Intrastat – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat
Jak wiedzą doskonale wszyscy przedsiębiorcy, przewóz towarów pomiędzy poszczególnymi krajami europejskiego obszaru celnego związany jest zawsze z koniecznością załatwienia spraw formalnych. Oczywiście zgodnie z unijnymi założeniami wszystkie procesy tego rodzaju są uproszczone, jednak ciągle zmieniające się realia sprawiają, że właściciele firm muszą trzymać rękę na pulsie. Jednym z elementów systemu, o którym każdy musi wiedzieć, jest Intrastat. Co to jest i do czego służy?
Czym jest Intrastat?
Intrastat jest ogólnoeuropejskim systemem statystycznym, którego głównym zadaniem jest kontrola przepływu towarów w ramach Unii, zbieranie informacji i nim i dostarczanie tych informacji do odpowiedzialnych za nie instytucji. Z punktu widzenia przedsiębiorcy system związany jest z przede wszystkim obowiązkiem udzielania informacji w przypadku eksportu i importu towarów przekraczających wyznaczone progi statystyczne.
Służą do tego odpowiednie formularze – Intrastat Wywóz i Intrastat Przywóz. Zawiera się w nich informacje o wwozie wszelkich towarów na teren naszego kraju i o ich wywozie (w ramach UE).
Jak wypełnić deklarację Intrastat?
Pierwszym punktem w deklaracji Intrastat jest okres sprawozdawczy. Oznacza on miesiąc, w którym towary faktycznie pojawiły się w granicach Polski, albo ją opuściły. W formularzu ująć należy go zawsze w postaci dwóch cyfr arabskich (01, 02, 03 itd.). W polu, w którym znajduje się numer zgłoszenia, zawsze należy wpisać cyfrę 1, chyba że jest to korekta pierwszej deklaracji – wtedy 2. W polu rodzaju deklaracji należy zaznaczyć, czy jest to pierwszy dokument, czy też jego korekta. Kod izby celnej, do której składana jest deklaracja, przypisany jest do każdego urzędu i tam należy zdobyć o nim informacje. Należy pamiętać, że w polu z danymi nadawcy/odbiorcy należy wpisać również numer regon firmy. Jeżeli natomiast deklarację wypełnia za nas agencja celna (w polu „przedstawiciel”), to jej numer nie będzie konieczny. W polu „opis towaru” wpisujemy jego nazwę zwyczajową, jednak musi ona pozwalać na odpowiednie jego sklasyfikowanie według kodu CN. Czasem nazwa taka będzie musiała być uzupełniona o dodatkowy opis. Oprócz tego w jednym z późniejszych pól konieczne będzie wpisanie kodu rodzaju towaru według systemu CN. Sprawiającym trudność punktem deklaracji może być również „ilość w uzupełniającej jednostce miary”. Podaje się tu zaokrągloną do liczby całkowitej ilość jednostek towaru, według zasad zdefiniowanych w systemie CN dla różnych rodzajów dóbr.
Składanie deklaracji Intrastat
Poprawne wypełnienie deklaracji Intrastat to oczywiście nie wszystko. Należy jeszcze wiedzieć, kiedy i w jaki sposób należy ją złożyć. Przede wszystkim istotny jest termin. Deklaracja musi zostać złożona w terminie nie przekraczającym dziesiątego dnia następnego okresu rozliczeniowego, czyli następnego miesiąca. Jeżeli w danym okresie podatkowym przedsiębiorca wysłał, lub przyjął więcej transportów towarów, deklaracje należy złożyć zbiorczo. Deklarację można złożyć osobiście – wtedy wypełnione ręcznie druki należy przekazać odpowiedniej izbie celnej. Może ona być też uzupełniona i przekazana zdalnie, dzięki funkcjonującemu już systemowi PUESC. Warto jednak pamiętać, że niepoprawne wypełnienie formularza będzie wiązało się z koniecznością złożenia korekty. Z kolei niezłożenie deklaracji na czas, może oznaczać duże kary finansowe dla firmy. Dlatego też najrozsądniejsze wydaje się w tym przypadku skorzystanie z usług agencji celnej.
Artykuł partnera