RSS

Rola windykacji w gospodarce

Windykacja odgrywa kluczową rolę w gospodarce, wpływając na jej stabilność i płynność finansową. Na co…

Roller Shop – Twój zaufany internetowy sklep z…

W dzisiejszych czasach aktywny styl życia zyskuje coraz większą popularność. Jednym z ulubionych sposobów na…

Optymalizacja podatkowa dla małych firm – jak legalnie…

Prowadzenie małej firmy wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym z nich są obciążenia podatkowe.…

Oczyszczanie wodorowe – skuteczna metoda pielęgnacji skóry

Oczyszczanie wodorowe to nowoczesna metoda pielęgnacji skóry, która zyskuje na popularności w salonach kosmetycznych. Dzięki…

«
»

Założenia Polskiego Ładu z punktu widzenia przedsiębiorców

  • Napisany przez:

Ekipa rządząca wprowadziła szereg zmian. Obecnie udało się jej uzyskać sejmową większość, jeśli chodzi o zmiany w systemie podatkowym. Tak zwany Polski Ład to program, który dotyka nie tylko osoby fizyczne, ale również przedsiębiorców. Czy zmiany te są korzystne? Czego od stycznia 2022 roku muszą spodziewać się osoby prowadzące działalność gospodarczą?

Jakie zmiany dotyczą składki zdrowotnej?

Dotychczasowe zasady naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców ulegają istotnej zmianie. Jak wskazują najnowsze informacje, składka będzie wynosiła 9 % od dochodu, w przypadku zasad ogólnych oraz 4,9 % w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Będzie też zależna od dochodów. Co to oznacza w praktyce? Im większy dochód będzie osiągał przedsiębiorca, tym z większą składką musi się liczyć. I tak na przykład w przypadku dochodu wynoszącego pięć tysięcy złotych składka zdrowotna będzie wynosić czterysta pięćdziesiąt złotych. Ci, którzy osiągają dochód w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, muszą na składkę zdrowotną wydać aż dziewięćset złotych. Zmiana ta budzi szczególne kontrowersje przede wszystkim dlatego, że wyższa składka nie oznacza większego zakresu usług medycznych czy łatwiejszego do nich dostępu. Przedsiębiorca odprowadzający składkę w wysokości tysiąca złotych będzie traktowany dokładnie tak samo, jak ten, którego składka jest minimalna. Co więcej, nie będzie już możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku, co oznacza kolejne obciążenia.

Jaka będzie kwota wolna od podatku?

Zmian nie będą dotyczyć tylko składki zdrowotnej i nie będą nastawione tylko na niekorzyść dla podatnika. Rządzący zdecydowali się na podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Obecnie będzie ona wynosić aż trzydzieści tysięcy złotych. Wprawdzie może ona nieco zmniejszyć straty, jakie trzeba ponieść w związku z brakiem możliwości odliczenia od podatku składki zdrowotnej, ale w przypadku tych przedsiębiorców, którzy stosują wynoszący dziewiętnaście procent podatek liniowy może to skutkować spadkiem rentowności.

Jak będą kształtowały się progi podatkowe?

Zdecydowano się również na zmianę progów podatkowych. Dotychczas pierwszy próg podatkowy wynosił osiemdziesiąt pięć tysięcy pięćset dwadzieścia osiem złotych. Powyżej tej kwoty należało zapłacić podatek w wysokości trzydziestu dwóch procent. Od stycznia 2022 kwota ta będzie wynosić sto dwadzieścia tysięcy złotych. Czym może skutkować takie posunięcie? Połączenie zwiększenia progu podatkowego z podniesieniem kwoty wolnej od podatku może skutkować tym, że wiele firm podejmie decyzję o rezygnacji z wynoszącego dziewiętnaście procent podatku liniowego.

Polski Ład to zapowiedź wielu istotnych zmian, które stały się obiektem wielu dyskusji i niestety również kontrowersji. Nie ominęły one przedsiębiorców, którzy głośno mówią, że wiele z nich jest naprawdę niekorzystnych i skutkować będzie tym, że niejedna firma zniknie z rynku. Prowadzenie firmy w takich okolicznościach staje się bowiem coraz trudniejsze, a jak wskazują sami zainteresowani – zamiast skupiać się na rozwoju, przypomina to nieustanną walkę.

Więcej informacji o zmianach, które wprowadził Polski Ład uzyskasz u ekspertów od księgowości z krakowskiego biura rachunnkowego RoscoTax.

Materiał zewnętrzny

https://www.mistrzu.com/kto-moze-starac-sie-o-dotacje-unijne/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu