Z pizzą dookoła świata

Pizza to jeden z symboli włoskiej kuchni. Przez setki lat z lokalnego przysmaku urosła do miana światowego fenomenu. Nie jest to jednak jedyny kraj, który przyczynił się do wzrostu popularności pizzy. W innych zakątkach świata również można natknąć się na jej ślady.
Na początku byli… Grecy
I chociaż to włosi są powszechnie uważani za twórców pizzy, to wszystko wskazuje na to, że jedzono ją już w starożytnej Grecji. Oczywiście przysmak występował w znacznie uproszczonej formie niż ta, którą znamy dziś. Grecy raczyli się płaskimi chlebkami, które z wierzchu smarowali oliwą, czosnkiem oraz suszonymi ziołami. Naturalnie, ów wynalazek trafił później na półwysep apeniński, gdzie na dobre zajęli się nim mieszkańcy Italii.
Pizza dla włoskiej królowej
Kolejnym przełomem w historii pizzy było pojawienie się pomidorów na europejskich stołach. Dzięki temu w XVII wieku przysmak zaczęto serwować z sosem pomidorowym. Pizza w kształcie, jaki znamy dziś powstała jednak później, bo dopiero w 1898 roku. Kiedy włoska królowa Małgorzata Sabaudzka przybyła z wizytą do Neapolu, miejscowy kucharz Raffaele Esposito przygotował na jej cześć potrawę nawiązującą do narodowych barw Włoch. Na pizzy znanej dziś pod nazwą margherita, znalazły się więc bazylia, mozzarella oraz sos pomidorowy.
Z Włoch do Ameryki
Do Stanów Zjednoczonych pizza zawitała wraz z włoskimi imigrantami. To oni otwierali pierwsze pizzerie i zapoznali amerykanów z tym przysmakiem. Oczywiście tam pizza również ewoluowała. Tworzony na wzór neapolitańskiej receptury placek miał cienki i elastyczny spód oraz chrupiące brzegi, dzięki czemu szybko zyskał popularność jako idealne danie na wynos. Oczywiście w różnych zakątkach kraju danie przyrządzano na różne sposoby, a jedną z najpopularniejszych odmian stała się Chicago style pizza. Charakteryzuje się ona bardzo grubym ciastem, które wypełnia się dodatkowo serem, sosem pomidorowym oraz mięsem.
Do istotnego wydarzenia w historii pizzy doszło również w Kanadzie. To tam w 1962 roku włoski imigrant Sam Panopoulos eksperymentując z dodatkami, postanowił połączyć smak ananasa i szynki. W ten sposób powstała znana dziś na całym świecie pizza hawajska.
Pizza w wersji orientalnej
Mogłoby się wydawać, że pizza to potrawa rozpowszechniona przede wszystkim na zachodzie. Okazuje się jednak, że na różne wersje tej potrawy można natknąć się także w krajach azjatyckich. Japońskie okonomiyaki ma formę naleśnika, który dekoruje się np. owocami morza, rybami oraz warzywami. Z kolei w Chinach popularną potrawą jest cong you bing – naleśnik z ciasta chlebowego podawany z młodą cebulką.
A co z polską pizzą?
A czy możemy powiedzieć, że istnieje typowo polska pizza? Chyba na razie ciężko stwierdzić by coś takiego istniało. Warto jednak odwiedzić pizzerię Dominium w Lublinie, gdzie z wybranych składników można skomponować własną pizzę. Kto wie, może nowe połączenie smaków okaże się nie lada odkryciem, które dopisze Polskę do pizzowej mapy świata?