RSS

Nowoczesne technologie spawania - czy warto zainwestować w…

Nowoczesne technologie spawania, takie jak spawarki laserowe, stają się coraz popularniejsze w przemyśle. Dzięki ich…

Chłodnictwo Przemysłowe: Nowoczesne Rozwiązania

Chłodnictwo przemysłowe odgrywa kluczową rolę w różnych sektorach gospodarki, wpływając na komfort pracy, bezpieczeństwo i…

Olejki eteryczne i zapachowe do kąpieli i aromaterapii

Aromaterapia to dziedzina, która wykorzystuje naturalne olejki eteryczne pochodzące z roślin do poprawy zdrowia fizycznego…

Atrakcje w Sosnówce k. Jeleniej Góry - dlaczego…

Przygotowanie eventu firmowego to nie lada wyzwanie. Szczególnie, jeśli zależy Ci na tym, aby pracownicy…

«
»

Księgowość dla hotelu – co warto wiedzieć przed otwarciem?

  • Napisany przez:

Prowadzenie własnego pensjonatu czy hotelu jest modelem działalności gospodarczej, która musi zostać zarejestrowana i spełniać określone warunki. Jak wybrać księgowość dla hotelu, formę prawną, czy formę opodatkowania? Jak uzyskać wpis do ewidencji obiektów hotelarskich? Otwierając własny pensjonat lub hotel warto wiedzieć o kliku kwestiach. Oto najważniejsze z nich!

O czym należy wiedzieć i o czym pamiętać otwierając hotel lub pensjonat?

Przedsiębiorca chcący prowadzić własny hotel lub pensjonat musi zdecydować czy chce aby działalność ta była sezonowa czy całoroczna. Poza tym obiekt musi spełniać odpowiednie warunki sanitarne, budowlane oraz przeciwpożarowe. Każdy obiekt hotelarski jest również zakwalifikowany do określonej kategorii. I tak na przykład hotel musi posiadać przynajmniej 10 pokoi  jedno- lub dwuosobowych a na jego terenie są świadczone usługi związane z pobytem klientów. Z kolei pensjonat musi posiadać minimum 7 pokoi i zapewniać całodzienne wyżywienie.

Ponadto przedsiębiorca w celu uzyskania wpisu do ewidencji obiektów hotelarskich musi zgłosić swój obiekt do odpłatnej oceny:

  • dla hoteli i moteli oznaczonych  czterema i pięcioma gwiazdkami to koszt 1500 zł;
  • dla hoteli i moteli oznaczonych trzema gwiazdkami to koszt 1000 zł;
  • dla hoteli i moteli z jedną i dwiema gwiazdkami, a także pensjonatów powyżej 20 pokoi to koszt 600 zł;
  • dla pensjonatów do 20 pokoi to koszt 400 zł.

Prowadzenie hotelu lub pensjonatu może przyjmować w zasadzie dowolną formę działalności gospodarczej (poza spółką partnerską zarezerwowaną dla wolnych zawodów). Jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółkę cywilną przedsiębiorca musi zarejestrować w CEIDG, zaś spółkę jawną, spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o), spółkę akcyjną – w KRS.

Jaką wybrać formę opodatkowania?

Każdy przedsiębiorca ma obowiązek rozliczać się z prowadzonej działalności gospodarczej. Księgowość dla hotelu czy pensjonatu może być prowadzona według następujących form opodatkowania:

  • zasad ogólnych (skali podatkowej) – na podstawie progów podatkowych, korzystnych dla właścicieli hoteli o dochodzie nie większym niż 85 528 zł rocznie z 17% stawką podatku (po jej przekroczeniu stawka podatku wynosi 32%) i obligują do korzystania z dodatkowych przywilejów – np. kwoty wolnej od podatku, ulg podatkowych, wspólne rozliczanie z małżonkiem;
  • podatku liniowego – niezależnego od dochodów z podatkiem na stałym poziomie 19%, bez możliwości korzystania z przywilejów opodatkowania na zasadach ogólnych;
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – podatek jest rozliczany od przychodów nieuwzględniających kosztów, a stawka ryczałtu dla hoteli wynosi 17%, w tym przypadku również nie ma możliwości korzystania z dodatkowych przywilejów;
  • karty podatkowej – zwalniającej z obowiązku prowadzenia ksiąg i wyliczania zaliczek na podatek dochodowy, co jest korzystne dla niewielkich hoteli.

Poza tym właściciel hotelu czy pensjonatu może skorzystać z prawa z podmiotowego zwolnienia VAT, ale w przypadku obrotów do 200 tys. zł. Po ich przekroczeniu będzie musiał płacić VAT liczony według stawki 8%.

Biuro rachunkowe dla hotelu

Szukając biura rachunkowego dla hotelu, warto skorzystać z księgowości, która ma w tym zakresie doświadczenie i odpowienie przygotowanie merytoryczne. Działając w aglomeracji warszawskiej sprawdź ofertę inkubatora Keep Going Group! Biuro rachunkowe Warszawa wesprze Cię we wszystkich formalnościach związanych z biznesem. Księgowość, RODO, wsparcie prawne a także marketingowe – to wszystko otrzymasz w jednym pakiecie!

Artykuł zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/projektowanie-obiektow-hotelowych-i-pensjonatow/

https://www.mistrzu.com/certyfikowane-biuro-rachunkowe-w-zgierzu/

https://www.mistrzu.com/zalozenia-polskiego-ladu-z-punktu-widzenia-przedsiebiorcow/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu