RSS

Nowoczesne technologie spawania - czy warto zainwestować w…

Nowoczesne technologie spawania, takie jak spawarki laserowe, stają się coraz popularniejsze w przemyśle. Dzięki ich…

Chłodnictwo Przemysłowe: Nowoczesne Rozwiązania

Chłodnictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w różnych sektorach gospodarki, wpływając na komfort pracy, bezpieczeństwo i…

Olejki eteryczne i zapachowe do kąpieli i aromaterapii

Aromaterapia to dziedzina, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne pochodzące z roślin do poprawy zdrowia fizycznego…

Atrakcje w Sosnówce k. Jeleniej Góry - dlaczego…

Przygotowanie eventu firmowego to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli zależy Ci na tym, aby pracownicy…

«
»

Blaty kamienne do kuchni – eleganckie rozwiązania na lata

  • Napisany przez:

Czasy nudnych i mało atrakcyjnych aranżacji kuchni już dawno minęły. Obecnie, w większości mieszkań i domów królują popularne blaty kamienne z granitu, kwarcytu oraz konglomeratu kwarcowego. Jedną z ich wielu zalet jest to, iż stylowo pasuje do nich większość dostępnych na rynku szafek i podłóg – blaty z kamienia świetnie komponują się bowiem zarówno z tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Czemu jeszcze warto się nimi zainteresować?

Z czego produkuje się blaty kamienne?

Blaty z kamienia najczęściej wytwarza się przy użyciu wyłącznie naturalnych surowców, co ma ogromny wpływ na finalną jakość całego produktu. Do najchętniej używanych należą blaty granitowe, kwarcytowe oraz wykonane z konglomeratu kwarcowego. Różnią się one przede wszystkim kolorystyką oraz rodzajem zewnętrznej faktury. Stosowanie prawdziwych kamieni przy produkcji blatu ma bardzo istotne znaczenie dla jego wytrzymałości i odporności na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne.

Blaty kamienne do kuchni – na jaki się zdecydować?

Decyzja o rodzaju kamienia użytego do produkcji blatu powinna zależeć przede wszystkim od pomysłu na aranżację oraz preferencji stylowych klienta. Przykładowo, blaty z granitu występują prawdopodobnie w najbogatszej palecie odcieni i wzorów i są przy okazji bardzo odporne na ścieranie oraz działanie czynników mechanicznych. Z powodzeniem można na nich również stawiać gorące półmiski i garnki, ponieważ blaty kamienne wykonane z granitu charakteryzują się także dużą wytrzymałością na wysokie temperatury.

Ciekawą alternatywą dla blatów granitowych są z kolei produkty stworzone z konglomeratu kwarcowego. Do jego produkcji używa się co prawda naturalnego kamienia, jednak jest on mielony mechanicznie i przetwarzany na tworzywo w sztuczny sposób. Blaty kamienne z konglomeratu są wyraźnie lżejsze niż granitowe i kumulują więcej ciepła, a przy tym są równie wytrzymałe.

Jeżeli jest się natomiast zwolennikiem niezwykłej i bogatej kolorystyki, warto rozważyć kamienne blaty z kwarcu, które są również wyjątkowo odporne na ciężar. Ostateczna decyzja o rodzaju blatu powinna jednak zależeć głównie od upodobań stylowych, gdyż wszystkie wymienione surowce pozwolą cieszyć się solidnym wykonaniem przez lata.

Blaty z granitu i innych kamieni – możliwe wykończenia

Oprócz różnic wynikających z rodzaju użytego materiału, kuchenne blaty z kamienia można podzielić także ze względu na cztery różne sposoby wykończeń:

  1. Gładkie i błyszczące
  2. Gładkie i matowe
  3. Chropowate i błyszczące
  4. Chropowate i matowe

Każdy możliwy rodzaj wykończenia ma swój unikalny charakter i pasuje do różnych typów aranżacji. Dodatkowo, blaty kamienne mogą być również polerowane, co wyjątkowo pasuje do wnętrz o zarówno nowoczesnym, jak i bardziej tradycyjnym, klasycznym charakterze.

Blaty granitowe, z kwarcytu lub konglomeratu – jak o nie dbać?

Blaty z kamienia są stosunkowo łatwe w sprzątaniu i nie wymagają żadnych wyrafinowanych metod czyszczenia. Oto akcesoria, w które należy się zaopatrzyć, chcąc dokładnie umyć naturalny kamienny blat:

  • Miękka szmatka z dowolnego materiału
  • Gąbka nierysująca powierzchni
  • Detergent o niedużej mocy lub płyn do mycia kamieni
  • Wiaderko z wodą

Blat wystarczy delikatnie przetrzeć gąbką z detergentem (np. zwykłym płynem do naczyń), co jakiś czas mocząc ją w wodzie. Specjalistyczne środki do mycia kamieni powinno się stosować wyłącznie w przypadku dużych zabrudzeń, do których dochodzi niezwykle rzadko, jeśli chodzi o blaty z granitu, kwarcu, czy konglomeratu. Po skończonym czyszczeniu, całość należy przetrzeć do sucha za pomocą miękkiej szmatki lub ewentualnie grubej chusteczki.

Więcej informacji o produktach z kamienia znajdziesz na stronie zakładu kamieniarskiego.

Materiał zewnętrzny

Foto: pixabay, unsplash

https://www.mistrzu.com/aranzacja-salonu-inspiracje-w-wystroju-wnetrza/

https://www.mistrzu.com/jak-zadbac-o-nagrobki-z-kamienia-naturalnego/

https://www.mistrzu.com/jaki-kamien-wybrac-na-blat-kuchenny/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu