RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Gdzie szukać pracy w nauczaniu języków obcych?

  • Napisany przez:
Lektorzy języków obcych nie mają dzisiaj specjalnych problemów ze znalezieniem pracy. Czy jednak każde miejsce gwarantuje ten sam komfort i poziom satysfakcji z wykonywanej pracy?

Nauczanie języka w szkole publicznej

Nauka w szkole publicznej dla wielu nauczycieli języków obcych jest ogromnie frustrująca. I wbrew pozorom nie chodzi tutaj wyłącznie o zarobki, choć i one są oczywiście niższe od tego, co może ci zaproponować szkoła prywatna. Najistotniejszym problemem nadal są grupy na zajęciach języków obcych. Są one zdecydowanie zbyt duże, często sięgające 20 osób. Nie zawsze istnieje możliwość wydzielenia grup pod względem różnego poziomu zaawansowania językowego, co również utrudnia nauczanie. 45 minut na zajęcia z kilkunastoosobową grupą o różnych umiejętnościach i wiedzy to zdecydowanie zbyt mało.

Trudno także liczyć na to, że nauczyciel w takich warunkach nie tylko przeprowadzi angażujące wszystkich zajęcia, lecz także będzie w stanie uważnie śledzić postępy każdego ze swoich uczniów i dywersyfikować formy podawania wiedzy w zależności od ich potrzeb. Nauka języka obcego w wielu polskich szkołach nadal czeka na kluczowe i potrzebne zmiany. Niestety ich brak rodzi frustrację i zmusza nauczycieli oraz lektorów do poszukiwania innych miejsc, w których mogliby swoją pasję do nauczania realizować. Oczywiście są szkoły, które starają się tym wszystkim problemom przeciwdziałać i twórczo je rozwiązywać, wydaje się jednak, że nadal w dużej części szkół nauka języków obcych nie wygląda tak, jak można by sobie tego życzyć.

Praca dla lektora – gdzie jej szukać?

Jeśli nie szkoła publiczna, to co? Pracy dla lektorów nie brakuje nie tylko w publicznych placówkach oświatowych. Cały czas zapotrzebowanie na lektorów zgłaszają prywatne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Tutaj można liczyć nie tylko na inne warunki finansowe, ale i mniejsze grupy, lepiej wyposażone sale, racjonalne podziały grup pod względem wieku, umiejętności językowych i stopnia zaawansowania. Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem są zaś szkoły językowe: https://universe.earlystage.pl/praca/praca-u-nas

Tutaj grupy są umiejętnie kompletowane, uczniowie (dzieci imłodzież) są grupowani pod względem wieku i aktualnego poziomu zaawansowania językowego.

Czego możesz oczekiwać od szkoły językowej?

Szkoła językowa ma oczywiście w stosunku do swoich lektorów określone wymagania: odpowiedni poziom języka, doświadczenie, ciekawe podejście do nauczania, znajomość nowoczesnych metod i technik, które sprawdzają się w nauczaniu języka. Od dobrej szkoły językowej możesz oczekiwać wsparcia dydaktycznego, bogatej bazy wiedzy (taką znajdziesz na przykład tutaj: https://universe.earlystage.pl/). Ponadto, współpracując z doświadczonymi profesjonalistami, innymi lektorami, metodykami wspierającymi Twój rozwój, możesz nie tylko czerpać ogromną satysfakcję ze swojej pracy, ale i nieustannie się rozwijać pracując nad własnym sposobem nauczania, testując różne rozwiązania i wdrażając te, które uznasz za najbardziej skuteczne. W edukacji nie ma stagnacji, dlatego warto szukać miejsc pracy, które do niej nie dopuszczają.

Artykuł partnera

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu