RSS

Podniebna przygoda ku nowym wyzwaniom

Wspinanie to fascynująca i dynamiczna aktywność, która nie tylko testuje nasze umiejętności fizyczne, ale także…

Koniec z koszmarnymi włosami! Kosmetyki Kemon pomogą Ci…

Marzysz o pięknych, lśniących i zdyscyplinowanych włosach, jak z okładki? Jak się okazuje, dobre geny…

Ewidencja podatku VAT — co trzeba wiedzieć

Ewidencja podatku VAT to rzecz, o której powinien pamiętać każdy czynny podatnik. Jest to wymagane…

Naturalny miód rzepakowy – słodki nektar z pól

Naturalny miód rzepakowy to jeden z najczęściej spotykanych miodów na sklepowych półkach. Co jednak kryje…

«
»

Co stosować w walce z hemoroidami?

  • Napisany przez:

Hemoroidy to dla wielu osób wstydliwy problem, choć tak naprawdę jest on bardzo częsty. Wskazuje się, że mogą one dotyczyć nawet co drugiego z nas i często skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście w aptekach dostępne są leki na hemoroidy w postaci tabletek, maści oraz kremów, które łagodzą objawy. Czym charakteryzują się takie preparaty i jak jeszcze walczyć z powiększonymi guzkami krwawniczymi odbytu? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Jak działają leki na hemoroidy dostępne w aptekach?

Powiększone guzki krwawnicze to przede wszystkim swędzenie oraz pieczenie, a często także ból. Wszystkie te symptomy można łagodzić przy pomocy preparatów aptecznych dostępnych bez recepty. Leki na hemoroidy to m.in. maści, kremy oraz żele aplikowane miejscowo, których celem jest zmniejszenie obrzęku i stanu zapalnego, a także niwelowanie bólu oraz świądu. Jest to możliwe dzięki takim składnikom jak tribenozyd oraz lidokaina, które znajdują się w składach najpopularniejszych maści na hemoroidy.

 

W walce z hemoroidami stosuje się także czopki. Również działają one przeciwzapalnie, a także zmniejszają świąd. Celem ich stosowania jest dodatkowo nawilżenie ścian odbytu oraz przyspieszenie procesu regeneracji śluzówki. Sprawdzą się też wtedy, gdy występuje krwawienie, mają bowiem działanie ściągające.

 

Leki na hemoroidy to również tabletki. Ich składy to m.in. diosmina, heparyna oraz escyna, które mają na celu poprawę funkcjonowania naczyń krwionośnych, m.in. poprzez wzmocnienie ich ścian. Tym samym ma dojść do minimalizacji obrzęków i zmniejszenia ryzyka hemoroidów.

Poznaj przyczynę i zniweluj problem

Przyczyną hemoroidów najczęściej są nieprawidłowe zachowania związane ze stylem życia. Przykładem jest siedząca praca, który dodatkowo połączona z dietą z małą ilością błonnika oraz zaparciami, może prowadzić do problemów z wypróżnianiem i właśnie hemoroidów. Problemowi sprzyja też nadwaga i otyłość, które często również wynikają z niezdrowej diety oraz braku aktywności fizycznej. W takiej sytuacji tylko długofalowe zmiany na co dzień będą sposobem na trwałe wyleczenie.

 

Hemoroidy są też bardzo częste w ciąży. Odpowiadają za to przewlekłe zaparcia, a także wzrost macicy, co prowadzi do zwiększenia ciśnienia w żyłach, które wyścielają kanał odbytu. Leczenie w tej sytuacji zależy głównie od stopnia nasilenia problemu. Jeśli jest on poważny, wówczas zdecydowanie warto zasięgnąć porady lekarskiej, aby uzyskać fachowe wsparcie. Natomiast bezpieczne sposoby, które mogą stosować kobiety w ciąży, to m.in. nasiadówki w wywarze z kory dębu, a także unikanie zbyt długiego przebywania w pozycji siedzącej, chyba że inaczej zalecił lekarz.

 

Leki na hemoroidy to skuteczna pomoc w walce z problemem, natomiast niewystarczająca. Problem będzie bowiem nawracał, jeśli nie zostaną wprowadzone gruntowne zmiany w stylu życia, w tym zwłaszcza zwiększona podaż błonnika w diecie oraz większa aktywność fizyczna. Hemoroidy w bardziej zaawansowanym stadium najczęściej wymagają też innych metod leczenia, w tym np. krioterapii, gumkowania lub usunięcia chirurgicznego. Aby wdrożyć odpowiednią metodę, koniecznie trzeba jednak zgłosić się do proktologa.

Materiał zewnętrzny

Polecane

Popularne

Serwisy

Mistrzu