w postaci wózka paletowego. Małym kosztem możesz usprawnić swoją pracę i zaoszczędzić czas. Pamiętaj jednak, by przy wyborze idealnego wózka magazynowego dla twojej firmy kierować się przede wszystkim realnymi potrzebami, bo być może nawet najprostsza wersja w zupełności wystarczy dla twojego biznesu.
Artykuł zewnętrzny