Praca bez studiów – czy to możliwe? Jak ją znaleźć?
Praca bez studiów nie musi oznaczać niskich zarobków. Okazuje się, że wiele osób bez wykształcenia wyższego, w tym absolwenci zawodówek i szkół policealnych, może zarabiać znacznie powyżej średniej krajowej. Sprawdź, w jakich zawodach jest to możliwe, oraz dowiedz się, jak zdobyć niezbędne kwalifikacje.
Praca bez studiów – czy wykształcenie wyższe jest konieczne do znalezienia pewnej profesji?
Wiele młodych osób zastanawia się, czy znalezienie dobrej pracy bez studiów jest możliwe. Wbrew pozorom, dyplom licencjata lub magistra nie mają już tak ogromnego znaczenia, jak lata temu, i wcale nie gwarantują wysokich zarobków. Współcześnie pracodawcy zwracają uwagę przede wszystkim na umiejętności praktyczne, doświadczenie, kompetencje, a także cechy takie jak zdolność logicznego myślenia czy kreatywność. Poświęcenie pięciu lub sześciu lat na studiowanie kierunku, który nie jest przyszłościowy, może okazać się stratą czasu. Osoby z wykształceniem wyższym nadal stanowią niemałą grupę bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Tyczy się to w szczególności absolwentów kierunków filologicznych, humanistycznych i społecznych. Prognoza „Barometru zawodów” na rok 2021 dla Polski wskazuje także, że istnieje bardzo duża konkurencja wśród absolwentów ekonomii.
Na rynku pracy brakuje z kolei osób z umiejętnościami praktycznymi i doświadczeniem, na przykład fachowców z branży budowlanej, elektryków, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kucharzy, mechaników czy piekarzy. Deficyt odnotowuje się również wśród masażystów, a także opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Zdobycie kwalifikacji niezbędnych do pracy w tych zawodach zajmuje od 1,5 roku do 2 lat. Dyplom wydaje darmowa szkoła policealna. Lublin to miasto, w którym znajduje się wiele placówek tego typu, dlatego znalezienie odpowiedniej nie powinno stanowić problemu.
Dobrze płatna praca bez studiów – czy to możliwe?
W przypadku wielu profesji brak wykształcenia wyższego nie równa się niskim zarobkom. W grupie zawodów, w których studia nie są wymagane, znajdują się programiści, graficy komputerowi oraz testerzy oprogramowania. Niezbędną wiedzę oraz umiejętności do znalezienia pracy na tych stanowiskach można zdobyć np. na kursach. Co więcej, wielu specjalistów IT jest samoukami. Wynika z tego, że samodzielna praktyka również pozwala zdobyć bezcenne doświadczenie. Dobra praca bez studiów nie czeka tylko na pasjonatów IT. Zawody bez studiów, w których da się zarabiać powyżej średniej krajowej, to także doradca handlowy, spawacz, elektromonter, płytkarz, szef kuchni czy kierowca w transporcie międzynarodowym.
Dobra praca bez studiów po szkole policealnej
Na dobre zarobki mogą liczyć również absolwenci szkoły policealnej w Lublinie oraz innych dużych miastach. Placówka ta umożliwia zdobycie kwalifikacji zawodowych w profesjach takich jak masażysta, kosmetyczka czy opiekun medyczny. Szczególnie wysokie pensje otrzymują osoby, które po odebraniu dyplomu zdecydowały się na wyjazd za granicę. Średni personel medyczny, opiekunowie osób starszych oraz technicy usług kosmetycznych poszukiwani są w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Szwecji, Norwegii oraz Danii. W zależności od kraju, ich zarobki mogą wynosić kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Sumy te potrafią być imponujące. Warto również podkreślić, że nauka w szkole policealnej jest darmowa i trwa maksymalnie dwa lata. Wybór tej placówki może być zatem doskonałym pomysłem dla osób, które chcą zdobyć pewny i dobrze płatny zawód w krótkim czasie.
Materiał zewnętrzny
https://www.mistrzu.com/jaka-gitare-kupic-do-nauki/
https://www.mistrzu.com/elektryk-austria-atrakcyjna-praca-za-granica/