RSS

Artykuły biurowe niezbędne w każdej firmie

Kompletujesz wyposażenie biura? W takim razie sprawdź ten artykuł i zobacz, jakie akcesoria są niezbędne…

Z dala od ekranów: Korzyści z aktywnego spędzania…

Wakacje to czas, kiedy dzieci spędzają więcej czasu przed ekranem, co może prowadzić do wielu…

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać?

Polski przewodnik na Gran Canarii - którego wybrać? Planując podróż na Gran Canarię, ważnym elementem wyprawy…

Zabezpiecz swoje interesy w tuczu kontraktowym — pomoc…

Tucz kontraktowy to forma współpracy między hodowcami a firmami przetwórczymi. Hodowla zwierząt rzeźnych powinna przebiegać…

«
»

Gdzie trzymać pieniądze po zakończeniu lokaty?

Lokata to jeden z często wybieranych produktów, które pozwalają na pomnażanie kapitału bez żadnego ryzyka. Wiele osób zastanawia się jednak, co zrobić z pieniędzmi po zakończeniu umowy. Sprawdź, jakie są dostępne możliwości.

Osoby, które decydują się na założenie lokaty, decydują się na takie rozwiązanie głównie z powodów bezpieczeństwa. Dlatego – jeszcze przed zakończeniem umowy – warto zastanowić się, gdzie pieniądze mają trafić.

1. Kolejna lokata bankowa

Lokata może zostać przedłużona automatycznie, jednak jej warunki wcale nie muszą być tak samo atrakcyjne. Należy zatem zapoznać się z warunkami przedłużenia tego produktu finansowego.

Alternatywą jest także zupełnie innej lokaty – nawet w innym banku. Taka opcja może okazać się dużo korzystniejsza pod względem finansowym, zwłaszcza, gdy bank przewiduje promocyjne oprocentowanie dla nowych klientów itp.

2. Rachunek osobisty

Po zakończeniu lokaty kapitał wraz z odsetkami może trafić na standardowy rachunek bankowy. Takie rozwiązanie nie jest jednak korzystne, ponieważ ulokowane tam środki nie będą pracowały na kolejne zyski. Ponadto większy kapitał będzie zachęcał do wydatków – także tych nie do końca przemyślanych czy potrzebnych.

3. Konto oszczędnościowe

Trzecią opcją jest konto oszczędnościowe – produkt bankowy, który niejako łączy w sobie cechy rachunku osobistego i lokaty. Pozwala bowiem na systematycznie odkładanie środków i ich powiększanie – zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem.

Konto oszczędnościowe – w przeciwieństwie do lokaty – nie mrozi środków. Pieniądze są dostępne i można z nich skorzystać w dowolnym momencie – bez ryzyka utraty dotychczas wypracowanych odsetek. Co więcej, wypłacić można zaledwie część pieniędzy, np. w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Konto oszczędnościowe – dlaczego warto?

Konto oszczędnościowe będzie odpowiednim miejscem do trzymania środków po zakończeniu lokaty. Wśród argumentów przemawiających na korzyść takiego rozwiązania wymienić można między innymi:

  • stały dostęp do pieniędzy – tylko od ciebie zależy, kiedy z nich skorzystasz,
  • możliwość systematycznego powiększania kapitału – ty decydujesz, jak często dokonujesz wpłat; możesz to robić nawet kilka razy w ciągu miesiąca, w zależności od twojej sytuacji finansowej,
  • opcja osiągania zysków już od pierwszej złotówki – nie ma znaczenia, z jakim kapitałem zaczynasz, ponieważ bank nalicza odsetki od każdej kwoty ulokowanej na rachunku.

Okazuje się, że konto oszczędnościowe może motywować do odkładania środków. Za przykład niech posłuży Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku. W jego ramach można uzyskać nawet do 0,8% w skali roku – w zależności od tego, jak duży kapitał został zgromadzony na rachunku.

Pamiętaj! Jeśli wybierasz konto oszczędnościowe jako miejsce do trzymania środków po zakończonej lokacie, zwróć uwagę na jego parametry. Znaczenie ma nie tylko wysokość oprocentowania, ale również inne wymagania, głównie związane z koniecznością posiadania rachunku osobistego. Niech to będzie konto bankowe, którego prowadzenie wiąże się z niewielkimi miesięcznymi kosztami. W przeciwnym razie zysk z konta oszczędnościowego zostanie pomniejszony o wydatki związane z prowadzeniem rachunku osobistego.

Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu