RSS

Nowoczesne technologie spawania - czy warto zainwestować w…

Nowoczesne technologie spawania, takie jak spawarki laserowe, stają się coraz popularniejsze w przemyśle. Dzięki ich…

Chłodnictwo Przemysłowe: Nowoczesne Rozwiązania

Chłodnictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w różnych sektorach gospodarki, wpływając na komfort pracy, bezpieczeństwo i…

Olejki eteryczne i zapachowe do kąpieli i aromaterapii

Aromaterapia to dziedzina, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne pochodzące z roślin do poprawy zdrowia fizycznego…

Atrakcje w Sosnówce k. Jeleniej Góry - dlaczego…

Przygotowanie eventu firmowego to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli zależy Ci na tym, aby pracownicy…

«
»

Czym się kierować przy wyborze hostingu?

  • Napisany przez:

Wybór odpowiedniego hostingu to rzecz absolutnie kluczowa, jeśli zależy nam na szybkim wczytywaniu się naszej strony, sprawnym korzystaniu z zasobów online, a także rozwoju SEO. Nasza decyzja będzie miała bowiem bezpośredni wpływ na kształtowanie się dalszych działań biznesowych i optymalizacyjnych. Niestety, podczas wyboru hostingu wiele osób idzie na łatwiznę, wybierając ofertę bez uprzedniego wykonania właściwego researchu. Nie jest to jednak dobra taktyka, bo trafić na sprawdzony i porządny hosting na rynku wcale jest łatwo. Na szczęście istnieje kilka skutecznych wskazówek, którymi należy się kierować przy wyborze tej usługi. Zapraszamy do lektury!

Czym jest hosting?

Zacznijmy od początku, czyli wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest hosting. W dużym skrócie, to usługa, która służy do udostępniania miejsca na serwerze podłączonym do Internetu. Wykorzystuje się ją do przechowywania informacji zawartych na naszej stronie www. Usługa ta jest niezbędna, jeśli chcemy dzielić się treściami zamieszczonymi na naszej stronie z innymi odbiorcami. W rezultacie, dzięki hostingowi możemy sprawnie prowadzić własną witryną internetową, choć – trzeba tu zaznaczyć – nie każdy hosting zagwarantuje nam odpowiednią szybkość i przejrzystość korzystania ze strony. Wśród najczęściej wybieranych usług tego rodzaju jest darmowy hosting, który charakteryzuje się ogromnymi możliwościami zarówno, jeśli mówimy o przedsiębiorcach, jak i osobach rozwijających portale i blogi na własny użytek.

Należy pamiętać, aby przed wyborem hostingu strony www, wykonać gruntowny research. Rodzajów hostingów jest kilka, choć ostateczna decyzja zależy w znacznej mierze wyłącznie od naszych potrzeb i preferencji. Wśród rodzajów hostingów stron internetowych wyróżniamy:

  • Hosting www – usługa wprost idealna dla osób, które rozwijają działalność biznesową w oparciu o blog lub sklep internetowy. Można tutaj podpiąć swoją własną domenę, serwer FTP, pocztę, a także bazę danych tzw. MySQL. Oczywiście, na rynku znajdziemy zarówno płatne, jak i darmowe opcje. Jeśli chcemy zdecydować się na darmowy hosting, to doskonałą propozycją będzie Zyro – miejsce, w którym nie tylko stworzymy własną stronę internetową, sklep online lub bloga, ale także otrzymamy bezpłatny hosting. Dzięki temu zaoszczędzimy czas oraz pieniądze, a także zyskamy usługę, na której rzeczywiście można polegać. Bezpłatny hosting od Zyro to gwarancja skalowalnej i przejrzystej infrastruktury online, a także bezpieczeństwa, superszybkości i automatycznej konfiguracji. Całość przełoży się na znacznie wyższy wskaźnik konwersji oraz sprzedaży.
  • Hosting SSD – odmiana hostingu, która charakteryzuje się ogromną szybkością w oparciu o tzw. technologię półprzewodnikową.
  • Serwery dedykowane – to z kolei propozycja dla osób, które posiadają strony o milionowych miesięcznych odsłonach. Charakteryzuje się ona stabilnością i zaawansowanymi funkcjami.
  • Serwery VPS – kolejna z odmian hostingu, która wykorzystuje technologię SSD. Tutaj liczy się przestrzeń i płynność działania bez względu na generowane obciążenie.

Szukam hostingu – na co powinienem zwrócić uwagę?

Nie da się ukryć, że odpowiednio dobrany hosting to podstawa optymalizacji działań biznesowych, a także tworzenia skutecznej strategii marketingowej online. W dobie współczesnej cyfryzacji ciężko bowiem rozwijać markę bez wykorzystywania świata Internetu i mediów społecznościowych. Własna strona jest nie tylko naszą wizytówką, ale także miejscem, które zrzesza i łączy odbiorców lub pomaga im w dokonywaniu transakcji. Wszystko musi działać płynnie i sprawnie zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. Kluczowe jest też bezpieczeństwo – dane użytkowników, a także wrażliwe dane firmowe powinny być właściwie strzeżone. Hosting jest więc fundamentem w sprawnym kreowaniu działań digitalowych.

Dobra jakość hostingu to podstawa, ale i pojęcie, które dla wielu osób może być zbyt ogólne. Dlatego też warto wypunktować sobie rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę, podczas wyboru takiej usługi. Kluczowe tutaj będą:

  • odpowiedni poziom bezpieczeństwa w oparciu o tworzenie kopii zapasowych oraz ochronę przed atakami hakerskimi,
  • jakość obsługi klienta po stronie usługodawcy,
  • wysoka jakość serwerowni,
  • cena adekwatna do oferowanych usług,
  • czytelność i przejrzystość interfejsu.

To jednak tylko hasłowe wskazówki. Bardzo ważnym jest, aby podczas wyboru hostingu zwrócić uwagi na zasoby serwera, a także możliwości transferowe. Chodzi tutaj o przede wszystkim o to, jaką powierzchnię udostępnia nam usługodawca i jaki jest czas wykorzystywania poszczególnych funkcji. Suma procesów będzie się bowiem składać na przyciągnięcie odbiorcy lub klienta, a to z kolei przełoży się na większe zainteresowanie i wyższą pozycję w rankingach Google’a. W przypadku transferu mówimy zaś dosłownie o ilości tzw. gigabajtów, które determinują, jakich funkcji możemy użyć, a także jakich rozmiarów stronę możemy wybudować.

 

Ceny – nie zawsze drogo, znaczy dobrze

Oprócz darmowych hostingów, na rynku znajdziecie też mnóstwo płatnych ofert. Ceny wahają się od kilkunastu złotych do nawet kilku tysięcy za miesiąc. Wszystko zależy od wykorzystywanych przez usługodawcę technologii oraz możliwości, jakie oferuje hosting. Klasyczny przedział cenowy to mniej więcej kilkaset złotych za miesiąc. Warto jednak zwrócić uwagę, że darmowy hosting sprawdzi się w zdecydowanej większości przypadków – w tym także w działaniach biznesowych i marketingowych.

Dobrze jest też podczas wyboru hostingu kierować się potrzebami swoich odbiorców. Właściwa analiza i strategia to konieczność, jeśli zależy nam na szybkich efektach naszych działań. Co więcej, warto również porównywać oferty usługodawców, kierując się poszczególnymi kryteriami. Ostateczny wybór powinien odzwierciedlać naszą wizję i potrzeby.

Lepszy hosting dedykowany czy współdzielony?

Przed nami kolejne dwa zagadnienia, które dla wielu osób poszukujących hostingu są dość nieoczywiste. Jak już wiemy hosting jest swoistą dzierżawą zasobów wirtualnej przestrzeni, które funkcjonują na specjalnym serwerze podpiętym do sieci. Strona www nie może więc istnieć bez hostingu. Szybko jednak pojawia się zasadnicze pytanie, który hosting lepiej wybrać? Dedykowany? A może współdzielony?

Hosting dedykowany to przede wszystkim ogromna funkcjonalność. Poleca się go zwłaszcza portalom, które generują milionowe zasięgi i muszą udźwignąć duży ruch odbiorców. Z kolei hosting współdzielony nie posiada aż tylu funkcji, ani mocy przerobowych – stąd też poleca się głównie osobom, które dopiero startują ze swoją działalnością w internecie.

Co jeszcze jest ważne?

Podczas wyboru hostingu liczy się przede wszystkim pojemność serwera. To właśnie od tego zależeć będzie to, czy starczy nam miejsca na użytkowanie poczty elektronicznej oraz bazy danych. Portal z dużą liczbą zdjęć, filmów lub galerii będzie wymagać zdecydowanie większej przestrzenii serwerowej. Dlatego też, jeśli wiemy, że nasza działalność będzie wymagała implementowania ciężkich plików na stronie www – koniecznie zadbajmy o jak największą pojemność serwera!

Kolejną istotną rzeczą jest to, jaką liczbę domen możemy przypiąć do naszego hostingu. W przypadku, w którym będziemy tworzyć kilka stron internetowych, będziemy potrzebowali większej ilości domen. Z tego powodu powinniśmy już zawczasu tj. przy wyborze hostingu sprawdzić, czy usługodawca rzeczywiście gwarantuje takie funkcje.

Nie możemy także zapominać o tym, jak ważna jest odpowiednia ilość transferu. Chodzi o to, jaką ilość danych będziemy w stanie przesłać na naszą stronę internetową, ale i nie tylko. W skład transferu wchodzi także każdorazowe otwieranie witryny, wiadomości mailowe, pobieranie plików itd. W skrócie: im więcej użytkowników odwiedzi naszą stronę, tym większego transferu będziemy potrzebować. Jeśli więc wybrana przez nas usługa posiada konkretny limit danych, musimy mieć na uwadze, że z czasem będziemy musieli ją zmienić.

Jeśli nie jesteśmy pewni tego, jaki hosting chcielibyśmy wybrać, to dobrym rozwiązaniem może być wykonanie tzw. darmowego testu hostingu. Niektórzy usługodawcy oferują bowiem bezpłatny test swoich usług. W ten sposób, możemy szybko i skutecznie przekonać się, czy rzeczywiście dany hosting nam odpowiada i czy spełnia nasze oczekiwania. Dzięki temu łatwiej będzie nam podjąć ostateczną decyzję zakupową.

Warto pamiętać, że w przypadku hostingu kluczowa jest szybkość wczytywania się strony. Mówimy tutaj zatem o przepustowości łącza internetowego, która przekłada się na to, w jakim czasie przesyłane są dane. Im większa przepustowość, tym lepsze wyniki i gwarancja, że strona będzie działać poprawnie. Hosting powinien również odpowiednio zabezpieczać nasze dane, dobrze więc zwrócić uwagę, czy dany usługodawca tworzy kopie zapasowe. Zdarzają się bowiem awarie serwera czy strony, a backup danych pozwala szybko przywrócić to, co zostało usunięte.

Usługodawca, który oferuje hosting powinien także zapewnić nam bezpieczeństwo w zakresie ochrony przed atakami hakerskimi lub wyciekiem wrażliwych danych. Dlatego właśnie tak ważne jest tworzenie kopii zapasowych, szyfrowanie połączeń czy bezpośrednia ochrona przed atakami typu DDoS. Oprócz tego powinniśmy mieć dostęp do systemu monitorującego funkcjonowanie serwerów, dzięki temu da się przewidzieć wystąpienie awarii i szybko na nią zareagować.

Ogromnie istotne jest z naszej perspektywy także wsparcie techniczne. Usługodawca powinien gwarantować nam pomoc we wszystkich działaniach zawartych w ofercie, a także w sytuacjach kryzysowych. Większość dostawców robi to bezpłatnie przez całą dobę zarówno telefonicznie, jak i mailowo. Warto jednak przed wyborem hostingu zwrócić na to uwagę, żeby mieć pewność, że nie zostaniemy ze swoimi problemami lub wątpliwościami na lodzie.

Materiał zewnętrzny

fot. Pixabay

https://www.mistrzu.com/oferty-firm-w-internecie/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu