Kamień naturalny na elewację – na co postawić?
Przemyślana aranżacja naszego otoczenie nie ma racji bytu, bez odpowiedniego zadbania o elewację budynku. Jakby nie było, to właśnie ona stanowi swojego rodzaju wizytówkę, dlatego jej design powinien być szczególnie przemyślany. Co najważniejsze, wybór materiałów wykończeniowych wcale nie jest mały i nie musi ograniczać się do tynków. Wśród ciekawych rozwiązań znajduje się kamień naturalny. Jak go wykorzystać w przypadku elewacji i na jaki produkt postawić?
Kamień naturalny – rodzaje
Kamień naturalny to materiał, który ma niezwykle bogatą tradycję w budownictwie. Dzisiaj stosowany jest przede wszystkim w roli dekoracyjnej. A wszystko za sprawą swojego ponadczasowego piękna i szlachetności, które trudno znaleźć w innych materiałach budowlanych.
Mistrzem w wydobywaniu tego piękna i formowaniu go w stylowe produkty, dedykowane zarówno do elewacji, jak i wykańczania wnętrz, jest firma Stegu. Produkuje ona wysokiej klasy materiały wykończeniowe, tworzone do dekoracji wnętrz i zewnętrznych elementów budynków. Wśród nich znajdują się nie tylko wyroby z kamienia naturalnego, ale także płytki cegłopodobne, dekoracyjne panele z drewna naturalnego czy dekoracyjne panele tapicerowane.
Jak przedstawia się katalog produktów firmy obejmujących wyroby z kamienia naturalnego? Są to przede wszystkim kolekcje Stegu kamień naturalny, na które składają się panele wykonane z kamienia naturalnego (dokładniej płytki kwarcowe), dostępne w kilku liniach produktowych, o zróżnicowanym designie, np.:
- panele w odcieniach mlecznych (kamień naturalny Bianco Stegu)
- panele w odcieniach grafitowych (kamień naturalny Nero Stegu)
- panele w kilku odcieniach rudości i brązów (kamień naturalny Rusty Stegu)
Niezależnie od wybranego wzornictwa, panele elewacyjne z kamienia naturalnego Stegu odznaczają się piękną teksturą, wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia.
Imitacja kamienia naturalnego – płytki elewacyjne
Ciekawą alternatywą dla wykończenia wnętrz są również płytki elewacyjne imitujące kamień naturalny. Są to produkty wykonane z gipsu i betonu. W przypadku tych ostatnich znajdują one zastosowanie także na zewnątrz i to nie tylko do dekorowania elewacji, ale także innych elementów małej architektury i ogrodzeń.
Zaletą płytek elewacyjnych imitujących kamień naturalny jest niezwykłe zróżnicowanie pod względem kolorystycznym oraz designerskim. Dzięki temu można znaleźć jeszcze więcej ciekawych propozycji na udekorowanie swojego domu i ogrodu. Przy czym nie bez znaczenia jest tutaj nieco niższa cena niż w przypadku kamienia naturalnego.
Jak zaprojektować elewację?
Wykorzystanie do dekoracji kamienia naturalnego stwarza niezwykle szerokie spektrum możliwości. Materiał ten doskonale nadaje się do wyznaczania określonych stref budynku. Przy czym jego szlachetność i naturalne piękno pozwala znacząco podnieść splendor całej elewacji.
Za sprawą przemyślanej koncepcji i podziału na konkretne strefy elewacja może wyglądać nie tylko stylowo, ale może również wyróżniać się na tle innych, jednakowych i nudnych aranżacji. Za pomocą dekoracji z kamienia naturalnego wyznaczymy zarówno elegancką strefę fasadową, jak i stworzymy klimatyczne miejsce relaksu na tyłach domu (tarasy, balkony itp.).
Kamień elewacyjny świetnie sprawdza się zarówno przy dekorowaniu większych płaszczyzn elewacji, jak i jej elementów np. cokołów czy kolumn. Co istotne można go łączyć również z innymi materiałami, ponieważ kamień doskonale komponuje się praktycznie ze wszystkim. A to z kolei pozwala na stworzenie jeszcze piękniejszych i nietuzinkowych aranżacji!
Artykuł partnera
https://www.mistrzu.com/granit-i-nagrobki/
https://www.mistrzu.com/blaty-kamienne-do-kuchni-eleganckie-rozwiazania-na-lata/
https://www.mistrzu.com/jak-zadbac-o-nagrobki-z-kamienia-naturalnego/
https://www.mistrzu.com/jaki-kamien-wybrac-na-blat-kuchenny/