RSS

Libido - co to jest i jak je…

Libido - każdy choć raz w życiu usłyszał o nim w kontekście zbyt wysokiego lub…

Kto podlega zwolnieniu z podatku od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym – zasila budżet gminy, na której znajduje się działka…

Pianka do mycia twarzy

Pianka do mycia twarzy to kosmetyk, którego głównym zadaniem jest oczyszczenie skóry twarzy z zanieczyszczeń,…

Zarabianie na promocjach bankowych jest teraz proste jak…

Banki organizują wiele atrakcyjnych promocji, aby zachęcić klientów do wybrania ich oferty. Zobacz, jak działają…

«
»

Choroba na urlopie nie wybiera. Jak przygotować się na taki scenariusz?

Myśląc o urlopie, zazwyczaj mamy przed oczami obrazy pięknych plaż, ciekawych zabytków do zwiedzenia czy szlaków górskich do zdobycia. Jednak wybierając się na wakacje, musimy wziąć pod uwagę ewentualne niespodziewane sytuacje, szczególnie chorobowe. Warto przygotować i zabrać ze sobą na wyjazd apteczkę. Co powinno się w niej znaleźć?

Zawartość wakacyjnej apteki zależy od kierunku podróży

Jeśli wybieramy się w egzotyczne rejony, gdzie kuchnia i stosowane w niej przyprawy znacznie różnią się od tych, do których przywykły nasze żołądki, powinniśmy zaopatrzyć się w sprawdzone leki na biegunkę. Słynna egipska „klątwa faraona” i jej odpowiedniki w innych tego typu krajach to nie żart. Wynikają nie tylko z odmiennej kuchni, ale też z higieny podczas przygotowywania posiłków, z którą różnie bywa nawet w najlepszych hotelach. Leki, które powinniśmy ze sobą zabrać to np.:

 • loperamid
 • węgiel aktywowany
 • dobry probiotyk
 • nifuroksazyd
 • elekrolity

Wybierając się do egzotycznego kraju, warto zacząć stosować probiotyki już kilkanaście dni przed urlopem oraz w trakcie całego wyjazdu, aby zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych dolegliwości.

Jeśli planujemy spędzić wakacje bardziej aktywnie, powinniśmy być przygotowani na opatrzenie różnego rodzaju ran, otarć czy odparzeń, a także na usztywnienie skręconego stawu. Jazda na rowerze, piesze wędrówki czy nawet intensywne zwiedzanie zabytków zwiększają ryzyko wystąpienia takich urazów. W takiej sytuacji powinniśmy mieć przy sobie:

 • jałowe opatrunki
 • preparat do odkażenia ran
 • bandaż elastyczny
 • kompres chłodzący
 • maść przeciwbólową.

Co jeszcze warto zabrać ze sobą na wyjazd?

Bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu w sytuacji, gdy cierpimy na choroby przewlekłe. Niektóre schorzenia jak np. cukrzyca mogą zwiększać ryzyko zasłabnięcia, a co za tym idzie doznania urazu. Osoby chore na nadciśnienie mogą gorzej znosić upały, z kolei schorzenia układu oddechowego zmniejszają wydolność płuc. W takiej sytuacji szczególnie ważna jest wakacyjna apteczka — niezbędnik urlopowicza. Oprócz wcześniej wymienionych produktów warto do niej zapakować:

 • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
 • preparaty odstraszające owady i maści do stosowania na ukąszenia
 • lek przeciwalergiczny
 • leki stosowane przy przeziębieniu
 • plastry na drobne skaleczenia
 • kremy z filtrem UV i preparaty na oparzenia słoneczne.

Dodatkowe wskazówki, o których warto pamiętać na urlopie

Koniecznie przygotujmy sobie odpowiednio wcześniej wszystkie leki, które musimy stale zażywać. Pamiętajmy też o awaryjnych lekach na receptę, np. jeśli jesteśmy uczuleni na coś konkretnego i musimy nosić przy sobie adrenalinę, powinniśmy wcześniej poprosić lekarza o jej wypisanie, aby móc spokojnie ją wykupić przez wakacjami.

Jeśli cierpimy na poważne schorzenia, warto przed wyjazdem porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym. Być może konieczne będzie przykładowo podanie zastrzyku przeciwzakrzepowego przed długim lotem lub lekarz zaordynuje dodatkowe zalecenia. Ponadto warto zaopatrzyć się w opaskę czy inną informację, jeśli chorujemy np. na cukrzycę, aby w razie jakiegoś wydarzenia za granicą tamtejszą opieka zdrowotna od razu miała taką informację.

Myślenie o tym, co złego może się stać, nie należy do najprzyjemniejszych czynności przed urlopem, ale warto przygotować się także i do ewentualnych niemiłych incydentów. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie i bezpiecznie wypoczywać, nie martwiąc się, co zrobić, jeśli poczujemy się gorzej.

Artykuł partnera

https://www.mistrzu.com/co-stosowac-w-walce-z-hemoroidami/

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu