Oszczędzić na OC? Czemu nie!

Jeśli zastanawiasz się, jaki jest sens płacenia wysokich kwot za rzeczy, które w dokładnie tej samej formie możesz otrzymać taniej, podpowiadamy, że… żaden. Przepłacanie za obowiązkową polisę komunikacyjną nie ma żadnych korzyści. Tanie OC jest na wyciągnięcie ręki – trzeba tylko wiedzieć, jak z niego skorzystać. Dowiedz się, o czego zależy jego cena!
Stan samochodu a cena OC
Od dawna zastanawiasz się nad wymianą starego auta – zebrałeś nawet na ten cel budżet – ale ciągle brak Ci czasu na szukanie i motywacji? Być może przekona Cię fakt, że jeżdżąc kilkunastoletnim samochodem po przejściach, rokrocznie… przepłacasz na ubezpieczeniu OC!
Jeden z czynników wpływających na wysokość składki OC to stan samochodu. Jeśli Twój pojazd jest stary, a także należy do grupy podwyższonego ryzyka – musisz wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe dysponują statystykami wypadków i wiedzą, które samochody wdają się w kolizje i wypadki częściej niż inne – ubezpieczyciel nie przyzna Ci zniżek. Wręcz przeciwnie, za OC zapłacisz więcej niż znajomi.
Na tanie OC nie możesz liczyć także w przypadku zakupu samochodu z dużym silnikiem bądź powiększenia silnika w obecnie posiadanym pojeździe. Sprawdź, z czego to wynika, czytając artykuł: Ceny OC a pojemność silnika – zobacz, jak zaoszczędzić.
Tanie OC a wybory życiowe
Brzmi enigmatycznie? Prawdą jest, że na cenę OC wpływają również Twoje codzienne oraz życiowe wybory. Jeśli zamarzyło Ci się zamieszkanie w podmiejskich rejonach i kontemplowanie dźwięków natury, ubezpieczyciel może zaproponować Ci tanie OC, a na pewno tańsze niż Twoim znajomym zamieszkującym centrum wielkiego miasta. Wyjaśnienie jest łatwe – w mieście znajduje się więcej pojazdów, więc jesteś bardziej narażony na wdanie się w kolizję.
A może jesteś po ślubie i masz dzieci? To także czynnik sprzyjający uzyskaniu taniego OC. Jako małżonek i rodzic jesteś traktowany jako osoba rozważniejsza i poruszająca się po drogach wolniej, ostrożniej. Ubezpieczyciel może założyć, że w aucie będziesz woził swoje dzieci, a zatem zachowasz większą czujność, by nic im się nie stało.
Tanie OC – kiedy możesz je uzyskać?
Na cenę ubezpieczenia OC korzystnie wpływają także:
– dorosły wiek, ponieważ przestajesz być traktowany jako kierowca brawurowy,
– długa historia jazdy, ponieważ nie jesteś już na drodze nowicjuszem i w razie zagrożenia będziesz lepiej wiedział, jak wybrnąć bez szwanku,
– bezkolizyjna historia jazdy, ponieważ dla ubezpieczyciela jesteś osobą, która jeździ odpowiedzialnie i nie doprowadzi do szkody na drodze,
– liczba współwłaścicieli auta, ponieważ jeśli jest ich kilku, z auta korzysta nie tylko osoba o małym doświadczeniu, ale również odpowiedzialny ojciec i matka o bezkolizyjnej historii jazdy. Wówczas cena OC wyliczana jest z danych całej trójki.
Wiesz już, co wpływa na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego i kiedy możesz liczyć na tanie OC. Podejmuj decyzje rozważnie, jeźdź ostrożnie i postępuj odpowiedzialnie. Pamiętaj też, by przed zakupem polisy skorzystać z internetowej porównywarki ubezpieczeń – w jednym miejscu wyświetlą Ci się różnorodne oferty, które porównasz m.in. pod kątem ceny.
Artykuł partnera.