RSS

Jak wybrać najlepszego dostawcę rozwiązań dla sieci trakcyjnych?

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że praktycznie nikt z nas na co dzień nie docenia istnienia…

Jak rozliczyć PIT-36 za 2022 rok?

Rozliczenie PIT-36 2022 warto zrobić za pomocą specjalnego programu do rozliczania PIT. Dzięki temu unikniemy…

Fachowe doradztwo energetyczne dla twojej firmy

Zmiana polityki energetycznej w firmie może przyczynić się do uzyskania sporych oszczędności w skali roku.…

Do jakich krajów wymagana jest Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę i będziesz poruszał się własnym samochodem? W niektórych krajach wystarczy, że…

«
»

Jak unikać żylaków w pracy siedzącej i stojącej?

Żylaki pojawiają się na nogach i stopach. Dzieje się tak, gdy zastawki w żyłach nie działają prawidłowo, więc krew nie przepływa efektywnie. Jeśli pacjent nie ma żadnych objawów lub dyskomfortu i nie jest zaniepokojony widokiem żylaków , leczenie może nie być konieczne . Jednakże, jeśli występują objawy, leczenie może być wymagane w celu zmniejszenia bólu lub dyskomfortu, adres powikłań, takich jak owrzodzenia nóg, przebarwienia skóry lub obrzęk.

Wiele osób może chcieć pozbyć się żylaków nie tylko ze względów zdrowotnych, ale również estetycznych.

Żylaki – jak zapobiegać?

Długotrwałe stanie lub siedzenie w jednej pozycji utrudnia przepływ krwi w żyłach nóg. Powoduje to wzrost ciśnienia w żyłach, co w konsekwencji prowadzi do gromadzenia się krwi wokół kostek. Stopy i łydki mogą stać się opuchnięte i obolałe.

Poruszanie się zmniejszy ciśnienie żylne i poprawi krążenie krwi. Jeśli siedzisz przy biurku, wykonuj drobne ćwiczenia, takie jak:

  • poruszanie stopami
  • rozciąganie kostek
  • zginanie kolan w sposób „marszowy”.

Staraj się podnosić nogi co najmniej trzy razy dziennie na 15 minut. Uniesienie nóg powyżej serca przerywa krąg grawitacyjny. To powoduje lepsze krążenie krwi i mniejszy obrzęk kostek.

Produkty uciskowe

Skarpety i pończochy uciskowe mogą pomóc w utrzymaniu zastawek żylnych we właściwej pozycji. Ułatwia to żyłom prawidłowe funkcjonowanie i zmniejsza gromadzenie się krwi, obrzęk i ból.

Po noszeniu produktów uciskowych w ciągu dnia możesz odczuwać mniej nocnych skurczów. Istnieją różne rodzaje poziomów kompresji, w zależności od stopnia uszkodzenia żył. Dobrze jest porozmawiać z lekarzem przy wyborze jednej z czterech opcji ucisku: łagodnego, umiarkowanego, mocnego lub bardzo mocnego. Jeśli zmagasz się z problemem żylaków, warto wyposażyć się w podkolanówki przeciwżylakowe i pończochy przeciwżylakowe.

Zdrowy styl życia

Spacery, jazda na rowerze i pływanie to doskonałe sposoby na poprawę krążenia, zwłaszcza w nogach. Nie musisz zapisywać się na siłownię i podnosić ciężarów, aby zapobiec powstawaniu żylaków. Na przykład, 20 minut spaceru dwa razy w tygodniu sprawi, że poprawi się siła Twoich nóg i zmniejszy szanse na rozwój żylaków.
Jeśli naprawdę poważnie myślisz o zapobieganiu żylakom, wprowadź pewne zmiany w swojej diecie. Nic szalonego – wystarczy dokonać kilku zmian, takich jak zmniejszenie spożycia soli i dodanie żywności o wysokiej zawartości błonnika. Przełącz się z białego pieczywa i makaronów do produktów pełnoziarnistych. Błonnik zmniejszy częstość występowania zaparć, które przyczyniają się do rozwoju żylaków, a ponadto mniej soli pomoże z obrzękiem.

Jeśli siedzisz przy biurku przez cały dzień w pracy, wstawaj i ruszaj się regularnie. Jeśli stoisz podczas pracy, przenieś ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Zbyt długie siedzenie lub stanie w jednej pozycji może powodować gromadzenie się krwi w nogach. Regularnie zginaj i zginaj nogi, aby utrzymać krążenie krwi. Unikaj krzyżowania nóg, zwłaszcza przez dłuższy czas. Wiele osób uważa, że jest to czynnik ryzyka dla rozwoju żylaków.

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu