RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Odkurzacz idealny – jak go wybrać?

  • Napisany przez:

Odkurzacz to sprzęt niezbędny w każdym domu, szczególnie w tym, w którym przebywają dzieci lub zwierzęta. Bez niego sprzątanie jest uciążliwe i nie tak dokładne, jak wymaga tego zachowanie higieny domowych pomieszczeń. Odkurzacz pionowy czy klasyczny? Tradycyjny czy automatyczny? Z workiem czy bezworkowy? Który z nich wybrać?

  1. Jakie są rodzaje odkurzaczy?
  2. Jaką wybrać moc odkurzacza?
  3. Jakie są rodzaje filtrów w odkurzaczach?
  4. Jakie nasadki i szczotki powinien posiadać odkurzacz?
  5. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza?

Przy wyborze odkurzacza pod uwagę należy wziąć głównie własne potrzeby i wygodę. Przyjmuje się, że dobry odkurzacz jest cichy, posiada kilka wymiennych szczotek, pozwalających dokładnie posprzątać każdy zakamarek, oraz filtry, które zatrzymują we wnętrzu odkurzacza pyłki i alergeny.

 

Jakie są rodzaje odkurzaczy?

Najpopularniejszym odkurzaczem jest odkurzacz tradycyjny, posiadający długi wąż zakończony szczotką. To typowy odkurzacz workowy, który wymaga stałego podłączenia do prądu. Tego typu odkurzacze są zwykle najtańsze, chociaż rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Coraz większą popularnością cieszy się odkurzacz bezprzewodowy, a więc model, który nie potrzebuje podłączenia do prądu. Jego zasilaniem jest akumulator podlegający okresowemu ładowaniu. Modele bezprzewodowe są zwykle pionowe, chociaż do tej grupy zalicza się również odkurzacz ręczny. To mini wersja odkurzacza, idealna do sprzątania niewielkich zabrudzeń, np. rozrzuconych miejscowo okruchów.

Bardzo modne stały się obecnie odkurzacze automatyczne. To niewielkie roboty, najczęściej okrągłe, o średnicy około 50 cm, które posiadają wbudowany system umożliwiający samoczynne sprzątanie. Odkurzacz automatyczny wystarczy uruchomić, a on sam będzie poruszał się po podłodze i odkurzał. Zaawansowane technologicznie modele posiadają również możliwość jednoczesnego odkurzania i mycia podłogi, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które szczególnie nie lubią tych obowiązków domowych.

 

Jaką wybrać moc odkurzacza?

Moc odkurzacza jest jednym z podstawowych parametrów, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze tego urządzenia. Warto jednak pamiętać, że parametr ten występuje w dwóch odsłonach. Ze względu na unijne dyrektywy, które zostały wprowadzone również w Polsce, obecnie na rynku można kupić odkurzacze, które posiadają moc maksymalnie 900W. Wydaje się to mało, jednak dokładając do tego drugi rodzaj mocy, a więc moc ssania, niemal każdy odkurzacz będzie się wydawał idealny. Za dobry sprzęt do odkurzania uważa się odkurzacz o mocy ssania w granicach 300 do 350W. Jeśli jednak w domu znajdują się zwierzęta, przebywają w nim małe dzieci, a podłogę zdobią dywany, warto zainwestować w jednostkę o większej mocy, która pozwoli na dokładniejsze sprzątanie.

Do odkurzania paneli i parkietów odpowiedni będzie odkurzacz o mocy do 650W. Odkurzanie dywanów czy wykładziny wymaga większej mocy, dlatego w tym wypadku lepiej sprawdzi się odkurzacz bezprzewodowy lub tradycyjny, przewodowy, o mocy 750W. jeszcze mocniejsze powinny być odkurzacze, które mają poradzić sobie z nieczystościami pozostawionymi przez zwierzęta lub z odkurzaniem dywanów z długim włosiem. W tym wypadku dobrze jest zainwestować w odkurzacz o co najmniej 800W mocy.

 

Jakie są rodzaje filtrów w odkurzaczach?

Dla prawidłowego działania odkurzacza kluczowe znaczenie mają zastosowane filtry. To one odpowiadają w dużej mierze za to, że odkurzacz pochłania zanieczyszczenia i nie wydmuchuje ich na zewnątrz razem z powietrzem. Podstawowym filtrem jest mikrofiltr, który stanowi cienka warstwa włókniny. Najpopularniejszy jest filtr HEPA. Ze względu na jego wysoką skuteczność oraz ochronę przed alergenami, na stałe wszedł on do wyposażenia odkurzaczy. Niewiele dostępnych na rynku jednostek nie posiada tego filtra. Dodatkowo, niektóre odkurzacze zostały wyposażone również w filtr wodny, a więc specjalny pojemnik z wodą, przez który przepływa powietrze. Zanieczyszczenia pozostają w wodzie, a oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz.

 

Jakie nasadki i szczotki powinien posiadać odkurzacz?

Komfort odkurzania podnoszą nie tylko filtry, ale również szczotki. Dobry odkurzacz posiada co najmniej dwie – tradycyjną i ssawkę szczelinową, którą można odkurzać trudno dostępne miejsca. Do odkurzania dywanów i wykładzin przydaje się turboszczotka lub elektroszczotka, czyli szczotka wyposażona w specjalny wałek ze sztywnym włosiem, wyłapujący m.in. sierść zwierząt z odkurzanych powierzchni.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza?

Odkurzacza będziemy używać dosyć często, dlatego kupując idealny model do domu warto zwrócić uwagę również na takie kwestie jak długość kabla i głośność. Od pierwszej z nich zależy, czy podczas sprzątania będzie trzeba przełączać odkurzacz z gniazdka do gniazdka, a od drugiej komfort pracy. Jeśli wybór padnie na odkurzacz bezworkowy, trzeba sprawdzić pojemność pojemnika na nieczystości. Istotna jest też waga, szczególnie w przypadku modeli pionowych i bezprzewodowych, które podczas sprzątania wciąż trzymamy w ręce.

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu