RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Przyłbica spawalnicza – jaką najlepiej wybrać

  • Napisany przez:

Spawacz podczas wykonywania pracy powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Skuteczną ochronę zapewni mu przede wszystkim przyłbica spawalnicza. Można ją nabyć w specjalistycznych sklepach. Wybór odpowiedniego modelu jest możliwy po określeniu indywidualnych potrzeb użytkownika. Warto zapoznać się z parametrami sprzętu ochronnego, by zakupić jak najbardziej funkcjonalną przyłbicę.

Spawacz podczas wykonywania pracy powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Skuteczną ochronę zapewni mu przede wszystkim przyłbica spawalnicza. Można ją nabyć w specjalistycznych sklepach. Wybór odpowiedniego modelu jest możliwy po określeniu indywidualnych potrzeb użytkownika. Warto zapoznać się z parametrami sprzętu ochronnego, by zakupić jak najbardziej funkcjonalną przyłbicę.

Przyłbice spawalnicze – do czego służą

Spawacz podczas wykonywania zawodu jest narażony na różne zagrożenia. Szczególną ostrożność musi zachować podczas obróbki cieplnej metalu za pomocą łuku spawalniczego. Odpryskujące fragmenty materiału mogą zranić twarz lub doprowadzić do utraty wzroku, jeśli wpadną do oczu. Ta praca naraża także na działanie promieniowania ultrafioletowego i rentgenowskiego. Zapobiegnięciu wyżej wymienionym zagrożeniom służy maska spawalnicza i przyłbica. Te przedmioty nie tylko chronią zdrowie, ale także zapewniają wygodę przy wykonywaniu pracy. Dzięki nim możliwe jest przybranie swobodnej pozycji, co docenią przede wszystkim osoby borykające się z dolegliwościami bólowymi rąk i pleców. Podsumowując, spawacz bez przyłbicy nie jest w stanie wykonywać dobrze swoich obowiązków.

Rodzaje przyłbic spawalniczych

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje przyłbic. Pierwsze to przyłbice pasywne. Wyposażone są w barwione szkło z odpowiednio dobranym poziomem przyciemnienia. Przed rozpoczęciem pracy zakłada się ją na głowę, a przed zajarzeniem łuku opuszcza na twarz. Ich wadą jest to, że trzeba je ściągać w celu sprawdzenia jakości spoiny i skontrolowania postępów pracy. Jest to uciążliwe dla spawacza i wpływa negatywnie na jakość spawania. To rozwiązanie jest stosunkowo tanie.

Druga opcja to przyłbica samościemniająca, czyli automatyczna. Ma ona specjalny filtr umożliwiający regulację przyciemnienia podczas wykonywania spoin. Dzięki temu przyłbice zapewniają ciągłą ochronę przed promieniowaniem. Brak konieczności zakładania i zdejmowania sprzętu sprawia, że spawacz ma przez cały czas wolne ręce. Wpływa to korzystnie na efektywność pracy. Te przyłbice są jednak droższe niż modele pasywne.

Jak wybrać odpowiednią przyłbicę spawalniczą?

Podstawowym kryterium wyboru przyłbicy spawalniczej jest poziom zaciemnienia. Wysoki poziom ochrony i najlepszą efektywność spawania zapewnią modele z dużym i precyzyjnym zakresem regulacji poziomu zaciemnienia. Osoby z gorszym wzrokiem powinny jednak wybrać te z mniejszym poziomem zaciemnienia. Sprzęt do używania podczas wykonywania od czasu do czasu prac domowych nie musi posiadać wielu funkcji – takie przyłbice przydadzą się raczej profesjonalistom. Poszczególne modele mogą także znacząco różnić się ceną. Nawet przyłbice automatyczne znacznie różnią się od siebie w tym zakresie w zależności od ilości dodatkowych funkcji.

Podsumowanie

Przyłbica jest bez wątpienia niezbędna spawaczowi podczas wykonywania obowiązków. Chroni ona przed zagrożeniami, do których można zaliczyć negatywne działanie promieni UV oraz ryzyko poranienia i oparzenia twarzy. Dodatkowo zapewnia wygodę w czasie pracy. Można wyróżnić przyłbice pasywne oraz automatyczne. Wybór modelu powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb użytkownika, a także charakteru wykonywanej przez niego pracy.

Artykuł partnera

https://www.mistrzu.com/czym-sa-maszyny-vendingowe-bhp/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu