Woda mineralna — zdrowie z wnętrza ziemi

Nawadnianie organizmu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Lekarze zalecają, by dorosły człowiek wypijał dziennie 2 do 3 litrów wody, a na upałach ta ilość jeszcze wzrasta. Woda pozwala organizmowi prawidłowo pracować, a jej niedobór może powodować m.in. bóle głowy, osłabienie, a nawet prowadzić do omdlenia. Dziś w rodzajach wody można przebierać- najpopularniejsza i najszerzej dostępna jest kranówka, ale można też kupić wodę źródlaną czy mineralną zarówno gazowaną, jak i niegazowaną.
Zalety wody mineralnej
Woda mineralna jest bogata w różnorodne mikroelementy i pierwiastki chemiczne, które nasycają ją od setek lat w naturalnych złożach we wnętrzu ziemi. Zależnie od złoża ich skład może być inny, choć w ujęciach znajdujących się blisko siebie często spotyka się wodę o podobnych właściwościach. Niektóre wody mineralne są naturalnie nasycone dwutlenkiem węgla, do innych jest on dodawany na etapie butelkowania.
Dzięki zawartości minerałów i związków chemicznych woda mineralna ma zbawienne działanie na organizm. Znacznie lepiej od wody źródlanej czy kranowej uzupełnia wypłukane z organizmu mikroelementy. Są one odpowiedzialne za różnorodne czynności organizmu oraz wpływają korzystnie na działanie różnych jego układów. Dlatego też kupując wodę mineralną, warto sprawdzić jej skład i zalecenia do spożywania, ponieważ nie każdy zestaw związków chemicznych będzie odpowiedni przy konkretnych dolegliwościach. Np. osoby cierpiące na dolegliwości związane z nadkwasotą nie powinny pić wód kwaśnych, które dodatkowo podnoszą poziom kwasu w organizmie. W przypadku ogólnodostępnych w sprzedaży butelkowanych wód mineralnych ich skład jest zwykle bilansowany tak, by korzystnie wpływał na zdrowie większości użytkowników.
Wody mineralne są stosowane od XVIII w. w leczeniu różnorodnych schorzeń, od narządów ruchu po choroby serca i układu oddechowego. Używane na co dzień pomagają w utrzymaniu dobrej formy i zdrowia przez lata.
Gruzińska woda mineralna Borjomi
Polska należy do krajów, w których występuje stosunkowo dużo wód mineralnych. Ich źródła biją głównie w górach, m.in. w otoczeniu Kotliny Kłodzkiej, w Beskidzie Sądeckim, Niskim czy Pieninach, ale też na Lubelszczyźnie w Nałęczowie. Jednak wiele osób zdaje się nie odróżniać wody źródlanej od mineralnej, stosując często jako wyznacznik to, czy woda jest gazowana, czy nie. Tymczasem nie ma to żadnego znaczenia, bo każdą wodę, nawet kranową można nasycić dwutlenkiem węgla i sprawić by była gazowana.
Choć mamy tak szeroki wybór wód mineralnych, to warto sięgać też po wody zagraniczne. Na naszym rynku dostępna jest m.in. znana od XIX w. gruzińska woda Borjomi. Bije ona w gruzińskich górach i ma doskonały wpływ na zdrowie. Pomaga w leczeniu chorób układu pokarmowego m.in. zgagi, nadkwasoty czy stanów zapalnych dróg żółciowych, dobrze wpływa na pracę nerek, a także pomaga zachować młodość skóry. Jest ceniona za smak i nawet wracający z kosmosu Jurij Gagarin zażyczył sobie ją jako pierwszy napój po lądowaniu. Wszyscy, którzy chcieliby jej spróbować powinni odwiedzić sklep – https://best-market.pl/.
Artykuł partnera
https://www.mistrzu.com/elektrolity-co-to-jak-szybko-uzupelnic-elektrolity/