RSS

Rola naturalnych emulgatorów w poprawie jakości produktów spożywczych

Świadomość zdrowego odżywiania rośnie, społeczeństwo zaczyna przyglądać się składnikom, które znajdują się w produktach spożywczych…

Stal Nierdzewna Vs Aluminium

Porównanie stali nierdzewnej z aluminium to temat często poruszany przy wyborze materiałów w projektowaniu produktów,…

Czym jest krykiet?

Krykiet jest jedną z najstarszych i najbardziej złożonych gier zespołowych, których korzenie sięgają Anglii w…

Prop trading kontra inwestycje długoterminowe: zalety i wady…

Prop trading to strategia, w ramach której firmy inwestycyjne (lub indywidualni traderzy zawodowi) wykorzystują własny…

«
»

Wymiana paska klinowego – czy zawsze da się ją przeprowadzić szybko i sprawnie?

  • Napisany przez:

Pasek klinowy to bardzo niewielka i z pozoru prosta część samochodu. Warto jednak pamiętać, że podczas pracy podlega on niemałym obciążeniom, a producenci zakładają dla niego konkretną żywotność. Po upływie wskazanego czasu należy taki pasek zdecydowanie wymienić na nowy. Wiele osób ma z tym problemy i woli udać się w tym celu do profesjonalnego serwisu motoryzacyjnego. Jak się jednak okazuje wymiana paska klinowego to najczęściej zadanie prostsze niż się wydaje. Najczęściej, ale nie zawsze.

Pasek klinowy – do czego jest potrzebny i jak działa?

Pasek klinowy stosowany w samochodach jest rodzajem pasa transmisyjnego, którego zadaniem jest połączenie silnika z docelowym urządzeniem, które jest w ten sposób napędzane. Przy użyciu paska klinowego mogą być napędzane bardzo róże urządzenia znajdujące się pod maską naszego samochodu. Przede wszystkim jest to odpowiedzialny za zapewnienie energii elektrycznej alternator, ale również pompa chłodziwa, pompa wspomagania kierownicy, czy sprężarka klimatyzacji. Jak więc widać pasek klinowy jest w naszym aucie jednym z elementów kluczowych, bez których daleko nie zajedziemy. Jak zbudowany jest pasek klinowy? Jak sama nazwa wskazuje ma on przekrój klina. Taka budowa ma bardzo dobre uzasadnienie – dzięki temu powierzchnia tarcia jest większa, a więc pasek jest bardziej niezawodny. Paski klinowe stosowane we współczesnych samochodach mają budowę kompozytową – zbudowane są z linek stalowych, lub syntetycznych, gumy, oraz wytrzymałej tkaniny.

Wymiana paska klinowego – jak się do tego zabrać?

Na początek warto sobie uświadomić jak bardzo istotna jest wymiana paska klinowego na czas. Każdy sklep oferujący części motoryzacyjne może dostarczyć nam taki pasek za bardzo niewielkie pieniądze, więc nie ma co wymianą zwlekać, bo w przeciwnym razie konsekwencje mogą być bardzo duże. Części samochodowe można znaleźć na stronie internetowej topczescizamienne.pl. Jak już wspomniano wcześniej, każdy pasek klinowy – tak samo jak praktycznie wszystkie inne auto części – ma swoją żywotność, która wyrażana jest w tysiącach przejechanych kilometrów. Jednak czasami pasek może zużywać się znacznie wcześniej niż przewidział producent. Najczęstszą przyczyną jest jego nieodpowiednie naciągnięcie, a konsekwencją może być zerwanie paska. W starszych modelach aut jego zerwanie nie stanowi większego problemu i bez łatwości można wykonać to samemu. Wystarczy proste podważenie paska płaskim śrubokrętem w czasie pracy silnika i umieszczenie na jego miejscu kolejnego. Całą operację można porównać do zakładania łańcucha rowerowego na właściwe miejsce.

Paski wieloklinowe – co muszę o nich wiedzieć?

Problem jest nieco większy w przypadku pasków wieloklinowych, stosowanych w nowszych modelach aut. Taki pasek jest znacznie dłuższy niż zwykły pasek klinowy, a cała przekładnia pasowa o wiele bardziej skomplikowana. Jako, że pasek taki napędza znacznie więcej niż tylko alternator, to jego zerwanie może być powodem poważnej awarii. Czasami kwota konieczna do naprawy może wynieść nawet kilka tysięcy. Dlatego w przypadku takich pasków dbałość o ich właściwy stan jest kwestią priorytetową. Wymiana paska wieloklinowego jest bardziej skomplikowaną czynnością i wymaga pomocy specjalisty w profesjonalnym warsztacie.

Artykuł Mistrzu

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu