RSS

Jak wybrać skuteczny antyperspirant? Praktyczny przewodnik dla każdego

Codzienna pielęgnacja ciała to nie tylko kwestia estetyki, ale także komfortu i zdrowia. Jednym z…

Zamień tradycyjne biuro na wirtualne – kompletny przewodnik

W dobie pracy zdalnej oraz rosnącej mobilności przedsiębiorców, coraz więcej firm decyduje się na porzucenie…

Księgowość dla e-commerce – jak wybrać najlepsze biuro…

Prowadzenie biznesu online wiąże się z wieloma wyzwaniami – logistyka, marketing, obsługa klienta… i oczywiście…

Księgowość online w 2025 – czy to bezpieczne…

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na księgowość online, co pozwala zaoszczędzić im czas i ograniczyć…

«
»

Chwilowe zachwianie rynku mieszkaniowego?

  • Napisany przez:

Na koniec czerwca 2016 roku program Mieszkanie dla Młodych wykorzystał już prawie wszystkie dostępne środki na rok 2017, a od 5 lipca BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków o dopłaty na przyszły rok. Możliwe będzie kupowanie mieszkań z dopłatą na rok 2018 tylko z dostępnej puli, która praktycznie już na chwilę obecną jest na wyczerpaniu.

Czy można jeszcze liczyć na pomoc w formie dopłaty na nowe mieszkanie, czyli co z tym MdM?

Według najnowszych wiadomości nastąpił koniec przyjmowania wniosków przez Bank Gospodarstwa Krajowego odnośnie programu „Mieszkanie dla Młodych” na rok 2017. Stało się tak na skutek wyczerpania 50 proc. kwoty limitu środków, które zostały przeznaczone na realizację owego programu, więc instytucja ta wstrzymała przyjmowanie wniosków nabywców. Odblokowanie pozostałych środków jest przewidziane dopiero na 1 stycznia 2017 roku.

Skąd taka nagła popularność MdM?

We wrześniu 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o MdM, czyli programu Mieszkanie dla Młodych, który umożliwiał zakup mieszkania na rynku wtórnym, otrzymanie dopłaty dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci, a także przyczynił się do zniesienia limitu wiekowego w rodzinach wielodzietnych oraz złagodzenia warunków odnośnie otrzymania kredytu. W momencie, gdy PiS ogłosił zakończenie programu i wyznaczył jego termin na 30 września 2018, program MdM stał się jeszcze bardziej pożądaną możliwością otrzymania wsparcia, które ma stać się zgodnie z zapisami ustawowymi całkowicie niedostępne po wyczerpaniu całej puli. Na domiar złego szacuje się, że dostępna na 2018 rok pula zostanie wyczerpana znacznie szybciej, niż to było wcześniej przewidziane. Wiąże się to ze wzrostem popularności dopłat, więc już przed końcem 2017 roku może dojść do wyczerpania wszystkich środków.

Czy to definitywny koniec?

Jest na szczęście i dobra wiadomość, ponieważ w miejsce MdM zaproponowano Narodowy Program Mieszkaniowy, który miałby się składać z trzech filarów. Chodzi tutaj o budowę tanich mieszkań na wynajem, wsparcie budownictwa społecznego oraz indywidualnych kont oszczędnościowych. Cena takiego mieszkania będzie uzależniona od lokalizacji, ale czynsz miałby nie przekraczać 20 złotych na 1 m kw. Osoby zainteresowane miałyby również możliwość wynajmu mieszkania z dojściem do własności, co wiązałoby się z 20 proc. dopłatą. Budowa przewidziana jest na gruntach wnoszonych do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego przez prywatnych inwestorów lub spółki Skarbu Pastwa. Dzięki temu można liczyć na mniejsze koszty.

Artykuł: Mistrzu

foto: mieszkaniedlamlodych

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu