Jak przygotować się do spawania? Potrzebne materiały spawalnicze
Zastanawiasz się, w co powinieneś się zaopatrzyć, jeśli planujesz spawanie? Ilość różnorodnych materiałów oraz akcesoriów przyprawia Cię o zawrót głowy? Jeśli tak, to zapraszamy do przeczytania tego tekstu. Postaramy się w nim przybliżyć najpopularniejsze produkty związane z branżą spawalniczą, na które możesz natrafić podczas zakupów lub podczas czytania o różnych metodach spawania.
Elektrody MMA
Zacznijmy od tego, jakie materiały spawalnicze potrzebne są podczas spawania przy użyciu elektrod do spawarki MMA. Jeżeli będziemy chcieli wykorzystać metodę spawania łukowego elektrodą otuloną, prawdopodobnie będziemy wykorzystywać transformatory spawalnicze, prostownikowe zasilacze spawalnicze, a także prądnice oraz przetwornice.
Elektrody otulone do spawania łukowego ręcznego składają się z otuliny i rdzenia. Rdzeń jest metaliczną częścią elektrody. Przyjmuje ona zazwyczaj postać drutu lub pręta. Jeżeli zaś chodzi o otulinę, to różni się ona zazwyczaj grubością. Możemy wybierać spośród elektrod cienko-, średnio- i grubootulonych.
Jakie funkcje spełnia otulina? Przede wszystkim regulacja składu chemicznego spoiny, osłona łuku przed działaniem czynników atmosferycznych i samej atmosfery, wytworzenie powłoki żużlowej oraz zadbanie o to, aby w obszarze spawania znajdowały się pierwiastki odtleniające, wiążące azot oraz rafinujące ciekły metal spoiny.
Z jakimi rodzajami elektrod możemy się spotkać? W przypadku podziałów dokonywanych ze względu na skład otulin, wyróżnia się elektrody:
- celulozowe,
- kwaśne,
- utleniające,
- zasadowe,
- rutylowe
Jeżeli zamierzamy spawać tą metodą, koniecznie będziemy musieli uwzględnić parametry, takie jak: średnica elektrody (oraz jej położenie względem złącza), prędkość spawania, napięcie oraz długość łuku, a także natężenie prądu.
Na co zwracać uwagę?
Oprócz metody MMA, do popularnych metod spawania należą również MIG-MAG (czyli spawanie w osłonie gazu) oraz TIG (czyli spawanie elektrodą nietopliwą). Na co zwracać uwagę podczas wybierania materiałów spawalniczych oraz metody, którą zamierzamy spawać?
Dla większości z nas cena ma stosunkowo duże znaczenie. W końcu nie lubimy przepłacać i chcemy mieć pewność, że wybrane przez nas urządzenia lub akcesoria okażą się dobrą inwestycją. Przeglądając rozmaite urządzenia, z pewnością rzuci nam się w oczy fakt, że rozpiętość cen sięga nawet kilku tysięcy złotych! Czy warto kupować najdroższe urządzenia i materiały spawalnicze? Niekonieczne, ale zanim podejmiemy decyzję o zakupie, zapoznajmy się z wadami i zaletami poszczególnych rodzajów spawarek.
Przykładowo, urządzenia transformatorowe są znacznie tańsze, niż inwertorowe. Zastanówmy się jednak, jak często (oraz jak intensywnie) zamierzamy korzystać ze spawarki. Urządzenia drugiego rodzaju – inwertorowe – są droższe, ale jednocześnie zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Dodatkowo, charakteryzują się zdecydowanie niższym poborem prądu, dzięki czemu są bardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Do zalet można zaliczyć również odporność na spadki napięcia, stabilność podczas pracy oraz posiadanie różnych funkcji wspomagających spawanie.
Artykuł powstał we współpracy z PGH – Południowa Grupa Handlowa
https://www.mistrzu.com/nowoczesne-technologie-spawania-czy-warto-zainwestowac-w-spawarki-laserowe/